Neler Yeni

elektrik gittiginde ups kapatmalı mıyız=?

arifand34

80+

Powerful SLE-650 650VA 600VA Line Intreractive UPS Kesintisiz Güç Kaynağı​

şunu aldım elektrik gittiginde otomatik devreye giriyor monitör ve kasa bağlı elektrik gidince devrede olduguna dahil ısık yanıyor kırmızı ben bilgisayarı kapattıgımda monitör baglı fişi cekmıyorum elektrik geldiginde bu ups koruyor mu yoksa elektrik gittiginde birden geldiginde pc bozulmasın diye fişi cekmeli miyim çünkü elektrik geldiginde kapatmazsak ups zarar görür mü sistem voltaj koruması var yazıyor ozellıklerınde ama aydınlatırmısınız sarj biter mi öyle kapalıyken bitmez sanırım biterse kapatırım tabi

Son düzenleme:

-Mehmet-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,803
İsim
Mehmet Aslan

şunu aldım elektrik gittiginde otomatik devreye giriyor monitör ve kasa bağlı elektrik gidince devrede olduguna dahil ısık yanıyor kırmızı ben bilgisayarı kapattıgımda monitör baglı fişi cekmıyorum elektrik geldiginde bu ups koruyor mu yoksa elektrik gittiginde birden geldiginde pc bozulmasın diye fişi cekmeli miyim 2.nci monitör akım korumalı prize baglı bir de internetim bunun 2 cıkısı oldugu için tek monitör ile kasa baglayabildim
bildiğim kadarıyla ups bir miktar enerji depoluyor ve kesinti durumunda bu enerjiyi kullanarak bilgisayarı bir süre daha açık tutarak güvenle kapatmana zaman tanıyor. Yani evet bilgisayarını korur.

arifand34

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
bildiğim kadarıyla ups bir miktar enerji depoluyor ve kesinti durumunda bu enerjiyi kullanarak bilgisayarı bir süre daha açık tutarak güvenle kapatmana zaman tanıyor. Yani evet bilgisayarını korur.
peki fişi cekmeden kapattık diyelim herhangi bir şeye dokunmaya gerek varmi fiş cekmeye, birden elektrik geldiginde voltajdan koruyor sanırım ozellıklerınde oyle yazıyor ama

-Mehmet-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,803
İsim
Mehmet Aslan
peki fişi cekmeden kapattık diyelim herhangi bir şeye dokunmaya gerek varmi fiş cekmeye, birden elektrik geldiginde voltajdan koruyor sanırım ozellıklerınde oyle yazıyor ama
bilgim yok maalesef hocam

Erpol

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
185
İsim
Ertuğrul Bolat
İçindeki akü voltajı depoluyor. Devresi ise akım korumalı. Fişi çekmenize gerek yok.

Thadox

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
313
İsim
Tx

şunu aldım elektrik gittiginde otomatik devreye giriyor monitör ve kasa bağlı elektrik gidince devrede olduguna dahil ısık yanıyor kırmızı ben bilgisayarı kapattıgımda monitör baglı fişi cekmıyorum elektrik geldiginde bu ups koruyor mu yoksa elektrik gittiginde birden geldiginde pc bozulmasın diye fişi cekmeli miyim çünkü elektrik geldiginde kapatmazsak ups zarar görür mü sistem voltaj koruması var yazıyor ozellıklerınde ama aydınlatırmısınız sarj biter mi öyle kapalıyken bitmez sanırım biterse kapatırım tabi
UPS ler içinde hem akü bulundurur hemde regülatör görevi görür. Regülatör normal günlük kullanımda gelen akımı dengeler 220 olarak verir. Akü ise elektrik kesildiğinde çok hızlı bir şekilde devreye girer ve akü bitene kadar sistemin çalışmasına olanak tanır.

arifand34

80+
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
UPS ler içinde hem akü bulundurur hemde regülatör görevi görür. Regülatör normal günlük kullanımda gelen akımı dengeler 220 olarak verir. Akü ise elektrik kesildiğinde çok hızlı bir şekilde devreye girer ve akü bitene kadar sistemin çalışmasına olanak tanır.
elektrik kesildiginde kapatmaya grek yok ozaman upsyi takılı kalsın birden elektrik geldiginde zarar görmez mi
Mesaj otomatik birleştirildi:

İçindeki akü voltajı depoluyor. Devresi ise akım korumalı. Fişi çekmenize gerek yok.
birden elektrik geldiginde problewm olmazmi

Son düzenleme:

Erpol

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
185
İsim
Ertuğrul Bolat
bende aynı marka kullanıyorum,fişten hiç çekmedim,zaten özelliği bu,içinde akım koruma var,sorun çıkarmaz.

Thadox

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
313
İsim
Tx
elektrik kesildiginde kapatmaya grek yok ozaman upsyi takılı kalsın birden elektrik geldiginde zarar görmez mi

birden elektrik geldiginde problewm olmazmi
Eğer evinde topraklama varsa hiç ama hiç bir şey yapmana gerek yok. Lakin eğer topraklama yoksa örnek veriyorum yıldırım düşmesi veya elektrik sağlayan firmadan kaynaklı bir sorundan dolayı bayağı yüksek bir voltaj gelirse ups zarar görebilir.
Şimdi elektrik gidip ilk geldiğinde de şanssızlık olur normalden bayağı bir yüksek voltaj gelirse ups ve direkt evde ki her cihaz zarar görür ups'e bağlı olan cihazlar büyük olasılıkla zarar görmez.

Yani topraklama yoksa işi garantiye alıp fişi çekmek mantıklı bir hareket ama fişi çekmediğinde de gelen elektriğin zarar vermesi çok düşük bir ihtimaldir.

Ben schneider 1000va ups kullanıyorum bu bilgileri direkt schneider electric yetkili bayisinden aldım.

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,377
İsim
Hacı
Fişten çekmeye gerek yok.

arifand34

80+
Eğer evinde topraklama varsa hiç ama hiç bir şey yapmana gerek yok. Lakin eğer topraklama yoksa örnek veriyorum yıldırım düşmesi veya elektrik sağlayan firmadan kaynaklı bir sorundan dolayı bayağı yüksek bir voltaj gelirse ups zarar görebilir.
Şimdi elektrik gidip ilk geldiğinde de şanssızlık olur normalden bayağı bir yüksek voltaj gelirse ups ve direkt evde ki her cihaz zarar görür ups'e bağlı olan cihazlar büyük olasılıkla zarar görmez.

Yani topraklama yoksa işi garantiye alıp fişi çekmek mantıklı bir hareket ama fişi çekmediğinde de gelen elektriğin zarar vermesi çok düşük bir ihtimaldir.

Ben schneider 1000va ups kullanıyorum bu bilgileri direkt schneider electric yetkili bayisinden aldım.
elektrik gittiginde ups dokunmıcam acık kalsın ozaman bakalım elektrik gittiginde bazen ups kapatırım geldıgınde elektrık acarım

Erkonl

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Abdülhamid
Hocam bir link at ups satın alayım bağlayım

zemin kat bir evde oturuyorum evinde topraklama yok galiba kaçak akım kısa devre olabiliyor elektrikçiyi aradim konuştum dedi ki ya eve topraklama olur yada senin olduğun odaya bilgisayarın takılacağı prize kaçak akım rölesi takacağız sigorta ile tamam dedim bende ne düşünüyorsunuz fiyat 1 1.250 max olur dedi şimdi ups bana yarar mı alıp taksam korur mu pc yi

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Ahmet Bayram
Elektrik gittiğinde PC'yi güvenli bir şekilde kapat ve öyle kalsın yeterli olacaktır.

Top Bottom