Neler Yeni

Rehber Everest ETX-750-1 Hakkında Detaylı Bilgiler

KeremMm

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Selamlar dostlarım! Bu konumda Everest ETX-750-1 hakkında konuşacağım. Uzun süre araştırma yaparak bu konuyu açtım. Umarım faydalı olur. Konuyu üçe böldüm.

1-Bu güç kaynağı Forza GOLD gibi güç kaynakları ile aynı mı?

2-Açıklamalar ve Alınırlık Durumu

3-Aynı fiyata daha iyi güç kaynakları

Bahsettiğimiz güç kaynağı olan ETX-750-1 model güç kaynağı aşağıdaki güç kaynakları ile aynı platformu kullanıyor.

1-SAMA Forza GOLD
2-Vivo 24K
3-Modecom Volcano
4-Supremo FM2

Kutu tasarımları bile benzer ;

everest-etx-750-1-750-w-z.jpg

fg.jpg

24k.jpg

Ancak aynı platformu kullanmaları ve kutu tasarımlarının benzer olması birebir aynı yapıda olduğu anlamına gelmez. İşte örnekler ;

1- Everest olan modelde 105C Nippon yerine 85C Teapo LH kullanılmış.

2- SAMA , Vivo 24K gibi modeller modüler iken Everest versiyon modüler değil.

3- Supremo FM2 , Vinga VPS-G gibi modellerde ikincil kısımda NCC kondansatör varken Everest modelde Taepo kondansatör var. (NCC= Nippon Chemi-Con yani High-End bir Japon kapasitör üreticisi)

4-Everest model FAN olarak daha düşük olarak tahmin edilmekte.

Gördüğünüz üzere aynı platformu kullanan diğer modellere göre daha düşük bileşenler ve özellikler kullanıyor. Yani bire bir aynı iç yapıya sahip DEĞİLLER. (Bende eskiden bire bir aynı iç yapıdalar sanıyordum. Ancak değilmiş)

Bu güç kaynağı PSU Tier List`te Tier B olarak sınıflandırılmış. Bu çok iyi bir şey gibi gelebilir ancak sandığınız kadar efsane bir şey değil. Yine iyi ve sevindirici bir şey ancak sırf Tier B diye abartılmaması
gerekir. Tier C ve Tier D kısımlarına baktığımızda Aerocool KCAS ve Thermaltake Smart gibi vasat (Bilmeyenler için orta seviye gibi bir şey demek) güç kaynaklarından sadece bir kademe üstte. Türkiye şartlarında Tier B bir PSU almak çok iyidir. Ancak yurtdışında Tier B güç kaynakları Orta seviye olarak görülüyor. Ben bu rehberde objektif olarak baktığım için Tier B olduğu için "çok iyi" demeyeceğim.

Screenshot_6.png

Screenshot_7.png

Yurtdışı kaynaklara bakıldığında Tier-C ve Tier-D güç kaynaklarının yerden yere vurulduğunu görürsünüz :D Ve Everest ETX-750 ile aynı platformu kullanan Vivo 24K bu güç kaynaklarından sadece bi tık üstte. Everest ETX-750 ise Vivo 24K`dan daha düşük özelliklere sahip.

Bu güç kaynağı güncel olarak 700-650 TL arasına bulunuyor. C4 değil ancak "Üst seviye" olarak nitelendirilemez. Orta-Üst seviye denebilir.

Screenshot_8.png

Screenshot_9.png

3-Yakın Fiyatlara Daha İyi Güç Kaynakları

High Power Performance GD 600W (ETX`den daha iyi iç yapıya ve LLC rezonans dönüştürücülere sahip.)

High Power Performance GD 750 W (Biraz daha ekleyerek) | (ETX`den daha iyi iç yapıya ve LLC rezonans dönüştürücülere sahip.)

CoolerMaster MWE 750W 80+ GOLD (Black Friday gibi indirimler beklenerek) | (ETX ile aynı katmanda ancak daha kaliteli.)

SONUÇ
-Kötü değil.
-Üst Seviye değil.
-Alınabilir.
-Bu fiyata daha iyisi yok.

KAYNAKLAR

Sağlıklı kalın , hoşça kalın!

Son düzenleme:

isimsizüye

80+ Gold
Selamlar dostlarım! Bu konumda Everest ETX-750-1 hakkında konuşacağım. Uzun süre araştırma yaparak bu konuyu açtım. Umarım faydalı olur. Konuyu üçe böldüm.

Bahsettiğimiz güç kaynağı olan ETX-750-1 model güç kaynağı aşağıdaki güç kaynakları ile aynı platformu kullanıyor.

1-SAMA Forza GOLD
2-Vivo 24K
3-Modecom Volcano
4-Supremo FM2

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Ancak aynı platformu kullanmaları ve kutu tasarımlarının benzer olması birebir aynı yapıda olduğu anlamına gelmez. İşte örnekler ;

3- Supremo FM2 , Vinga VPS-G gibi modellerde ikincil kısımda NCC kondansatör varken Everest modelde Taepo kondansatör var. (NCC= Nippon Chemi-Con yani High-End bir Japon kapasitör üreticisi)

Gördüğünüz üzere aynı platformu kullanan diğer modellere göre daha düşük bileşenler ve özellikler kullanıyor. Yani bire bir aynı iç yapıya sahip DEĞİLLER. (Bende eskiden bire bir aynı iç yapıdalar sanıyordum. Ancak değilmiş)

Bu güç kaynağı PSU Tier List`te Tier B olarak sınıflandırılmış. Bu çok iyi bir şey gibi gelebilir ancak sandığınız kadar efsane bir şey değil. Yine iyi ve sevindirici bir şey ancak sırf Tier B diye abartılmaması
gerekir. Tier C ve Tier D kısımlarına baktığımızda Aerocool KCAS ve Thermaltake Smart gibi vasat (Bilmeyenler için orta seviye gibi bir şey demek) güç kaynaklarından sadece bir kademe üstte. Türkiye şartlarında Tier B bir PSU almak çok iyidir. Ancak yurtdışında Tier B güç kaynakları Orta seviye olarak görülüyor. Ben bu rehberde objektif olarak baktığım için Tier B olduğu için "çok iyi" demeyeceğim.

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Yurtdışı kaynaklara bakıldığında Tier-C ve Tier-D güç kaynaklarının yerden yere vurulduğunu görürsünüz :D Ve Everest ETX-750 ile aynı platformu kullanan Vivo 24K bu güç kaynaklarından sadece bi tık üstte. Everest ETX-750 ise Vivo 24K`dan daha düşük özelliklere sahip. Ona nasıl muamele yaparlardı kim bilir.

Bu güç kaynağı güncel olarak 700-650 TL arasına bulunuyor. C4 değil ancak "Üst seviye" olarak nitelendirilemez. Orta-Üst seviye denebilir belki. Fiyatını şuan hak etmediğini düşünüyorum indirim-kupon ile 600 seviyesine düşerse alınabilir.

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

High Power Performance GD 600W (ETX`den daha iyi iç yapıya ve LLC rezonans dönüştürücülere sahip.)

High Power Performance GD 750 W (Biraz daha ekleyerek) | (ETX`den daha iyi iç yapıya ve LLC rezonans dönüştürücülere sahip.)

CoolerMaster MWE 750W 80+ GOLD (Black Friday gibi indirimler beklenerek) | (ETX ile aynı katmanda ancak daha kaliteli.)

SONUÇ
-Kötü değil.
-Üst Seviye değil.
-İndirim ile alınabilir.

KAYNAKLAR

eline sağlık hiç üşenmedim okudum.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26

1-SAMA Forza GOLD
2-Vivo 24K
3-Modecom Volcano
4-Supremo FM2

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Yurtdışı kaynaklara bakıldığında Tier-C ve Tier-D güç kaynaklarının yerden yere vurulduğunu görürsünüz :D Ve Everest ETX-750 ile aynı platformu kullanan Vivo 24K bu güç kaynaklarından sadece bi tık üstte. Everest ETX-750 ise Vivo 24K`dan daha düşük özelliklere sahip. Ona nasıl muamele yaparlardı kim bilir.

Bu güç kaynağı güncel olarak 700-650 TL arasına bulunuyor. C4 değil ancak "Üst seviye" olarak nitelendirilemez. Orta-Üst seviye denebilir belki. Fiyatını şuan hak etmediğini düşünüyorum indirim-kupon ile 600 seviyesine düşerse alınabilir.

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

SONUÇ
-Kötü değil.
-Üst Seviye değil.
-İndirim ile alınabilir.

KAYNAKLAR

Direkt hüp.

baltazar

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,623
İsim
A.Ş.
İlgilendiği Kategoriler
Güç Kaynakları
Eline sağlık.

Fatieh

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,243
İsim
Fatih
Eline sağlık güzel olmuş.

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Hüp değilde farklı kaynaklardan alınmış bilgilerin birleştirilmesi :D farklı kaynaklarda var.
%80'i direkt hüp, Ali hocam ızgaradan bakıp yorum yapmıştı.
Tahmindi, gördükleri ile yorum yaptı direkt kaynak diye almışsın. 🤣

KeremMm

80+ Gold
En İyi Cevap
1
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Derlemiş olayım en azından.

Kaynak sayılabilir. Diğer kaynaklarda da Ali hocanın verdiği bilgiler var.
Direkt kullanan EUA adlı kullanıcının yorumlarına bakmak daha doğru.
İçini açıp 105C olduğunu söylemiş, gayet de güzel açıklamış.
SAMA ile iç olarak aynı olduklarını düşünüyorum, farklı olacağını sanmıyorum.
Zaten Everest üretmiyor, yine SAMA'ya ürettiriyorlar içini.
Farklı olan olursa anca dış kasanın malzeme kalitesi, fan kalitesi vs. olur.
Kaldı ki gayet kaliteli fanlara sahip olduğunu söylemiş kullanan arkadaş.

KeremMm

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Kullanan arkadaş farklı konularda Everest`i göklere çıkaran yorumlar yapmış. Ben pek güvenmedim.
SAMA ile ikincil kondansatör farkları var.
Fanları kalitesiz demedim. SAMA ve diğer muadillerine göre daha düşük dedim.
:)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca %80 hüp değil. Şu kısımlar ;
Screenshot_11.png

Screenshot_12.png

𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦

bilemiyorum altan
Moderatör
En İyi Cevap
26
Kullanan arkadaş farklı konularda Everest`i göklere çıkaran yorumlar yapmış. Ben pek güvenmedim.
SAMA ile ikincil kondansatör farkları var.
Fanları kalitesiz demedim. SAMA ve diğer muadillerine göre daha düşük dedim.
:)
Sana lafım değil, olasılığı söyledim.
İçlerinde aman aman fark olduğunu sanmıyorum.
PSU Tier List'te zaten B seviye ilk öncelik.
İlk öncelik olma nedeni ise hakkında bilgi olmaması.
Resimler vs. yok, bilgi eksikliğinden ilk önceliğe konulmuş.
1602951108923.png

Yoksa direkt normal şekilde B'ye girecek, yorumlarda söylemişler zaten.
Bu konuyu önceden araştırdım, okudum.
O yüzden rahatça öneriyorum ETX'i.
600W Performance GD alacağıma aynı fiyata 750W ETX alırım.

Tost Kayaoğlu

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Kerem Abim artık seni resmi olarak rehber god ilan ediyorum (her bütçeye özel klavye rehberi yapma ben yapacağım) eline sağlık abim

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
935,216
Üyeler
146,902
Son üye
veyselsevim
Top Bottom