Neler Yeni

Hangi alanda ilerlemeliyim {front-end; back-end;}

1cskndlgr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
cskndlgr
Merhaba, ben lise-üniversite dönemimde C# eğitimi almış ama iş kaygısı yüzünden bilgi-işlem mesleğine yönelmiş biriyim. Bu meslekte hoşlanmadığım pek çok şeylerle karşılaşıyorum. Programlama benim daha çok ilgimi çekiyor ama geçmişte yeterli zamanı ayıramadığım için ileri seviyelere ulaşamadım, Android ve Windows için birkaç uygulama yaptım daha çok eğlenceli şeyler denedim... Tamamen bu süreçte yalnızdım ama profesyonel işler için bir ekip olması gerektiğine inanıyorum. Bir Front-End veya Back-End developer olmak için yardımcı bir video eğitim seti veya ekip tarzında eğitim veren yerler (Online katılım vb.) Var mı? Halihazırda çalışıyorum ancak geceyi gündüze katıp ilerlemek istiyorum.

Front-End
Back-End
Bunlar için hangi programlama diline yönelmeliyim?

Yoksa bunlardan önce veritabanına başlamak mı daha mantıklı?

Daha önce Full-stack çalışmak beni zor durumda bırakıyordu. Bu yüzden ikisinden birini seçip ilerlemek istiyorum. Ancak bana uygun olan nedir karar veremiyorum.
Kafa yoran, fikrini belirten herkese teşekkürler🙏

donanimci98

80+ Bronze
Frontend de ciddi şişkinlik var ondan önermem. Ben backendciyim. Ama çalıştığım projede frontend de yazıyorum. Veritabanı bilmen her türlü işine yarar. Backende ağırlık vermek daha önemli bence.

1cskndlgr

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
cskndlgr
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Frontend de ciddi şişkinlik var ondan önermem. Ben backendciyim. Ama çalıştığım projede frontend de yazıyorum. Veritabanı bilmen her türlü işine yarar. Backende ağırlık vermek daha önemli bence.
sence nereden başlamalıyım çalıştığın projede genellikle hangi dili ve programları kullanıyorsun?

man a man

80+
Bence sevdiğini alanı bulup yönelmek daha iyi olacaktır. Sürekli kendini geliştirmen gereken ortamda öğrenmek için motivasyonun/merakın olması seni daha ileriye taşıyacaktır

Şu siteyide tavsiye ederim hangi alana yönelmek istiyorsan neleri bilmen gerektiğini adım adım gösteriyor sana : https://roadmap.sh/

Şuradanda Stack Overflow un geliştiriciler için yaptığı anketin sonuçları var hangi dil ne kadar popüler hangi frameworkler çok kullanılıyor vb. şeylere bakarak fikir edinebilirsin : https://survey.stackoverflow.co/2023/

Son düzenleme:

donanimci98

80+ Bronze
sence nereden başlamalıyım çalıştığın projede genellikle hangi dili ve programları kullanıyorsun?
Ben java, javascript biliyorum. React, node.js express ve java spring boot yazıyorum. Db olarak şu an kullandığım projede oracle var. SQL öğrenirsen iyi olur her yerde karşına çıkar.

Backend developer olacaksan temel olarak frontend bilmen gerekiyor. Ondan dolayı HTML CSS Javascript temeli atıp React öğrenebilirsin. Klon projeler yaptıktan sonra backend öğrenmeye başlayabilirsin. Bunlara bakarken sql veya mongodb bakabilirsin veritabanı olarak. Öğreneceğin dilde veri yapıları ve algoritmaları da öğrenmelisin çok önemli. Dil olarak Java tavsiye ederim. Baya ihtiyaç da var bankalar falan da çok kullanıyor.

Top Bottom