Neler Yeni

Gazi Bilgisayar vs Gazi Elektronik

BSTXN

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
634
İsim
...
7k sayısal sıralamam var, sınav sürecince gönlümden geçen elektronik mühendisliğiydi, bu sıralamayla tutan en iyi elektronik mühendisliği Gazi'de (18bin sıralama ile alıyor ve %100 İngilizce) ve Bilgisayar Müh. Gazi (15bin sıralama ve en az %30 İngilizce) bölümü ile aralarında kaldım.

Yazılıma kodlamaya bu yaşıma kadar çok merakım olmadı ama bilgisayar ile hep içli dışlı oldum. Sıkılmadan kaç sene kodlama yapabilirim bilemiyorum.
Fizik ve matematiğe olan ilgim yüzünden elektroniğe yakın görüyorum kendimi.

Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
697
İsim
Baran Kut
Bence elektronikten şaşma derim. İlgin, isteğin yoksa çok can sıkıcı bir bölüm olabiliyor bilgisayar müh.

Hocam peki mekatronik falan düşündün mü ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Zor bölümdür ama mühendisliğin en sağlam bölümü gibi bir şeydir.

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
626
İsim
icardi
Bence elektronikten şaşma derim. İlgin, isteğin yoksa çok can sıkıcı bir bölüm olabiliyor bilgisayar müh.

Hocam peki mekatronik falan düşündün mü ?

Zor bölümdür ama mühendisliğin en sağlam bölümü gibi bir şeydir.
Mekatronik çöp.

Ee istiyorsan onu yaz. Sıralama için tercih yapma çok saçma olur. Bi zaman sonra çekilmiyor. Ee yazmıştım. Keşke bilgisayar yazsaydım diye geçti 4 sene

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
697
İsim
Baran Kut

BSTXN

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
634
İsim
...
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
626
İsim
icardi

BSTXN

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
634
İsim
...
Ben yazılım seviyorum sadece ee dersleri de ağır bayıyor sevmeyince

Bi alanda yoğunlaşmak iyi yarım yamalak bi bölüm
Baydığnı söylediğiniz dersler daha çok fizikle vs. mi alakalı? Daha tercih döneminin başında olduğum için detaylıca müfredatlara bakamadım ne işleniyor ne yapılıyor bilgim yok. Biraz açarsanız o dediğinizi çok makbule geçer. Bir de %100 İngilizce mi okuyorsunuz?

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
697
İsim
Baran Kut
Bi alanda yoğunlaşmak iyi yarım yamalak bi bölüm
O da aslında doğru, haklı sayılırsınız da bazılarının birden fazla bölüm ilgisini çekebiliyor. Biraz eziyet bir bölümdür ama iş imkanı daha fazla diye biliyorum. Ondan sordum zaten.

BSTXN

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
634
İsim
...
O da aslında doğru, haklı sayılırsınız da bazılarının birden fazla bölüm ilgisini çekebiliyor. Biraz eziyet bir bölümdür ama iş imkanı daha fazla diye biliyorum. Ondan sordum zaten.
Açıkçası ilk defa duyuyorum elektronikten bilgisayardan daha fazla iş imkanı olduğunu.

B1L0

Hayırlı forumlar
Moderatör
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,535
İsim
bilo
Discord
b1l0
Açıkçası ilk defa duyuyorum elektronikten bilgisayardan daha fazla iş imkanı olduğunu.
Bilgisayar ilanlarının çoğunda eecileri de kabul ediyorlar, yazılım dersleri vs aldıkları için. Bakmadım ama sanmıyorum ki ee ile ilgili şeylerde bilgisayarcıları da kabul etsinler. EE çok daha kapsamlı bir bölüm. Aselsandaki bir tanıdığımda konuştuğumda 6000 mühendisin 2900 küsürü ee'ci idi mesela. Rekabet olarak ee>pc ama mekatronik falan ikisiyle de yarışamaz.
Yazılım ile aran iyiyse fazla aksiyon aramadan bilgisayar yazabilirsin, ne yapacağını bilemiyor ve kararsız isen ee yazman daha mantıklı gibi. Gazi özelinde yorumlamak gerekirse de okuldan çok bir beklentin olmasın, Ankara'da olması gibi bir avantajı var, ahım şahım süper bir eğitimi yok. Odtü bilkent falan yapmadıktan sonra güzel eğitimi kolay kolay bulacağını da zannetmiyorum.

Son düzenleme:

StrangerIX

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
697
İsim
Baran Kut
Yanlış biliyor da olabilirim hocam. Ben de giren arkadaşlarımdan ve sınava girdiğim dönemdeki araştırmamdan hatırlıyorum. Öyle kesin bir bilgi değil yani :kekw:

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
626
İsim
icardi
daha fazla iş imkanı olma şansı imkansız. ee ve bilgisayar kadar iş imkanı olan bölüm yok şu an. ilk yıl zaten temel mühendislik diğer 3 senede de elektronik ve makine dersi alıyorsun. ne kadar oturur belli değil. zaten temel elektronik derslerini alınca 1 senen bitiyor vs vs ne öğrenmiş olacaksın.

Baydığnı söylediğiniz dersler daha çok fizikle vs. mi alakalı? Daha tercih döneminin başında olduğum için detaylıca müfredatlara bakamadım ne işleniyor ne yapılıyor bilgim yok. Biraz açarsanız o dediğinizi çok makbule geçer. Bir de %100 İngilizce mi okuyorsunuz?
daha çok fizik ağırlıklı. elektromanyetik, mikrodalga vs vs bana göre değil. %100 okudum bitirdim.

Bilgisayar ilanlarının çoğunda eecileri de kabul ediyorlar, yazılım dersleri vs aldıkları için. Bakmadım ama sanmıyorum ki ee ile ilgili şeylerde bilgisayarcıları da kabul etsinler. EE çok daha kapsamlı bir bölüm. Aselsandaki bir tanıdığımda konuştuğumda 6000 mühendisin 2900 küsürü ee'ci idi mesela.
Yazılım ile aran iyiyse fazla aksiyon aramadan bilgisayar yazabilirsin, ne yapacağını bilemiyor ve kararsız isen ee yazman daha mantıklı gibi. Gazi özelinde yorumlamak gerekirse de okuldan çok bir beklentin olmasın, Ankara'da olması gibi bir avantajı var, ahım şahım süper bir eğitimi yok. Odtü bilkent falan yapmadıktan sonra güzel eğitimi kolay kolay bulacağını da zannetmiyorum.
Mühendis misiniz bilmiyorum ama baya yanlış konuşuyorsunuz. Neredeyse sektörde 3. yılıma giriyorum. Aksiyon arama ee yaz kadar kötü bir yorum yok. Aselsanda ee ci fazla çünkü askeri elektronik sanayi şirketin açılımı. Radar telsiz vs yapıyorlar, haliyle de sinyal, elektromanyetik, mikrodalga,haberleşme dersleri almış öğrenci lazım. Havelsana gidersen bilgisayar mühendisi çok çünkü yaptıkları iş yazılım-simulasyon ağırlıklı. Ayrıca gazi kötü okul değil gayet de beklentisi olsun. Mezun olunca Aselsan gibi yerlerde %80-90 başlayacak çünkü.

B1L0

Hayırlı forumlar
Moderatör
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,535
İsim
bilo
Discord
b1l0
Mühendis misiniz bilmiyorum ama baya yanlış konuşuyorsunuz. Neredeyse sektörde 3. yılıma giriyorum. Aksiyon arama ee yaz kadar kötü bir yorum yok. Aselsanda ee ci fazla çünkü askeri elektronik sanayi şirketin açılımı. Radar telsiz vs yapıyorlar, haliyle de sinyal, elektromanyetik, mikrodalga,haberleşme dersleri almış öğrenci lazım. Havelsana gidersen bilgisayar mühendisi çok çünkü yaptıkları iş yazılım-simulasyon ağırlıklı. Ayrıca gazi kötü okul değil gayet de beklentisi olsun. Mezun olunca Aselsan gibi yerlerde %80-90 başlayacak çünkü.
Dediğiniz açıdan bakarsak yanlış bir örnek haklısınız ama aselsanı basit bir örnek olarak verdim ben, genel olarak nereye baksam ee'ye daha fazla talep var gibi, alanı daha geniş çaplı çünkü.

Top Bottom