Neler Yeni

Eski siyasi sistem daha mı iyiydi?

umuttt

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,530
İsim
umt
Discord
umt#4257
parlamenter sistem buna göre daha iyi ama o da kötü

Hail Zimbabwe

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
363
İsim
George
Günümüzde monarşi eskide kalmış bir yönetim biçimi. Başkanlık sistemi bile ne kadar ülkeye zarar verdi, artık o eski dönemler sefer savaş kale kuşatması vesaire dönemlerinde değiliz. 1789 dan beri etkili olan Fransız ihtilali imparatorlukları parçaladığı gibi, dünyanın küçülmesini de sağladı. Ekonomi, stratejik unsurlar, savaş, turizm dahi artık diplomasi ile yapılıyor günümüzde. Çok sesli olmak bu bakımdan bilimin kültürün geliştiği günlerde yararlıdır. Liyakat sahibi insanlar (umarım) başa geçebilir. Cumhuriyet ve demokrasi, 21. Yüzyıl ve ilerisinin tek çaresidir. Dünya buna bizi mecbur bıraktı. Ama katılıyorum, bende monarşi padişahlık artı olarak Osmanlı isterdim lakin bu geçmişte kalmış sistemler artık.

Felistigris

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
404
İsim
mahmut
elbette şuan ki sistem rezalet ötesi ama bence öncesi de çok sağlam değildi.

OUHasan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,066
Mutluluk benim için yaratılmışken, mutsuz olamam!
İsim
Hasan
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
Günümüzde monarşi eskide kalmış bir yönetim biçimi. Başkanlık sistemi bile ne kadar ülkeye zarar verdi, artık o eski dönemler sefer savaş kale kuşatması vesaire dönemlerinde değiliz. 1789 dan beri etkili olan Fransız ihtilali imparatorlukları parçaladığı gibi, dünyanın küçülmesini de sağladı. Ekonomi, stratejik unsurlar, savaş, turizm dahi artık diplomasi ile yapılıyor günümüzde. Çok sesli olmak bu bakımdan bilimin kültürün geliştiği günlerde yararlıdır. Liyakat sahibi insanlar (umarım) başa geçebilir. Cumhuriyet ve demokrasi, 21. Yüzyıl ve ilerisinin tek çaresidir. Dünya buna bizi mecbur bıraktı. Ama katılıyorum, bende monarşi padişahlık artı olarak Osmanlı isterdim lakin bu geçmişte kalmış sistemler artık.
Bizim savunduğumuz sistem cumhuriyetle vaad edilen ama uygulanmayan sistem. Açıkçası Anayasal monarşi bana göre en mantıklısıdır. Benim demek istediğim, monarşiye dönelim sefere çıkalım değil. Diplomasi yoluyla ilerlemesi taraftarıyım. Anayasal monarşi ile amacımız yöneten ve yönetilenler arasındaki sınıf ayrımını ortadan kaldırmaktır. Cumhuriyet dahi olsa parlementer sistemle yönetilmelidir..

@Besim Tibuk

Yasin Çelik

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,804
İsim
Yasin Çelik
Instagram
yasincelikz
Bu sistem olmamış, Abdullah Hacıgül'ün yeni sistemini bekle derim. Baya f/p olacakmış.

Besim Tibuk

80+ Gold
Cumhuriyet konusunda kafam karışık. En iyi yalan atan, en popülist başa geçiyor genelde. Halkı kandırıyorlar, oy için şöhret için de her şeyi yapıyorlar.
Açıkçası ben de anayasal monarşi daha iyi olabilir diyorum. Ama bu kesin kararım eğil, kafam karışık sadece.

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel
Bizim savunduğumuz sistem cumhuriyetle vaad edilen ama uygulanmayan sistem. Açıkçası Anayasal monarşi bana göre en mantıklısıdır. Benim demek istediğim, monarşiye dönelim sefere çıkalım değil. Diplomasi yoluyla ilerlemesi taraftarıyım. Anayasal monarşi ile amacımız yöneten ve yönetilenler arasındaki sınıf ayrımını ortadan kaldırmaktır. Cumhuriyet dahi olsa parlementer sistemle yönetilmelidir..

@Besim Tibuk
"Benim demek istediğim, monarşiye dönelim sefere çıkalım değil. Diplomasi yoluyla ilerlemesi taraftarıyım" Desende bu dediğin olmayacaktır. Padişaha en ufak bir yönetme yetkisi verdiğin zaman bu milletin cahil kesimi tarafından yetkileri tamamen ele alması için sonuna kadar destek çıkarlar. O âptalların istediği şey yeniden Padişah tarafından yönetilelim,islam devleti olalım, islam sancağını her yere dikelim arap milliyetçiliğine dünyaya yayalım, aklı ve bilimi boşverelim derdinde olacaklardır. Hasan sorun sistem de değil eğitimdedir sen kaliteli bir eğitim verebildikten sonra yönetim biçiminin önemi çok fazla değildir.

OUHasan

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,066
Mutluluk benim için yaratılmışken, mutsuz olamam!
İsim
Hasan
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı
"Benim demek istediğim, monarşiye dönelim sefere çıkalım değil. Diplomasi yoluyla ilerlemesi taraftarıyım" Desende bu dediğin olmayacaktır. Padişaha en ufak bir yönetme yetkisi verdiğin zaman bu milletin cahil kesimi tarafından yetkileri tamamen ele alması için sonuna kadar destek çıkarlar. O âptalların istediği şey yeniden Padişah tarafından yönetilelim,islam devleti olalım, islam sancağını her yere dikelim arap milliyetçiliğine dünyaya yayalım, aklı ve bilimi boşverelim derdinde olacaklardır. Hasan sorun sistem de değil eğitimdedir sen kaliteli bir eğitim verebildikten sonra yönetim biçiminin önemi çok fazla değildir.
Katılıyorum. Pek tabi en önemli olan eğitimdir. Adam akademisyenim diyor bir de yaptıklarına bak.

Dash Zeus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,233
İsim
Hezekiel
Katılıyorum. Pek tabi en önemli olan eğitimdir. Adam akademisyenim diyor bir de yaptıklarına bak.
Türkiyede ki akedemisyenliğin çokta önemi yok çünkü kalitesiz bir eğitim sisteminden çıkan bir akademisyenin akla mantığa uymayan şeyleri söyledikten sonra onun akedemisyen olmasının bir önemi olmaması gerekiyor(kaliteli akademisyenler vardır o kişilerden bahsetmiyorum). Bu videoda ki kişi kim bilmiyorum fakat bu videoda ki gibi kişilerin belli bir konuma gelmiş olmalarına rağmen halkın gözünün içine baka baka bu kadar kolay nasıl yalan söylüyorlar garip aslında bunlar için bir tabir var ama onu söylemeyeyim sonra başıma dert almayayım.

Top Bottom