Neler Yeni

HP Omen 16 2023 ısınma sorunu

Funypuf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Emir Aydın
Cihazım 3-4 günlük HP Omen RTX 4050 i5 13420H W001NT modeli cihazı birçok forumlarda ve YouTube incelemesine bakarak aldım alma sebebim çok serin çalışması cihazı ilk aldığımda W002NT modeli [sadece RGB var klavyede] sol hoparlöründe sorun oldugundan iade ettim HP Store tarafından tekrar sipariş ettim RGB olmayan W001NT modelini cihaz dehteş derecede sıcak çalışıyor 83 dereceden başlıyor 95 92 gibi değleri CoD oyununda görüyor bu sıcaklık önceki laptopbumda yoktu bende müşteri hizmetlerini arayıp değişim isteyeceğim bu sıcaklık değeri normal mi? İzlediğim YouTuber aynı cihaza sahibim.
Not olarak düşeyim bütün sürücüleri ve driverlar kurulu HP Support uygulaması ve Update ile baktım BIOS en son sürüm.

Funypuf

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Emir Aydın
Bu 2024 serisini ben de incelemiştim. %100sRGB getirilmiş ama dediğin gibi ms hala yüksek ve yanlardan hava çıkışını kapatmışlar. Sadece arkadan hava çıkışı ne kadar yeterli olur düşündürücü ama onun dışında her özelliği iyi.
ciddi anlamda kasa olarak beni etkiledi ama soğutma ne kadar iyi bilmiyoruz dediğin gibi

del333del

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
43
İsim
Batu Çulha
Tam büçte nedir, ve önermiyorum yukarıda belirttiğim gibi. Gerek Anakart kalitesi gerek Throttle gerek kronik sorunları gibi olayları var HP OMEN serisinde. Tek OMEN de değil, Victus,Pavilion vb. serilerindede bu problem var. Sorun şu, HP başarısız soğutmaya sahip bu cihazları piyasaya sürdüğü için, Cihaz 95 derecelerdeyken Power Limit 1 ve Power Limit 2 etkisine giriyor ve işlemci Throttle oluyor bundan dolayı frekans kısıp drop yiyiyorsunuz. Ve zaten HP Mühendisleri adam akıllı iş yaptıklarını hiçbir zaman görmedim en basit örneği, şu konuya bir bakın aşağıdaki. Limit koyuyorlar cihazı soğutamadıkları için, asla önermiyorum. Pişman olursunuz, 95 derecedeyken thermal etkisine girersiniz ve cihaz sıcaklık kısmak adına Power Limitlemeleri devreye sokar.

HP OMEN bir cihaza ait ThrottleStop Limits kısmı:
Alıntıyı görüntüle
Hocam bütçe max 36k ama güvenilirlik yüzünden mediamarkt, vatan ve teknosayı tercih edeceğim. Daha doğrusu garanti/servis tarafında sorun yaşamamak için. Yine de satıcı yeterince güvenilirse trendyol/hepsiburada üzerinden düşünebilirim tabi. Omen 16 nın 4050 ve 4060 modelinde bahsettiğiniz sorunlar sonrası düşüncemi nütçe ve alacağım yer yüzündenTUF A15 r7 7735hs 4050 veya LOQ 4050 r7 7840hs modelini çevirdim (mediamarkt-vatan üzerindeki fiyatlara göre) ama tuf modellerinde cpu sıcaklığı testlerde çok yüksek gözüküyor ve loq modelleride de 20ms gibi değer yüzünden ekranda ghosting şeklinde yazılar da okudum. Ek olarak dell g15 5530 rtx4050 modeli için dell yerinde servis hizmeti varmış , servis eve geliyormuş belki o şekilde 34k ya 4050 modelini ebrar bilgisayar üzerinden alabilirim diye düşündüm. Ek olarak bazı satıcılar hepsiburda-trendyol gibi sitelerde TUF A15 r7 7735hs rtx4060 modelini 37k bandında satıyor ama güvenilirlikleri hakkıında pek bir şey göremedim.

Ruffian

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
643
İsim
Ahmet
İlgilendiği Kategoriler
Laptop, PC, Limitler
Omen tamamen kronik problemli bir cihaz yabancılarda Black Sreen Of Death denen bir problem bir tane mavi kablo tarzı bir şey Hall Effect sensörü var bu heatsinklerin yanında olduğu için ısınınca saçma değerler veriyor klavye çalışmaması kendini uyku moduna alması derken dediğim sorun ortaya çıkıyor anakartı zaten dandik bir model iken birde tasarım hatası olunca daha da batıyor dediğim şeyi ekran görüntüsü olarak bıraktım çözümü bu kabloyu çıkartmak ama çıkartır iseniz bu sorun gider fakat sensör ile bağlantı kesilir bilgisayarda ayarlı olan hiçbir komut çalışmaz şuan bu alanda çok şikayet var https://h30434.www3.hp.com/t5/Noteb...t-have-faulty-motherboard/m-p/9025370#M739381 elinizde patlayacaktır yüksek ihtimal yani tüketici hakem heyetine baş vurup ayıplı mal satmak ile paranızı geri alabilirsiniz.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam yakın süreçte HP Omen 16 almayı düşünüyorum ama türk forumlarında ısınma problemi , yabancı forumlarda siyah ekran problemi çokça var gibi. Bu konuda bilginiz varsa beni aydınlatabilir misiniz lütfen :) Alsam pişman olur muyum düşündürdü baya.
Fiyatları şimdilik önemsiz de merak ettiğim konu bu modellerde kronik sorunlar var mı acaba.
4 hava çıkışlı ise işlemcinin sonunda X var ise kronik problemli muhtemelen HP ye bulaşmayın derim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şuan en dandik kasayı yapan çinliler bile HP den şikayetçi.

Ekler

• resim_2024-05-01_000928956.png
    resim_2024-05-01_000928956.png
    36.4 KB · Hit: 5
Top Bottom