Neler Yeni

GPU fanı algılanmıyor veya kontrol edilmiyor

crucio

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ali Kara
Yaklaşık 10 aydır Casper Excalibur G870-1245 modelini kullanıyorum. Bilgisayar aldığımdan beri çok yüksek fan değerleri görüyorum, bilgisayar boştayken dahay eni açsam dahi en az 3500-4000 RPM değer aralığında dönüyordu. Casper sağ olsun adamakıllı bir yazılım yapmayıp Control Center içine sadece 3 tane modla beraber kontrol sağladığı için de çok rahatsız oldum. Ben de bu problemi internetten 3.parti bir yazılımla halletmeyi düşündüm. Piyasada pek çok bu tip yazılım var (fancontrol, SpeedFan, her ne kadar uygun olmasa da MSI Afterburner vb. daha pek çok uygulama), ben de en popülerlerinden olan fancontrol programını indirdim ancak bir sorun vardı: Tutoriallarda izlediğimin aksine benim sistemimde algılanan bir fan yoktu. Uzun bir süre bu sorunu düzeltmeye çalıştım ancak nafile, çaba vermedi. Ben de sıkıntının uygulamada olduğunu düşünüp başka programlar denemeye karar verdim ancak maalesef ki sonuç değişmedi. Hiçbir program benim ne GPU ne de CPU fanımı algılamıyordu. İşin köküne inip acaba BIOS'ta bir sıkıntı mı var diyerekten BIOS menüsüne girdim. Normal şartlarda bir bilgisayarın BIOS menüsünden pek çok işlem yapılabilmeli, en azından naçizane bilgi dağarcığım böyle hatırlıyordu. Bir de ne ile karşılaşayım, BIOS menüsünden değiştirebildiğim tek şey sistem saati idi. Bu durum karşısında ne yapacağımı bilemedim, kendimi enayi gibi hissedip "acaba yanlış mı hatırlıyorum, BIOS menüsü hiçbir şeye yaramıyor mu?" diyerekten YT vb. platformlarda insanların BIOS menülerini inceledim ancak gel gör ki insanlar bırak orada sistem saati dışındaki değişkenleri ayarlayabilmeyi fan hızını bile direkt olarak oradan kontrol edebiliyorlardı. Bu gerçekten canımı sıkmıştı, durum böyle olunca ben de sürücüler ile ilgili bir sorun belki vardır dedim ve sürücüleri silip geri yükledim ancak değişen bir şey olmadı. Belki ben düzgün beceremedim dedim ve DDU(display driver uninstaller) ile temiz bir silme ve ardından da temiz bir kurulum gerçekleştirdim. Büyük ümitlerle tekrardan kontrol ettiğimde değişen tek şey artık CPU fanım yazılımsal olarak da karşımdaydı ancak sadece karşımdaydı. Üzerine hiçbir etkim yoktu; her ne kadar etkim olmasa da en azından karşımdaydı, GPU fanımın aksine. Bu konuda sizlerden yardım istiyorum. Sorun bende mi, benim donanımımda mı yoksa yazılımımda mı veya sadece Casper'in iğrenç yazılımı bütün donanımı 3.parti yazılımlara ve hatta BIOS'a karşı blokluyor olabilir mi? Aşağıya ilgili görselleri bırakıyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

SİSTEM:
RAM: 32 GB
SSD: CT1000P3PSSD8
Ekran kartı: NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU
Anakart: CASPER BILGISAYAR SISTEMLERI NLXB 001
İşlemci: 12th Gen Intel(R) Core(TM) i7-12650H

Ekler

• Ekran görüntüsü 2024-08-21 132943.png
    Ekran görüntüsü 2024-08-21 132943.png
    32.8 KB · Hit: 3
  • Ekran görüntüsü 2024-08-21 133156.png
    Ekran görüntüsü 2024-08-21 133156.png