Neler Yeni

HDD darboğaz yapar mı?

EyüpA.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
71
İsim
Eyüp Aykaç
Arkadaşlar geçen gün GT 1030 aldım iyi hoş geldi taktım sisteme driverları kurdum DDU ile silip buraya kadar her şey tamam. GTA V Online ekran kartı kullanımı %60'ı geçmiyor ayarlar çok yüksekte olmasına rağmen ve 40 FPS civarı alıyorum. MSAA 4X yapınca ekran kartı kullanımı 80'e çıkıyor fakat FPS hala 40 bir şey değiştirmiyor. İşlemcim Xeon X3440 3.2 GHz overclocklu işlemci kullanımı alt çekirdeklerde bile 60'ı geçmiyor sıcaklıklar normal. Tek sorun HDD biraz fazla eski ve GTA'nın kurulu olduğu HDD'ye Windows kurduğum zaman sistem çöküyordu yani hard disk sorunlu büyük ihtimalle. Bilgisayarcı Windows kurmadan depolama olarak kullanabilirsin demişti. Sizce hard disk bu kadar darboğaz yapar mı? Story modda fazla sorun olmuyor %90 üstü geziniyor ve FPS 60 ile 80 arası çözünürlük 1366X768. (hard disk sürekli %100'de kullanımda gözüküyor)

Tam sistem:
Xeon X3440 3.2GHz
GT 1030.
6 GB 1333MHz RAM. (RAM kullanımı normal 80'i geçmiyor).
PSU 500W High Power.

Lothunia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
87
İsim
Can Kaya
Arkadaşlar geçen gün GT 1030 aldım iyi hoş geldi taktım sisteme driverları kurdum DDU ile silip buraya kadar her şey tamam. GTA V Online ekran kartı kullanımı %60'ı geçmiyor ayarlar çok yüksekte olmasına rağmen ve 40 FPS civarı alıyorum. MSAA 4X yapınca ekran kartı kullanımı 80'e çıkıyor fakat FPS hala 40 bir şey değiştirmiyor. İşlemcim Xeon X3440 3.2 GHz overclocklu işlemci kullanımı alt çekirdeklerde bile 60'ı geçmiyor sıcaklıklar normal. Tek sorun HDD biraz fazla eski ve GTA'nın kurulu olduğu HDD'ye Windows kurduğum zaman sistem çöküyordu yani hard disk sorunlu büyük ihtimalle. Bilgisayarcı Windows kurmadan depolama olarak kullanabilirsin demişti. Sizce hard disk bu kadar darboğaz yapar mı? Story modda fazla sorun olmuyor %90 üstü geziniyor ve FPS 60 ile 80 arası çözünürlük 1366X768. (hard disk sürekli %100'de kullanımda gözüküyor)

Tam sistem:
Xeon X3440 3.2GHz
GT 1030.
6 GB 1333MHz RAM. (RAM kullanımı normal 80'i geçmiyor).
PSU 500W High Power.
Tabi durumdan duruma değişir hocam ama ben daha önce bu kadar darboğaz yapan bir HDD gormedim desem yeridir

EyüpA.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
71
İsim
Eyüp Aykaç
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Tabi durumdan duruma değişir hocam ama ben daha önce bu kadar darboğaz yapan bir HDD gormedim desem yeridir
Hocam windowsu açmıyor hdd o kadar söyliyeyim diğer parçalarda sıkıntı olduğunuda sanmıyorum kullanımlar sıcaklıklar her şey normal aklıma tek hdd geldi.

Lothunia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
87
İsim
Can Kaya
Hocam windowsu açmıyor hdd o kadar söyliyeyim diğer parçalarda sıkıntı olduğunuda sanmıyorum kullanımlar sıcaklıklar her şey normal aklıma tek hdd geldi.
Dediğim gibi olabilir ama kesinlikle bundan kaynaklı diyemeyeceğim.

EyüpA.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
71
İsim
Eyüp Aykaç
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam bu arada 1080p çözünürlükte değerler bu şekilde yarı yarıya darboğaz var anlayamadım vallahi.
WhatsApp Image 2021-10-25 at 14.57.57.jpeg

Revainer

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Darboğaz falan fistan yok Online'ın optimizasyonu çöp.

deadfellow

80+ Silver
En İyi Cevap
3
İslemcin darbogazliyo bi tik o yuzden. Gta V tamamiyle islemci bound bi oyun. 6900xt ve 5600x imle açmaya kalksam %25 gpu kullanimi olup 140 fps felan vercek buyik ihtimal

SaygıZorDeğildir

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,227
İsim
Göksel Sert
(RAM kullanımı normal 80'i geçmiyor).
Sanırım cevaba yaklaşmışsın, ama kabullenmek yerine HDD'nin eskiliğine bağlıyorsun.
Oyun takılır, oyundan atar, harita geç yüklenir vs bunlar HDD'den kaynaklı olur. Ancak FPS'i etkilemez.
Kısa ve öz yazayım, online modda işlemci çekirdek performansı (en önemlisi işlemci) ve RAM miktarı ile MHz hızı önemlidir.

Muhtemelen senin sıkıntın işlemci performansı düşük kalıyor ve RAM de baya düşük MHz değerine sahip. İşlemci değiştirsen rahatlarsın, değişmişken anakart ve RAM'i de yenilersin, tabii bütçe varsa.

Top Bottom