Neler Yeni

Gittikçe düşen pc performansı ve cahilliğim

zxcokan9

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Okan Soyerdem
Bilgisayarıma ekran kartı ve işlemci yeniledim.
1660 super ve ryzen 5 3600 taktım. (8x2)16 gb 3200 mhz ramlerim var.
Anakartım ise "prime b350m-a "
Hikvision 120 gb ssd kullanıyorum.
Hdd : WD marka 1 tb bir şey modelini tam bilmiyorum

Şikayet 1:
Bilgisayarımda gün geçtikçe sorunlar çıkmaya ve büyümeye başladı. Warzone gibi oyunları 1050ti ile düşük ayarlarda 50-60 fps oynarken bununla düşük ayarlarda 50-80 arasında oynayabiliyorum ani fps düşüşleri oluyor. Bununla ilgili oyunun optimizasyonlarını suçluyordum ama valorantta lolde bile fps droplar yemeye başladım. Arada internet kopması ses ve görüntüde kasma (sadece masaüstündeyken ve reset attığımda çözülüyor.) Oyunları kaparken de her şey çok takılıyor nadiren pc çöküyor. Arada harici usbden bağladığım kumandam da anlık olarak kopup bir daha bağlanıyor.

Şüphem 1:
Ekran artımı ve işlemcimi aldığımda bilgisayarım açılmadı ve itopya teknik ekibi anakartı güncelledi "bu anakart bu işlemciye ucu ucuna yeter" tarzında konuştu.

Şüphem 2:
120 gb ssd kullanıyorum ve bu benim c diskim. Windows discord steam vs buraya yüklü sadece başlangıçta hızlı açılsın diye. Oyunlarım vs 1tblik hdd'ye yüklü. Windowsun ssdye yüklü olmasına rağmen pc açılışı bazen 1 2 dkyı buluyor (eskiden 3-4 sn idi ve çevremde de maks 10 sn sürüyormuş.) Bu beni hiçbir zaman rahatsız etmedi ama doğru çalışmadığını gösteriyor bu. Ve pc yukarıda bahsettiğim çöküşlerden sonra veya sabah yeni açtığımda c diski taranıyor ve onarılıyor diye bekletiyor.

Özet olarak ssd ve hdd den şüpheleniyorum ben aslında ama o internet kopmaları (kablonet ile görüştüğümde kesinti yaşanmadığı söyleniyor evde de başkalarında kopmuyor) bluetooth kopmaları ve teknik ekibin de anakartıma eski demesi beni anakart konusunda şüpheye itti. Ssd ve hdd de sonuçta anakarta bağlı.

Windows10un kendi virüs taramasında bir şey çıkmıyor ve genelde onun yeterli olacağını duyuyorum.

Cevaplarınız için teşekkürler.

McQueen95

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
752
İsim
ömer eren ilkaya
Instagram
Erenilkaya
Steam
McQueen
Twitter
bayanmayanbay
Discord
bayanmayanbay#2566
Bilgisayarıma ekran kartı ve işlemci yeniledim.
1660 super ve ryzen 5 3600 taktım. (8x2)16 gb 3200 mhz ramlerim var.
Anakartım ise "prime b350m-a "
Hikvision 120 gb ssd kullanıyorum.
Hdd : WD marka 1 tb bir şey modelini tam bilmiyorum

Şikayet 1:
Bilgisayarımda gün geçtikçe sorunlar çıkmaya ve büyümeye başladı. Warzone gibi oyunları 1050ti ile düşük ayarlarda 50-60 fps oynarken bununla düşük ayarlarda 50-80 arasında oynayabiliyorum ani fps düşüşleri oluyor. Bununla ilgili oyunun optimizasyonlarını suçluyordum ama valorantta lolde bile fps droplar yemeye başladım. Arada internet kopması ses ve görüntüde kasma (sadece masaüstündeyken ve reset attığımda çözülüyor.) Oyunları kaparken de her şey çok takılıyor nadiren pc çöküyor. Arada harici usbden bağladığım kumandam da anlık olarak kopup bir daha bağlanıyor.

Şüphem 1:
Ekran artımı ve işlemcimi aldığımda bilgisayarım açılmadı ve itopya teknik ekibi anakartı güncelledi "bu anakart bu işlemciye ucu ucuna yeter" tarzında konuştu.

Şüphem 2:
120 gb ssd kullanıyorum ve bu benim c diskim. Windows discord steam vs buraya yüklü sadece başlangıçta hızlı açılsın diye. Oyunlarım vs 1tblik hdd'ye yüklü. Windowsun ssdye yüklü olmasına rağmen pc açılışı bazen 1 2 dkyı buluyor (eskiden 3-4 sn idi ve çevremde de maks 10 sn sürüyormuş.) Bu beni hiçbir zaman rahatsız etmedi ama doğru çalışmadığını gösteriyor bu. Ve pc yukarıda bahsettiğim çöküşlerden sonra veya sabah yeni açtığımda c diski taranıyor ve onarılıyor diye bekletiyor.

Özet olarak ssd ve hdd den şüpheleniyorum ben aslında ama o internet kopmaları (kablonet ile görüştüğümde kesinti yaşanmadığı söyleniyor evde de başkalarında kopmuyor) bluetooth kopmaları ve teknik ekibin de anakartıma eski demesi beni anakart konusunda şüpheye itti. Ssd ve hdd de sonuçta anakarta bağlı.

Windows10un kendi virüs taramasında bir şey çıkmıyor ve genelde onun yeterli olacağını duyuyorum.

Cevaplarınız için teşekkürler.
öncelikle ssd ni yükselt usta en az 240 olsun
ayrıca HDD kaç rpm ?

zxcokan9

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Okan Soyerdem
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hddyi yazdığımda bu çıktı vatanda

WD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM​

Mesaj otomatik birleştirildi:

öncelikle ssd ni yükselt usta en az 240 olsun
ayrıca HDD kaç rpm ?
Hocam ssdyi neden yükselteyim?
Zaten sadece windowsun hızlı açılması için kullanıyorum. Şikayetimle bağlantısını çözemedim açıklarsan sevinirim.

''Wolfred!ghT

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,419
İsim
''Wolfred!ghT
SSD alanınızı arttırmanızda fayda var.
Genel olarak sistem iyi.Ekran kartı iyi,işlemci ekran kartını besler düzeyde.
Ramlarde günümüz için ideal.

McQueen95

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
752
İsim
ömer eren ilkaya
Instagram
Erenilkaya
Steam
McQueen
Twitter
bayanmayanbay
Discord
bayanmayanbay#2566
Hddyi yazdığımda bu çıktı vatanda

WD Blue 3,5" 1TB 64MB SATA III 6Gb/s 7200 RPM​

Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam ssdyi neden yükselteyim?
Zaten sadece windowsun hızlı açılması için kullanıyorum. Şikayetimle bağlantısını çözemedim açıklarsan sevinirim.
bildiğim kadarıyla SSD ne kadar rahat olursa bilgisayarın o kadar rahat çalışır sadece windowsu açıp kapamakla olmuyor :D

Salu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
836
İsim
Furkan SARIGÖL
ssd sadece windowsun açılması için değil diğer tüm işlemlerde kullanılıyor mesela oyunu hızlı açma oyun içerisindeki yüklemeler vs yani ssd ni bencede (eger imkanın varsa) en az 240 veya 480-500 olsun rahat rahat kullan

zxcokan9

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Okan Soyerdem
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
ssd sadece windowsun açılması için değil diğer tüm işlemlerde kullanılıyor mesela oyunu hızlı açma oyun içerisindeki yüklemeler vs yani ssd ni bencede (eger imkanın varsa) en az 240 veya 480-500 olsun rahat rahat kullan
Ssd bu konularda yardımcı olur anlıyorum ama neden fps dropa katkısı olsun anlamıyorum. 2 ay önce ssdde olmayan oyun kasmıyorken şimdi neden kasıyor. Veya anlık int kopmaları vs ssdden mi olur? Ssd aldığımda çözülmezse boşuna almayayım ona göre anakart alayım. Bütçem kısıtlı.

Salu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
836
İsim
Furkan SARIGÖL
Ssd sıkıntılı olabilir oynadığın oyun ssd de mi yüklü hdd de mi ? eğer ssd de ise sorun ssd de olabilir.

dolaroldu8tl

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,639
İsim
Yiğit Emir Özkan
İlgilendiği Kategoriler
Telefon, PC
Instagram
rexalwst
Steam
yaşıyorum hala
Discord
Rexalest#0427
SSD kötü, JD120'nin yenilenmiş hali denilebilir pek güven vermedi sorun onda olabilir. HDD'de de sıkıntı olabilir. PSU marka modeli ve W değerini belirtebilir misiniz?

asertyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
r5 3600 stok fanla mı kullanıyorsun.fanı yetersiz kalıyor.kasa havalandırman nasıl.işlemci kaç derece oluyor.kaç volt çekiyor.kaç ghz de çalışıyor.bence sorun işlemciden dolayı.ona voltaj ayarı sorununu çözebilir.çünkü 3600 çok stabil çalışan bir işlemci değil.ayar şart.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
991,723
Üyeler
156,825
Son üye
Erdemdb
Top Bottom