Neler Yeni

Fan çoklayıcı ile fanları %100 de tam RPM'de çalıştıramama sorunu

grizzlies

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Berkay Bozlu
Merhabalar, Alfais 4337 Fan Çoklayıcı ile ID-Cooling 12cm (5 adet) ve Akasa Viper 14cm (1 adet) fan çalıştırıyorum. Çoklayıcıdaki turuncu kısıma en güçlü fanımı bağladım (Akasa Viper).

Görselde görüldüğü gibi %100 fan hızına aldığım halde bu RPM'de çalışıyor tüm fanlar. Acaba anakart voltajı mı karşılayamıyor? Bilgilendirebilirseniz sevinirim. Bu şekilde çalışmasının bir zararı var mı? Nasıl tüm fanları kendi RPM değerlerinin maksimumunda çalıştırabilirim?

Adsız.png

Soracak olursanız;
Anakart: MSI B450M Pro-M2
Güç kaynağı: FSP Hydro K 700 80+ Bronz 700W

Son düzenleme:

Exanimu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
367
İsim
Comol Ogga
Aynı çoklayıcıyı ben de 5 adet 14cm akasa fan ile kullanıyorum, o çoklayıcı gücü anakarttan almıyor, sadece pwm sinyalini anakarttan alıyor, gücü molex üzerinden alıyor, o sebeple anakartın gücü yetmeme durumu yok, bios üzerinden o fanın kontrolünü pwm olarak ayarladınız mı? bazen kendinden dc kontrol olarak ayarlı geliyor olabilir belki sorunun kaynağı odur, bir de akasa fanı sökmeyi deneyin, diğer fanlardan farklı rpm değerleri olduğu için belki o da sorun yaratıyor olabilir.

grizzlies

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Berkay Bozlu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Aynı çoklayıcıyı ben de 5 adet 14cm akasa fan ile kullanıyorum, o çoklayıcı gücü anakarttan almıyor, sadece pwm sinyalini anakarttan alıyor, gücü molex üzerinden alıyor, o sebeple anakartın gücü yetmeme durumu yok, bios üzerinden o fanın kontrolünü pwm olarak ayarladınız mı? bazen kendinden dc kontrol olarak ayarlı geliyor olabilir belki sorunun kaynağı odur, bir de akasa fanı sökmeyi deneyin, diğer fanlardan farklı rpm değerleri olduğu için belki o da sorun yaratıyor olabilir.

DC Kontrolde kalmadığına eminim bios ayarlarında PWM olarak kayıtlı. Güç kaynağım da güçlü, büyük ihtimal sonda dediğiniz gibi RPM değerleri farklı olduğu için olabilir. Öyle ise ne olacak? Akasa'yı çöpe mi atacağız :)

Exanimu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
367
İsim
Comol Ogga
DC Kontrolde kalmadığına eminim bios ayarlarında PWM olarak kayıtlı. Güç kaynağım da güçlü, büyük ihtimal sonda dediğiniz gibi RPM değerleri farklı olduğu için olabilir. Öyle ise ne olacak? Akasa'yı çöpe mi atacağız :)
Yani eğer akasayı çoklayıcıdan sökmek sorunu çözerse ve turuncu kısım yerine farklı bir pine bağlamayı denediğinizde yine aynı sorunla karşılaşırsanız maalesef yapacak bir şey yok, anakartınızın da ikinci bir kasa fan çıkışı olmadığına göre son çare cpu fan kontrolcüsüne de çoğaltıcı almak olabilir, gerçi onda da benzer sorunlar yaşayabilirsiniz :)

grizzlies

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Berkay Bozlu
Yani eğer akasayı çoklayıcıdan sökmek sorunu çözerse ve turuncu kısım yerine farklı bir pine bağlamayı denediğinizde yine aynı sorunla karşılaşırsanız maalesef yapacak bir şey yok, anakartınızın da ikinci bir kasa fan çıkışı olmadığına göre son çare cpu fan kontrolcüsüne de çoğaltıcı almak olabilir, gerçi onda da benzer sorunlar yaşayabilirsiniz :)

İlk dediğinizi turuncu kısıma akasayı bağlamadan evvel yapmıştım ve sorunu çözmedi. CPU fan tarafında da aynı şey olması yüksek ihtimal dediğiniz gibi. Tek çare çoklayıcıdaki tüm fanların aynı olması sanırım. Teşekkür ederim bilgilendirme için.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
67,118
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Ekran Kartları ve İnternet Servis Sağlayıcıları
Turuncu olan yuva PWM bilgisi için 4 pine sahip. Orada fanın devir ayarını yapman için gerekiyor ona güçlü fan takmak vs alakasız şeyler. 5 fanı da Molex ile güç vermeden direkt anakarta yüklersen anakart yuvası yetmez.

grizzlies

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Berkay Bozlu
Turuncu olan yuva PWM bilgisi için 4 pine sahip. Orada fanın devir ayarını yapman için gerekiyor ona güçlü fan takmak vs alakasız şeyler. 5 fanı da Molex ile güç vermeden direkt anakarta yüklersen anakart yuvası yetmez.

Evet anakartımda sadece SYS_FAN1 ve CPU_FAN yuvaları var. Dediğinizi tam anlayamadım soruma cevap alamadım.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
67,118
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Evet anakartımda sadece SYS_FAN1 ve CPU_FAN yuvaları var. Dediğinizi tam anlayamadım soruma cevap alamadım.
Öncelikle fanları %100'de çalıştırmanın hiçbir mantığı yok, hele buradaki bütçe dostu fanlar fena kafa ütüler dayanamazsın. Asıl soru şuydu, molex bağlantısı yapıldı mı? 1 yuva 5 fanı tam hızda zor döndürür zaten.

grizzlies

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Berkay Bozlu
Öncelikle fanları %100'de çalıştırmanın hiçbir mantığı yok, hele buradaki bütçe dostu fanlar fena kafa ütüler dayanamazsın. Asıl soru şuydu, molex bağlantısı yapıldı mı? 1 yuva 5 fanı tam hızda zor döndürür zaten.

Molex bağlantısı yapıldı. Çoklayıcının diğer ucunda SYS_FAN1 yuvasına takılacak yuva diğer tarafında ise molex takılacak yuva bulunuyor. 10 adet pinin de 6 tanesi dolu. Ses açısından hiçbir problemim yok.

Mehmet Yılmaz

Vitreus
Yönetici
En İyi Cevap
15
Dahası  
Reaksiyon skoru
67,118
İsim
Mehmet Yılmaz
İlgilendiği Kategoriler
Molex bağlantısı yapıldı. Çoklayıcının diğer ucunda SYS_FAN1 yuvasına takılacak yuva diğer tarafında ise molex takılacak yuva bulunuyor. 10 adet pinin de 6 tanesi dolu. Ses açısından hiçbir problemim yok.
Akasa Viper fan 3 pin değil miydi? PWM değil o fan DC kontrollü. Diğer fanlar 4 pinse sarı yuvaya onu takmalısın.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Enes Demirkalp
Bir şer soracaktım , Ben de 3 sıra sıra pin girişli fan var ama çoklayıcıya taktığım zaman en sağdaki pin boşta kalıyor , çoklayıcının yuvasında 2 tane pin sıra sıra sonra boşluk ve bir pin daha var

Ekler

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    52 KB · Hit: 25

freygasm

80+ Gold
Bir şer soracaktım , Ben de 3 sıra sıra pin girişli fan var ama çoklayıcıya taktığım zaman en sağdaki pin boşta kalıyor , çoklayıcının yuvasında 2 tane pin sıra sıra sonra boşluk ve bir pin daha var
3pin olanlar full devir çalışır, 4pin olanlar kontrol edilebilir hocam. Aynı yere takabilirsiniz.

Top Bottom