Neler Yeni

Mavi Ekran Arkadaşlar mavi ekran ile uğraşıyorum yardımcı olur musunuz?

Pişmaniye

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,821
İsim
Can BOZKURT
Eski kemik üyeler beni bilir Mavi ekranların babasıyımdır ancak uzun zamandır uğraşmıyorum ve unuttum desem yeridir. Öncelikle hatamız çoğunluk ile "whea uncorrectable error" buna istinaden denediğim çözümler şu şekilde;

-DDU İle Ekran kartı sürücülerini sıfırdan WHQL ile kurdum (Inno3D 1650S)
-AMD Chipset driverini kurdum (B450M-A Pro Max, R5 2600)
-M2 SSD Sök tak yaptım (Bundan sonra bir kaç gün sorun olmadı sonra tekrar başladı)
-Ram sök tak ve yerlerini değiştirdim
-Toz temizliği yaptım
-PSU temizliği yaptım
-Windows Bellek tanılama yaptım
-chkdsk /f yaptım
-XMP Açık kapalı denedim
-Core Boost Performance kapadım açtım denedim olmadı
-1 sene önceki BIOS a döndüm olmadı
-OCCT ile psu test yapmıştım ısılar 90 ları görünce bile kapanmamıştı yani ısısal sorunum yok oyun içi 71 72 geçmiyor asla.
-2 3 kere format attım 1 kere 11 Pro ya geçtim 1 kere tekrardan 10 Pro kurdum

artık aklıma başka bir şey gelmiyor maalesef FC 24 e girdiğim gibi sistem ya kilitleniyor ya mavi ekran veriyor ETS 2 de ise bir yarım saat sonra hata veriyor genelde.

Güncelleme : Tekrardan mavi ekran aldım bu sefer spotify oturumu falan kapanmıştı garip cidden kafayı yedik iyice

Son düzenleme:

yigttry

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Halil Yiğit Şenol
Eski kemik üyeler beni bilir Mavi ekranların babasıyımdır ancak uzun zamandır uğraşmıyorum ve unuttum desem yeridir. Öncelikle hatamız çoğunluk ile "whea uncorrectable error" buna istinaden denediğim çözümler şu şekilde;

-M2 SSD Sök tak yaptım (Bundan sonra bir kaç gün sorun olmadı sonra tekrar başladı)
-Toz temizliği yaptım
-PSU temizliği yaptım
-chkdsk /f yaptım
-XMP Açık kapalı denedim

artık aklıma başka bir şey gelmiyor maalesef FC 24 e girdiğim gibi sistem ya kilitleniyor ya mavi ekran veriyor ETS 2 de ise bir yarım saat sonra hata veriyor genelde.
Yeni pc al

nydachles

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
93
İsim
Alper GÖK

-Toz temizliği yaptım
-PSU temizliği yaptım
-chkdsk /f yaptım
-XMP Açık kapalı denedim

Garantisi devam etmekte ise sistemi servise göndermeyi deneyin.

slyvanes

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Melih Özkurt
whea uncorrectable error hatası genelde nedeni donanım hasarı veya yanlış yükleme sonucu gerçekleşiyor diye biliyorum. donanımsal testler yapmanızı öneririm. Fakat çözümlerden önce mavi ekran hatalarının neyden kaynaklandığını bulmak gerekir. Bu hataların bir sürü sebebi olabilir bunu anlamak için minidump dosyalarını incelemek lazım. Buna göre çözüm yolu bulunabilir.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,397
İsim
Emre Zengin

-Toz temizliği yaptım
-PSU temizliği yaptım
-chkdsk /f yaptım
-XMP Açık kapalı denedim
-OCCT ile psu test yapmıştım ısılar 90 ları görünce bile kapanmamıştı yani ısısal sorunum yok oyun içi 71 72 geçmiyor asla.

Güncelleme : Tekrardan mavi ekran aldım bu sefer spotify oturumu falan kapanmıştı garip cidden kafayı yedik iyice
Yanlış hatırlamıyorsam HDD de vardı sende hocam. Bu dediğin oyunlar HDD'ye mi kurulu M2 SSD'ye mi?

ReadyorNot

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
343
İsim
An10im1i
Legacy ve Uefi karmaşası olabilir.
Sistemin orijinal driverlarını derleyip ventoya atın.
Uefiye göre format atın.

Format hariç bunları deneyebilirsiniz...

Sistem yönetimli sanal bellek olarak tanımlayın performansı... Her sürücü için bu ayarı kontrol edin.

HDD için chkdsk /scan veya
derin tarama için chkdsk /c /r /f /i /x

Disk Temizleme, BleachBit, CleanCleaner vb uygulamalarla ram, log derin temizlik deneyebilirsiniz.

Kötü amaçlı yazılımları taratın... ( MRT.EXE )

Bios'u fabrika ayarına döndürün.Olay günlüklerinden hata veren kısımları not edip çözün.

Son düzenleme:

boeasy

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
348
İsim
Batuhan Ölçer
Aynı sorunu yaşamıştım anakartın m2 slotu arızalı çıkmıştı. HDD'deki oyunlarda mavi ekran vermiyordu. Yeni anakart alıp sorunu çözmüştüm. Sorunun aynı olabilir.

Pişmaniye

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,821
İsim
Can BOZKURT
Aynı sorunu yaşamıştım anakartın m2 slotu arızalı çıkmıştı. HDD'deki oyunlarda mavi ekran vermiyordu. Yeni anakart alıp sorunu çözmüştüm. Sorunun aynı olabilir.
Legacy ve Uefi karmaşası olabilir.
Sistemin orijinal driverlarını derleyip ventoya atın.
Uefiye göre format atın.

Format hariç bunları deneyebilirsiniz...

Sistem yönetimli sanal bellek olarak tanımlayın performansı... Her sürücü için bu ayarı kontrol edin.

HDD için chkdsk /scan veya
derin tarama için chkdsk /c /r /f /i /x

Disk Temizleme, BleachBit, CleanCleaner vb uygulamalarla ram, log derin temizlik deneyebilirsiniz.

Kötü amaçlı yazılımları taratın... ( MRT.EXE )

Bios'u fabrika ayarına döndürün.Olay günlüklerinden hata veren kısımları not edip çözün.
Driverleri ventoya atma ne bilmiyorum, uefıye göre format atma onuda bilmiyorum, sistem yönetimli sanal bellek ne onuda bilmiyorum ve bilgisayar da virüs yok ekstra olarak olay günlüklerini çözemiyorum yaptığım şeyler net cözüm olmaliydi zaten

Top Bottom