Neler Yeni

Yardım Fanlar kontrol edilmiyor ve yüksek devirde çalışıyor

baba99

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Erol Battal
3 Gün önce topladığım sistemde sıvı soğutma + kasanın fanları yüksek devirde dönmekte.
Biostan hangi moda alırsam alayım en ufak bir değişim olmuyor sıvı soğutma 5400 rpmde dönmeye başlayıp hep aynı devirde devam ediyor.
Kasa Rampage Redsky anakart asus prime h610m-r sıvı soğutma XIGMATEK Liquid Killer X 240
image.jpg

1710769423688.png

Oyun esnasında sıcaklıkları kontrol ettim 35-45 derece arasında değişmekte
--
Yaptığım araştırmalardan anladığım kadarıyla bu sorunun nedeni fanlar direkt güç kaynağından bağlı olduğu için anakarttan müdahile edemiyorum. Kasanın kendi fanları anakarta hiç bağlı değil nasıl bağlayacağımı bulamadım direkt güç kaynağından enerji çekiyorlar. Sıvı soğutmada ise 1 adet kablo anakarta bağlı (CPU FAN) geri kalanlar ise içindeki kontrolcüye girmekte [CPU Fana tam olarak neyin bağlı olduğunu anlamadım kontrol etmeme izin vermiyor cpu fan bağlantısını söktüğümde çalışmaya devam ediyor çözemedim]. Kontrolcü düzgün şekilde çalışıyor kumandadan fan speede bastığımda daha da hızlanıyor.

angel_eye

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,215
İsim
Yunus Emre Karataş
İlgilendiği Kategoriler
Hazır Sistemler, Donanım
3 Gün önce topladığım sistemde sıvı soğutma + kasanın fanları yüksek devirde dönmekte.
Biostan hangi moda alırsam alayım en ufak bir değişim olmuyor sıvı soğutma 5400 rpmde dönmeye başlayıp hep aynı devirde devam ediyor.
Kasa Rampage Redsky anakart asus prime h610m-r sıvı soğutma XIGMATEK Liquid Killer X 240
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Oyun esnasında sıcaklıkları kontrol ettim 35-45 derece arasında değişmekte
--
Yaptığım araştırmalardan anladığım kadarıyla bu sorunun nedeni fanlar direkt güç kaynağından bağlı olduğu için anakarttan müdahile edemiyorum. Kasanın kendi fanları anakarta hiç bağlı değil nasıl bağlayacağımı bulamadım direkt güç kaynağından enerji çekiyorlar. Sıvı soğutmada ise 1 adet kablo anakarta bağlı (CPU FAN) geri kalanlar ise içindeki kontrolcüye girmekte [CPU Fana tam olarak neyin bağlı olduğunu anlamadım kontrol etmeme izin vermiyor cpu fan bağlantısını söktüğümde çalışmaya devam ediyor çözemedim]. Kontrolcü düzgün şekilde çalışıyor kumandadan fan speede bastığımda daha da hızlanıyor.
Aynı sorunu geçen arkadaşın sistemde yaşadık. Biosu güncelleyince düzelti sorun

baba99

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Erol Battal
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Biosu güncelledim. Güncelledikten sonra tekrar biosa girip silent moda aldım hızlı moda aldım yok hiçbir tepki vermiyor hep 5400 rpm.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Aynı sorunu geçen arkadaşın sistemde yaşadık. Biosu güncelleyince düzelti sorun

angel_eye

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,215
İsim
Yunus Emre Karataş
İlgilendiği Kategoriler
Hazır Sistemler, Donanım
Biosu güncelledim. Güncelledikten sonra tekrar biosa girip silent moda aldım hızlı moda aldım yok hiçbir tepki vermiyor hep 5400 rpm.
Bios olmuyorsa anakartın uygulamasında da mı olmuyor?

Bizim anakart da soğutucu da msi. Programdan hallettik

baba99

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Erol Battal
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yok hiçbir türlü tepki vermiyor. Biostada uygulamadada sadece sıvı soğutucunun fanlar gözüküyor o da 5300-5400 rpm diğer fanların kontrolude yok. Bağlantısında sıkıntı var sanırım ama düzgün bir kaynak bulamadım. Bakıp gördüğüm kadarıyla sadece anakarta sıvı soğutmadan sadece cpu fan bağlı. Sıvı soğutmanın kumandasından sadece hızlandırabiliyorum fanı. Fanın sesi değişiyor hızlanıyor fakat uygulamada ve biosta rpmde hiçbir değişiklik olmuyor

Bios olmuyorsa anakartın uygulamasında da mı olmuyor?

Bizim anakart da soğutucu da msi. Programdan hallettik
Ayrıca cpu fan kısmına bağlı olan kabloda fanlardan değil işlemcinin üstüne gelen parçadan geliyor doğru mu bilmiyorum.

ByCravL

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
Hassan
Bağlantı hatalı olmuş olabilir mi hocam? Kontrol etmekte fayda var

Top Bottom