Neler Yeni

Gıbırnet VDSL'e geçiş süreci

Dahası  
Reaksiyon skoru
494
İsim
Hasan Sarı
Herkese merhaba bugün Gıbırnete geçiş sürecimi tamamladım ve geçmek isteyenlere yardımcı olması için anlatacağım. Öncelikle bu konuyu başka bir forumda açacaktım ama Gıbırnet kelimesini banlamışlar. Bu konuyu geçiş başlatmak isteyenler için rehber niteliğinde olmasını istediğim için açıyorum. Umarım Google'da ilgili başlığı aratan kişiler bu konuya ulaşır ve sorularının cevaplarını alırlar. Beni forumlardaki konularda mesajlarımdan tanıyanlar bu konudaki görüşlerimi az çok bilirler. Altyapımın desteklediği hızda, en ucuz ve sorunsuz internet öncelikli tercihimdir. Bu sebepten ötürü hiçbir şekilde firmalara bağlanmam, neresi ucuza hizmet verirse orayı kullanırım. Bugün size fiyat (daha doğrusu fiyata oranla verilen hız yüzünden de denebilir) yüzünden Turknet'ten Gıbırnet'e geçiş sürecimi anlatacağım.

Kendimi tanıtma faslı bittiğine göre geçiş sebebimi detaylandırayım ve konuya gireyim. Benim altyapım altyapı sorgulamada yazana göre 40 Mbps VDSL destekliyor. Bildiğiniz gibi Turknet'in güncel fiyatı 169.90 TL ve tek pakete sahipler. Gıbırnette ise 35,100,200 ve 1000 mbps'lik farklı paketler var. Eğer altyapınız 1000 Mbps destekliyorsa Turknet gibi en yüksek hızı 169.90 TL fiyata veren bir İSS sizin için en iyi tercih olacaktır. Ancak şu an Türkiyedeki internet hız ortalaması ortada ve benim altyapım da maalesef ki kötü denilebilecek bir seviyede. Kısaca Turknet'in 35 Mbps alana da 169.90 TL ödetmesi, 1000 Mbps alana da benzer bir fiyat ödetmesi adaletsizliği yüzünden Gıbırnet'in 100 TL'ye sunduğu 35 Mbps pakete geçiş yaptım.

Ben Turknet'ten başka İSS'e geçmeye karar verdiğimde 2 farklı seçenek denedim. Bunlardan ilki Kablonet, ikincisi VodafoneNet (kötüleyenleri görüyorum ve merak ettiğim için geçmek istemiştim). Bu iki İSS de bana ısrarla Kablonet DOCSIS altyapısından hizmet vermek istediler ama benim evime gelen DOCSIS kablo sayısı 1 tane olduğu için uydu yayınım gidecekti. Bu sebepten ötürü bunların ikisini de geçiş sürecindeyken iptal ettim. Ardından 20 gün kadar şehir dışına çıkmam gerekti bu iki İSS de bağlanamayınca ben Turknet'i iptal ettirdim ve o şekilde evden çıktım. Sonra gelince tekrar İSS araştırdım. Netspeed, Millenicom vb. alternatiflere bakarken aklıma Gıbırnet geldi. Çok kötüleyen vardı ve forumlarda çalışanları saygısız vb. diyorlardı. Ben de durur muyum tabii merak ettim yine, ayrıca fiyatı da ucuzdu ve taahütsüzdü. Eğer sorun yaşarsam iptal ettirir başkasına geçerim diyerek hemen geçişi başlatmaya karar verdim. Bu Gıbırnet denen İSS'in ofisine baktım İstanbul'da diye düşünürken yaşadığım şehirde yani Konya'da (önyargılı okurlar lütfen Konya'da mı yaşıyorsun yobaz gibi saçma sapan mesajlar yazıp konuyu dağıtmayın hayat nereye götürürse orada yaşıyorum diye özetleyeyim) olduğunu öğrendim. Sonra ofise gittim tabii ve beni karşıladılar. Ofiste durumumu anlattım ve Turk Telekom VDSL altyapısından 35 Mbps internet almak istediğimi söyledim. Tamam dediler bir kağıt imzalamamı istediler. Klasik imzalanıp sonra kargolanan kağıt, aynısı Turknette de olmuştu kullananlar bilir. Bu olay Pazar günü yaşandı ve Pazartesi arayıp kurulum için gelelim mi dediler. Salı günü öğleden sonra boş olduğumu ve o zaman gelmelerini istediğimi söyledim. Tamam dediler ve o zaman (yani bugün) geldiler. Kurulumu kendime ait olan modeme yaptılar. Kurukum ekibinden birisi altyapımın 80 Mbps'ye kadar desteklediğini ama sisteme düşmediğini söyledi. Bilmiyorum doğruluk payı nedir ama yazayım dedim. Sonra kurulumu yapıp gittiler, gayet naziktiler yani olması gerekeni yapıp gittiler ve 2 gün içerisinde internetim gelmiş oldu. Şu anlık memnunum internet hızı testinde Turknetteki hız ve pingin hemen hemen aynısını veriyor. Oyunlardaki ping durumunu da test edip konuyu güncellerim. Sorularınız varsa sorun cevaplarım.

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Son düzenleme:

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,685
İsim
Orkun
Hayırlı olsun. GIBIRNet iyidir. Ben de bu zam silsilesinden sıyrılabilmek için Millenicom dan geçmiştim gayet memnunum.
Bu arada Hız testi sonuçları açılmıyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
494
İsim
Hasan Sarı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hayırlı olsun. GIBIRNet iyidir. Ben de bu zam silsilesinden sıyrılabilmek için Millenicom dan geçmiştim gayet memnunum.
Bu arada Hız testi sonuçları açılmıyor.
Size de hayırlı olsun. Dediğim gibi bu yüksek oranda zam yaparsa yine başkasına geçerim. Taahütü olmayan internetleri bu yüzden seviyorum. Hız testi sonuçlarını güncelledim.

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,685
İsim
Orkun
Size de hayırlı olsun. Dediğim gibi bu yüksek oranda zam yaparsa yine başkasına geçerim. Taahütü olmayan internetleri bu yüzden seviyorum. Hız testi sonuçlarını güncelledim.
Sağolasın.
Aynen öyle. 2 Günde başka ISS ye nakil edebiliyoruz taahütsüz olmasının avantajı bu.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada GIBIRNet ile bir görüş. Müşteri hizmetleri her konuda yardımcı oluyor. Altyapını iyileştirmek için ya da hız yükseltebilmek için falan sorabilirsin yardımcı olurlar. Bende arada ping fırlıyordu WP destek hattından konuştum hattımı resetlediler eskisinden daha stabil hale geldi.

Dahası  
Reaksiyon skoru
494
İsim
Hasan Sarı
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu arada GIBIRNet ile bir görüş. Müşteri hizmetleri her konuda yardımcı oluyor. Altyapını iyileştirmek için ya da hız yükseltebilmek için falan sorabilirsin yardımcı olurlar. Bende arada ping fırlıyordu WP destek hattından konuştum hattımı resetlediler eskisinden daha stabil hale geldi.
Daha bugün geçtim ve öyle bir durum yaşarsam onlarla konuşup çözmeye çalışırım. Altyapı konusunda da WP'den destek almayı denerim. Zaten Turknette de bu hızı alıyordum burada da bunu alıyorum alışığım ama neden daha yüksek olmasın da diyorum bazen. Olursa güzel olur dediğim gibi.

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,685
İsim
Orkun
Daha bugün geçtim ve öyle bir durum yaşarsam onlarla konuşup çözmeye çalışırım. Altyapı konusunda da WP'den destek almayı denerim. Zaten Turknette de bu hızı alıyordum burada da bunu alıyorum alışığım ama neden daha yüksek olmasın da diyorum bazen. Olursa güzel olur dediğim gibi.
Sen gene de WP destek hattından konuş, Speedtest de 20 ping gözüküyor sende. Hız artmasa da hattını resetlerler pingin düşebilir. Yalnız hat resetlendikten sonra ben 1 2 saat bazı sitelere bağlanırken sorun yaşadım sonrasında düzeldi bilgin olsun.

Kadirbysn

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Kadir
Şuan aktif olarak kullanıyor musunuz kullanıyor iseniz tavsiye eder misiniz kaç mbs lik paketleri kullanıyorsunuz bilgi verirseniz sevinirim şuan ISS aramaktayim ucuz olması lazım çünkü ayda ort 10 gün kullanabilicem 16 dan da assagi olmasın eğer önerilere açığım

Top Bottom