Neler Yeni

Format atacağım ama sorum var.

KendineMüzisyen

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,778
İsim
Arda Güler
İlgilendiği Kategoriler
Boş konu
Elimde içerisinde çeşitli dosyalar ve w10 yüklü olan bir ssd yanında da dosyalar bulunan bir hdd mevcut.
K13 sistem aldım ve bu iki diski formatlamak istiyorum. 2 sorum var bu konuyla alakalı.
1- K13 sistemde halihazırda Windows yüklü gelir mi?
2- Bilgisayarı yeniden başlatırken shift'e basılı tutup geldiğim ekrandan format atsam bütün dosyalar silinir mi? K13 sistemde temize kullanabilir miyim?

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Evet sisteme windows deneme sürümü kurulu gelir. Geldiği zaman şimdiki bilgisayarındaki disklerini takarsın ve içindeki önemli verilerini alırsın. Daha sonra da ikisine de windows üzerinden format atarsın tertemiz olur. Kullanmaya devam edebilirsin bir zararı olmaz.

KendineMüzisyen

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,778
İsim
Arda Güler
İlgilendiği Kategoriler
Boş konu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet sisteme windows deneme sürümü kurulu gelir. Geldiği zaman şimdiki bilgisayarındaki disklerini takarsın ve içindeki önemli verilerini alırsın. Daha sonra da ikisine de windows üzerinden format atarsın tertemiz olur. Kullanmaya devam edebilirsin bir zararı olmaz.
Hocam gelen sistemde m2 ssd var.
Çıkartmam benim için imkansıza yakın.
Elimdeki ssd'de de Windows yüklü. Yani 2 Windows benim bildiğim sorun yaratır. Nasıl yapmalıyım?
Hdd'yi takıp dosyalara bakıp format atmak istersem sadece Hdd'yi nasıl sıfırlayabilirim? M2 diske dokunmadan.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Ne demek istediğini anlayabilsem keşke. Sende hali hazırda m.2 ssd mi var? Bu yüzden sistemdeki m.2 takılıyken kendi m.2'mi takamam mı diyorsun?
Öyleyse hangi m.2 ssd daha iyi? Yani sistemin yanında geleni mi kullanmak istiyorsun yoksa kendi windows yüklü m.2 ssdni mi ?

Ckribrahim

Taç
En İyi Cevap
1
Senin elinde bulunan ssd m.2 mi ? Eğer değilse kendi ssd ve hdd ni gelen bilgisayara tak ve dosyaları yeni gelen m.2 ssd ye atarsın. Sonra sende olan ssd yi biçimlendir ve aktardığın dosyaları tekrar onun içine at. Windosw açılırken biostan m.2 yi ilk sıraya alırsan windows onu görür. Eğer sendeki ssd sata ise zaten bilgisayar açıkkende bağlantısını yapabilirsin.

KendineMüzisyen

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,778
İsim
Arda Güler
İlgilendiği Kategoriler
Boş konu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ne demek istediğini anlayabilsem keşke. Sende hali hazırda m.2 ssd mi var? Bu yüzden sistemdeki m.2 takılıyken kendi m.2'mi takamam mı diyorsun?
Öyleyse hangi m.2 ssd daha iyi? Yani sistemin yanında geleni mi kullanmak istiyorsun yoksa kendi windows yüklü m.2 ssdni mi ?
Senin elinde bulunan ssd m.2 mi ? Eğer değilse kendi ssd ve hdd ni gelen bilgisayara tak ve dosyaları yeni gelen m.2 ssd ye atarsın. Sonra sende olan ssd yi biçimlendir ve aktardığın dosyaları tekrar onun içine at. Windosw açılırken biostan m.2 yi ilk sıraya alırsan windows onu görür. Eğer sendeki ssd sata ise zaten bilgisayar açıkkende bağlantısını yapabilirsin.
Arkadaşlar elimdeki ssd normal 3.5 sata ssd. M2 falan değil.
SSD içerisinde de windows yüklü.
Gelen bilgisayardaki m2 SSD'de de Windows yüklü gelirse sorun olur mu diyorum.
Eğer biostan giriş yapıp gelen sistem içerisindeki m2'ye yüklü Windowsu kullanabiliyorsam sıkıntı yok.
Yani 2 tane Windows yüklü ssd'yi aynı pc de açıp eski olanı formatlayabilir miyim?
Veya şu andaki aktif pc den yeniden başlat yapıp shift basıp açılan ekrandan ssd'ye format atıp yeni sistemde kullanabilir miyim.
Sorum bu umarım anlatabilmişimdir. :D

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Cevabını zaten vermişim o zaman. biostan boot sekmesinden hangi ssd'yi birinci sıraya alırsan ondaki windows açılır.

KendineMüzisyen

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,778
İsim
Arda Güler
İlgilendiği Kategoriler
Boş konu
Cevabını zaten vermişim o zaman. biostan boot sekmesinden hangi ssd'yi birinci sıraya alırsan ondaki windows açılır.
Peki söylediğim şekilde format atmayı denersem sadece istediğim diske atabilir miyim? Yoksa bütün disklere mi format atıyor o yol.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Bios'tan bahsediyorsan neden oradan format atmak için uğraştığını anlamıyorum. Niye taktın oraya? Bios üzerinden nvme ssd formatlama her anakart tarafından desteklenen bir özellik değil.
Dediğim gibi çok zor değil. Yeni bilgisayarın geldiği zaman "disk yönetimi"ne gireceksin ve oradan istediğin diske format atacaksın bu kadar basit.

KendineMüzisyen

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,778
İsim
Arda Güler
İlgilendiği Kategoriler
Boş konu
Bios'tan bahsediyorsan neden oradan format atmak için uğraştığını anlamıyorum. Niye taktın oraya? Bios üzerinden nvme ssd formatlama her anakart tarafından desteklenen bir özellik değil.
Dediğim gibi çok zor değil. Yeni bilgisayarın geldiği zaman "disk yönetimi"ne gireceksin ve oradan istediğin diske format atacaksın bu kadar basit.
Çünkü bios ekranı bana karışık geliyor.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
996,647
Üyeler
157,735
Son üye
emhex
Top Bottom