Neler Yeni

Ford Connect Motor arıza ışığı yanıyor

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
Ne kadar sıklıkla sıkıştırıyorsun demedim kardeşim. Şamandıranın ve yakıt filtresinin bir basınç değeri olur. Berlirli bir basınçta yakıt basar motora. Eğer bu basınç değerinde bir problem olursa yakıtı yetiştiremez araç. Bu bir örnekleme ve fikir sadece. Çünkü sadece sıkıştırdığın zaman bu sorunu yaşıryorsun.
Yakın zamanda bir sanayiye götüreyim hocam.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Yakıt yetişmiyor olabilir ondan dolayı arıza ışığı yakıyor. Son devirlerde kullanmak pek sağlıklı değil. Mümkün mertebe alt devirlerde kullanman senin açından daha sağlıklı olacaktır.
Dizel motorlarda 1750 - 2850 RPM arası en sağlıklı devir aralığıdır zaten.

Looizy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
304
İsim
Ömer Faruk AYGUT

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
Dizel motorlarda 1750 - 2850 RPM arası en sağlıklı devir aralığıdır zaten.
Genel olarak öyle kullanılıyor zaten. Ara sıra ben sıkıştırıyorum aracın boğazı açılsın diye. Malum kurum biriktiriyor bu araçlar.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Genel olarak öyle kullanılıyor zaten. Ara sıra ben sıkıştırıyorum aracın boğazı açılsın diye. Malum kurum biriktiriyor bu araçlar.
O kadar sıkıştırmaya gerek yok. 3. viteste 3500 RPM devirde sabit hızla yol alın. Otobandaysanız 4. vites de olur.

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre

Looizy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
304
İsim
Ömer Faruk AYGUT
O öyle bir şey değil kardeşim, yine de sen bilirsin ama :)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kontağı ve gaz pedalı olan, mazot, benzin ile çalışan hatta istersen bor ile çalışan her araç zamanla kurum bağlar. Kurum bağlamanın en başında gelen neden ise aracın yağ bakımının geciktirilmesi. Devamında ise yağ bakımı gelen aracın yağını değiştirip yağ filtresi bir bakım daha gider deyip değiştirilmemesi, 50 TL daha ucuz olsun X bir marka alayım diye alınan kalitesiz yağların araçlara konulması, bilinmedik yerlerden alınan merdiven altı üretim yağlar vs vs diye gider bu durum. Başlıca bu sebepler kurum bağlatır araca ve ilk olarak yağ pompası arıza verir genellikle.

Harici olarak motor açılsın diye gaz basman senin normal hızlanman ile arasında en fazla 3-5 saniye fark eder. 10 yılı geçkin süredir legal ve illegal olarak otomotiv sporlarıyla ilgileniyor ve yarışıyorum. Benden sana bir tavsiye hiç yapmana gerek bile yok. Usul usul binin aracınıza.

Son düzenleme:

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
O öyle bir şey değil kardeşim, yine de sen bilirsin ama :)

Kontağı ve gaz pedalı olan, mazot, benzin ile çalışan hatta istersen bor ile çalışan her araç zamanla kurum bağlar. Kurum bağlamanın en başında gelen neden ise aracın yağ bakımının geciktirilmesi. Devamında ise yağ bakımı gelen aracın yağını değiştirip yağ filtresi bir bakım daha gider deyip değiştirilmemesi, 50 TL daha ucuz olsun X bir marka alayım diye alınan kalitesiz yağların araçlara konulması, bilinmedik yerlerden alınan merdiven altı üretim yağlar vs vs diye gider bu durum. Başlıca bu sebepler kurum bağlatır araca ve ilk olarak yağ pompası arıza verir genellikle.

Harici olarak motor açılsın diye gaz basman senin normal hızlanman ile arasında en fazla 3-5 saniye fark eder. 10 yılı geçkin süredir legal ve illegal olarak otomotiv sporlarıyla ilgileniyor ve yarışıyorum. Benden sana bir tavsiye hiç yapmana gerek bile yok. Usul usul binin aracınıza.
Dediklerinizi dikkate alıyorum zaten hocam. Bakımları falan KM KM'sine yaptırıyoruz. Genel olarak da hep bilindik markaları tercih ediyoruz. Her gittiğinde de tüm filtreleri değişiyor fazladan kullanmıyoruz filtreleri. DPF'yi temizlemek için arada sırada yüksek devir çevirin diyorlardı. Hatta sanırım BMW'nin kurucu mu, orda çalışn bir mühendismiydi tam hatırlamıyorum dizel araçlarınızı arada kırbaçlayın gibi bir cümlesi vardı adamın. Bu yüzden haftada 1 - 2 sefer 15 - 20 dakika sıkıştırıyorum arabayı. Sıkıştırmaktan kastım 3500 devire falan çıkıyor öyle kesici falan yapmıyorum. Onun dışında zaten ful şehir içi maks 2000 - 2500 devirde aşırı sakin kullanılıyor araç. Birde bir şey daha fark ettim. Sanırım dip gaz yaptığımda bu motor arıza ışığı yanıyor. Devirle ya da hızlı alakası yok sanırım gaz pedalına basışınıza göre bu hatayı veriyor. Bu arada önerileriniz için teşekkür ederim.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Hatta sanırım BMW'nin kurucu mu, orda çalışn bir mühendismiydi tam hatırlamıyorum dizel araçlarınızı arada kırbaçlayın gibi bir cümlesi vardı adamın.
Anlatan Adamlar. 220D aracını kullanırken öyle diyordu.

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
Anlatan Adamlar. 220D aracını kullanırken öyle diyordu.
Bende anlatan adamlarda görmüştüm. Bu yüzden haftada 1 - 2 sefer sıkıştırmaya dikkat ediyorum. Çünkü araba neredeyse 100.000 KM'ye kadar hiç sıkıştırılmamış. Hep düşük devirlerde kullanılmış.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Bende anlatan adamlarda görmüştüm. Bu yüzden haftada 1 - 2 sefer sıkıştırmaya dikkat ediyorum. Çünkü araba neredeyse 100.000 KM'ye kadar hiç sıkıştırılmamış. Hep düşük devirlerde kullanılmış.
Ara sıra düz yolda dediğim gibi 3500 RPM'de kullanabilirsiniz. Fazlası zararlı.

Sercankır

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
718
İsim
Sercan
Sürücü koltuğu altındaki kablolar eskimiş veya paslanmış olabilir mi ? Bizde megan vardı arada sırada arıza ışığı yakardı ama arabanın her şeyi iyiydi.İnternetten araştırdım koltuk altındaki kablolardan olabileceğini anladım.Değiştirmiştik ve sıkıntı ortadan kalkmıştı.

Kaan Lothbrok

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
773
İsim
kaan emre
Ara sıra düz yolda dediğim gibi 3500 RPM'de kullanabilirsiniz. Fazlası zararlı.
Yani hocam ben bu forumda biraz yanlış anlaşıldım sanırım. Ben de arabayı sürekli olarak maks RPM'de kullanmıyorum. Hatta hız yapıcak olsam bile geneş olarak tam devirlerinde vites atıyorum. Sadece arada sırada 3500 devir civarında vites atıyorum devamında da 3000 devir sabit gidiyorum. Onun dışında arabayı fazla bir sıkıştırmıyorum.

Top Bottom