Neler Yeni

Gazi Bilgisayar vs Gazi Elektronik

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
626
İsim
icardi
Dediğiniz açıdan bakarsak yanlış bir örnek haklısınız ama aselsanı basit bir örnek olarak verdim ben, genel olarak nereye baksam ee'ye daha fazla talep var gibi, alanı daha geniş çaplı çünkü.
alanı daha geniş diye bir şey yok. bilgisayarın da alanı çok geniş. ee tarafında donanım, gömülü yazılım, haberleşmeci,elektrik vs yaparsın ama aynı genişlik bilgisayar tarafında da var. frontend backend devops secops siber güvenlik oyun simülasyon yapay zeka vs vs. ikisinin de alanı çok geniş.

B1L0

Hayırlı forumlar
Moderatör
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,535
İsim
bilo
Discord
b1l0
alanı daha geniş diye bir şey yok. bilgisayarın da alanı çok geniş. ee tarafında donanım, gömülü yazılım, haberleşmeci,elektrik vs yaparsın ama aynı genişlik bilgisayar tarafında da var. frontend backend devops secops siber güvenlik oyun simülasyon yapay zeka vs vs. ikisinin de alanı çok geniş.
Ben bilgisayarınki geniş değil demedim zaten, sadece eeninki daha geniş dedim ki hala da öyle düşünüyorum. EE'ciler yazılım dersi de aldıkları için bilgisayarcıların saydığınız çoğu alanı için bir altyapısı oluyor, kalanı da kişiye kalmış zaten ne okursa okusun. Seçilen alanda uzmanlık okulda öğretilmiyor sonuçta kişi kendi çalışıp öğreniyor.

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
626
İsim
icardi
Ben bilgisayarınki geniş değil demedim zaten, sadece eeninki daha geniş dedim ki hala da öyle düşünüyorum. EE'ciler yazılım dersi de aldıkları için bilgisayarcıların saydığınız çoğu alanı için bir altyapısı oluyor, kalanı da kişiye kalmış zaten ne okursa okusun. Seçilen alanda uzmanlık okulda öğretilmiyor sonuçta kişi kendi çalışıp öğreniyor.
bana ee cilerin aldığı 3 tane yazılım dersi sayar mısın?

Keyfen

80+ Bronze
Mekatronik çöp.

Ee istiyorsan onu yaz. Sıralama için tercih yapma çok saçma olur. Bi zaman sonra çekilmiyor. Ee yazmıştım. Keşke bilgisayar yazsaydım diye geçti 4 sene
Sen hangi ülkede yaşıyorsun acaba, ben pnomatik ustasıyken mekatronikciler benim maaşımın 1,5 katını alıyordu kaldıki benim maaşım asgari ücretin 2 katı civarındaydı

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
626
İsim
icardi
Sen hangi ülkede yaşıyorsun acaba, ben pnomatik ustasıyken mekatronikciler benim maaşımın 1,5 katını alıyordu kaldıki benim maaşım asgari ücretin 2 katı civarındaydı
Ee yani maaş alamazlar gibi bir cümlem var mı? İş alanları diğer ikisi kadar çok değil dedim. Ayrıca baya tırt bölüm lafımın arkasındayım. Dediğin adam kaç sene tecrübeli mesela? 1-2 örnek tüm herkes aynı maaşı alıyor demek değildir. Kaldı ki 3 asgari gayet 2 senelik mühendis maaşı.Geçenlerde daha üniversite okuyan bi stajyer yurtdışı firmasında 4k euroya işe girdi. Herkes bu maaşı alır anlamına gelmiyor.

B1L0

Hayırlı forumlar
Moderatör
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,535
İsim
bilo
Discord
b1l0
bana ee cilerin aldığı 3 tane yazılım dersi sayar mısın?
Sayamam, açıp bakmadım, ee'deki arkadaşımla konuştuğumda bizim aldığımız ilk programlama derslerini onlar da alıyordu. Bize atılan temel onlara da atıldı yani basitçe. Dediğim gibi, bir iki derslik yazılım altyapısının ben yeterli olduğunu düşünüyorum. Kalanında zaten alana özel kendin çalışıyorsun.
Ek olarak bilgisayar mühendisliğinin ilk 3 döneminde direkt olarak sadece 3 tane yazılım dersi var :)
Neyse hocam uzatmanın manası yok arkadaş verir zaten son kararını, bizim bu tartışma da bi yere çıkmaz. Ben hala bu şekilde düşünüyorum.
Yazılım ile aran iyiyse fazla aksiyon aramadan bilgisayar yazabilirsin, ne yapacağını bilemiyor ve kararsız isen ee yazman daha mantıklı gibi.

Keyfen

80+ Bronze
Ee yani maaş alamazlar gibi bir cümlem var mı? İş alanları diğer ikisi kadar çok değil dedim. Ayrıca baya tırt bölüm lafımın arkasındayım. Dediğin adam kaç sene tecrübeli mesela? 1-2 örnek tüm herkes aynı maaşı alıyor demek değildir. Kaldı ki 3 asgari gayet 2 senelik mühendis maaşı.Geçenlerde daha üniversite okuyan bi stajyer yurtdışı firmasında 4k euroya işe girdi. Herkes bu maaşı alır anlamına gelmiyor.
tamam ben herkes tecrübesi ne olursa olsun aynı parayı alıcak demiyorum ama bunu alan 8 yıllık tecrübesi olan birisiydi bu arada biraz pis bir iştir öyle görsellerdeki gibi üniforma ile üstün 0 pislenerek yapacağın bir iş değil elbet. doğru yerde iyi para alınabilecek bir meslek tabi genelde ikitelli gebze gibi ürün üretim yerlerine uygun olan yerlerde bunlar. bana kalsa hiç okumasın trendyol go ya girsin günde 14 saat çalışsa ayda 120k para alır zaten.

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
626
İsim
icardi
Sayamam, açıp bakmadım, ee'deki arkadaşımla konuştuğumda bizim aldığımız programlama derslerini onlar da alıyordu. Bize atılan temel onlara da atıldı yani basitçe. Dediğim gibi, bir iki derslik yazılım altyapısının ben yeterli olduğunu düşünüyorum.
Ek olarak bilgisayar mühendisliğinin ilk 3 döneminde sadece 3 tane yazılım dersi var :)
Neyse hocam uzatmanın manası yok arkadaş verir zaten son kararını, bizim bu tartışma da bi yere çıkmaz. Ben hala bu şekilde düşünüyorum.
Sayamazsın, açıp bakmadın, çünkü bilmiyorsun mühendislik okumadın çünkü. İlk 3 dönemde 3 yazılım dersi olması normaldir. Çünkü ilk sene temel mühendisliktir. Endüstri makine ee bilgisayar %90 benzer dersleri alır. Herkes o temel giriş yazılım dersini alır. O derste de öyle aman aman bir şey öğrenilmez. Bilmiyorsun bir de inat ediyorsun hala. O zaman makine seçsin o da alıyor o dersi. 1-2 dersle yazılım altyapısının oturacağını sanan bi cahile zaman ayıramam. Veri yapıları dersi almayan biri yazılımın y si hakkında konuşmamalı. Yeterli olur diyor bir de biliyormuş gibi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

tamam ben herkes tecrübesi ne olursa olsun aynı parayı alıcak demiyorum ama bunu alan 8 yıllık tecrübesi olan birisiydi bu arada biraz pis bir iştir öyle görsellerdeki gibi üniforma ile üstün 0 pislenerek yapacağın bir iş değil elbet. doğru yerde iyi para alınabilecek bir meslek tabi genelde ikitelli gebze gibi ürün üretim yerlerine uygun olan yerlerde bunlar. bana kalsa hiç okumasın trendyol go ya girsin günde 14 saat çalışsa ayda 120k para alır zaten.
Açıkça söyleyeyim çalıştığım yerde 5 yıl tecrübeli arkadaşım 100 civarı maaş alıyor.Benim de 3 yıl dolmak üzere hesap et işte. 8 yıl 3 asgari diyorsun. Baya düşük bir ücret kalmıyor mu sence de?

B1L0

Hayırlı forumlar
Moderatör
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,535
İsim
bilo
Discord
b1l0
Sayamazsın, açıp bakmadın, çünkü bilmiyorsun mühendislik okumadın çünkü. İlk 3 dönemde 3 yazılım dersi olması normaldir. Çünkü ilk sene temel mühendisliktir. Endüstri makine ee bilgisayar %90 benzer dersleri alır. Herkes o temel giriş yazılım dersini alır. O derste de öyle aman aman bir şey öğrenilmez. Bilmiyorsun bir de inat ediyorsun hala. O zaman makine seçsin o da alıyor o dersi. 1-2 dersle yazılım altyapısının oturacağını sanan bi cahile zaman ayıramam. Veri yapıları dersi almayan biri yazılımın y si hakkında konuşmamalı. Yeterli olur diyor bir de biliyormuş gibi.
Bilgisayar mühendisliği okuyorum, veri yapıları dersini de algoritmalar dersini de tekte verdim :) Demeye çalıştığım şeyi inatla anlamamaya çalışıyorsunuz. İyi günler hocam. Cahil vs gibi terbiyesizce tavırlarınızdan dolayı bir daha cevap vermeyeceğim.

yenigeldim

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
626
İsim
icardi
Bilgisayar mühendisliği okuyorum, veri yapıları dersini de algoritmalar dersini de tekte verdim :) Demeye çalıştığım şeyi inatla anlamamaya çalışıyorsunuz. İyi günler hocam. Cahil vs gibi terbiyesizce tavırlarınızdan dolayı bir daha cevap vermeyeceğim.
O dersleri ee ci almıyor işte sana onu diyorum. İlk sınıftaki giriş seviye java vs neye yetecek hiç bir şeye.

Keyfen

80+ Bronze

Açıkça söyleyeyim çalıştığım yerde 5 yıl tecrübeli arkadaşım 100 civarı maaş alıyor.Benim de 3 yıl dolmak üzere hesap et işte. 8 yıl 3 asgari diyorsun. Baya düşük bir ücret kalmıyor mu sence de?
dostum yaptığın işe göre değişir çok teferruatllı bir işe değil bu bahsettiğimiz iş. daha yüksek istiyorsa zaten okuması gerekiyor avukat doktor vb özel kendi alanlarını açıcak veya elektrik sektörü bilgisaar sektörü kendi yerini açıcak alternatif yok

YazılımKafa

80+ Silver
7k sayısal sıralamam var, sınav sürecince gönlümden geçen elektronik mühendisliğiydi, bu sıralamayla tutan en iyi elektronik mühendisliği Gazi'de (18bin sıralama ile alıyor ve %100 İngilizce) ve Bilgisayar Müh. Gazi (15bin sıralama ve en az %30 İngilizce) bölümü ile aralarında kaldım.

Yazılıma kodlamaya bu yaşıma kadar çok merakım olmadı ama bilgisayar ile hep içli dışlı oldum. Sıkılmadan kaç sene kodlama yapabilirim bilemiyorum.
Fizik ve matematiğe olan ilgim yüzünden elektroniğe yakın görüyorum kendimi.

Bu konuda fikirlerinizi bekliyorum.
İlgin yoksa bilgisayar mühendisliği yazma. Arkadaşlarım sırf puanı vs için yazdı. Şimdide diyorlar bir şey anlamıyorum. Sıkılıyorum vs. İlginin olmadığı yeri yazarak ne gelişirsin ne keyif alırsın

Mekatronik mezunu 8 kişi tanıyorum. 1 fabrika da mühendis diğerleri de savunma sanayi firmalarında çalışıyor. Aldıkları ücret 50 60 bin. 2 sene önce yeni mezun adam 20 binle girmişti. O zamanlar asgari ücreti bi düşün

BSTXN

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
634
İsim
...
Bilgisayar ilanlarının çoğunda eecileri de kabul ediyorlar, yazılım dersleri vs aldıkları için. Bakmadım ama sanmıyorum ki ee ile ilgili şeylerde bilgisayarcıları da kabul etsinler. EE çok daha kapsamlı bir bölüm. Aselsandaki bir tanıdığımda konuştuğumda 6000 mühendisin 2900 küsürü ee'ci idi mesela. Rekabet olarak ee>pc ama mekatronik falan ikisiyle de yarışamaz.
Yazılım ile aran iyiyse fazla aksiyon aramadan bilgisayar yazabilirsin, ne yapacağını bilemiyor ve kararsız isen ee yazman daha mantıklı gibi. Gazi özelinde yorumlamak gerekirse de okuldan çok bir beklentin olmasın, Ankara'da olması gibi bir avantajı var, ahım şahım süper bir eğitimi yok. Odtü bilkent falan yapmadıktan sonra güzel eğitimi kolay kolay bulacağını da zannetmiyorum.
Benim de zaten ilgi duyduğum bir alan savunma sanayi. Çocuklukta oyun yapma hayalim olsa da yazılımla alakam olmadı şuana kadar. Bu kafamı karıştırıyor. Sıfırdan 1. sınıfta yazılıma başlayıp da biraz da kendimi geliştirerek donanımlı bir şekilde mezun olabilir miyim? Mesela EE'de elektromanyetik, dalgalar vs. benim lise fiziğimde ilgimi çeken şeyler ama yazılım kısmı gerçekten gözümü korkutuyor belki de yazılım hakkında bilgi sahibi olmadığımdandır.

İlgin yoksa bilgisayar mühendisliği yazma. Arkadaşlarım sırf puanı vs için yazdı. Şimdide diyorlar bir şey anlamıyorum. Sıkılıyorum vs. İlginin olmadığı yeri yazarak ne gelişirsin ne keyif alırsın
Benim de korktuğum şey bu maalesef.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
950,439
Üyeler
149,730
Son üye
Alicmehmet23
Top Bottom