Neler Yeni

Hp Omen Genel Sorunlar

MrPis4gor

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Alperen Değer
Son 1 aydır yazacağım 3 problem ile başım belada diyebiliriz. Yüksek ihtimalle garantiye göndereceğim ama size de danışmak istedim. Özeliklerim: HP Omen 3070, 16 GB RAM, 5800H CPU.

• Bilgisayara yük bindiği zaman, yani oyun oynandığı zaman(FIFA, Metro Exodus, Civilization vs.) Sol taraftan bir "tıslama sesi" geliyor. Fan sesi olmadığı kesin, fanlar tamamen durdurulup denendi. İnternetten araştırıldı, bu sorunun genel adı "coil whine" ekran kartı bobinlerinden kaynaklanan bir problemmiş. Benim laptopumda bu sorunun yaşandığı çok büyük bir olasılık. Bilgisayarın içinde bir HDD yok yani sesin kaynağı o değil, bildiğim kadarıyla SSD'den de ses gelme olasılığı yok. En büyük sorunum bu.

• Haftada bir olacak şekilde sebebi bilinmemek ile beraber, oyun oynarken(hangi oyun olduğu fark etmeksizin) FPS yaklaşık 1-2 dakika boyunca 10- 20 değerleri arasında geziyor. Bu anda bilgisayarın değerleri kontrol edildiğinde anlamsız şekilde CPU kullanımının %100 olduğu fark edildi.(normalde oyun oynarken CPU kullanımı hiçbir zaman %100 olmuyor)

• Laptopun sağ fanı, 4000RPM'e geçtiğinde çok hafif bir tıslama sesi veriyor. İlk yazılan hata ile alakası yok, bu ses direk fandan geliyor. Fanlar 2 ay önce temizlendi.

Shaw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,462
İsim
Fatih
Son 1 aydır yazacağım 3 problem ile başım belada diyebiliriz. Yüksek ihtimalle garantiye göndereceğim ama size de danışmak istedim. Özeliklerim: HP Omen 3070, 16 GB RAM, 5800H CPU.

• Bilgisayara yük bindiği zaman, yani oyun oynandığı zaman(FIFA, Metro Exodus, Civilization vs.) Sol taraftan bir "tıslama sesi" geliyor. Fan sesi olmadığı kesin, fanlar tamamen durdurulup denendi. İnternetten araştırıldı, bu sorunun genel adı "coil whine" ekran kartı bobinlerinden kaynaklanan bir problemmiş. Benim laptopumda bu sorunun yaşandığı çok büyük bir olasılık. Bilgisayarın içinde bir HDD yok yani sesin kaynağı o değil, bildiğim kadarıyla SSD'den de ses gelme olasılığı yok. En büyük sorunum bu.

• Haftada bir olacak şekilde sebebi bilinmemek ile beraber, oyun oynarken(hangi oyun olduğu fark etmeksizin) FPS yaklaşık 1-2 dakika boyunca 10- 20 değerleri arasında geziyor. Bu anda bilgisayarın değerleri kontrol edildiğinde anlamsız şekilde CPU kullanımının %100 olduğu fark edildi.(normalde oyun oynarken CPU kullanımı hiçbir zaman %100 olmuyor)

• Laptopun sağ fanı, 4000RPM'e geçtiğinde çok hafif bir tıslama sesi veriyor. İlk yazılan hata ile alakası yok, bu ses direk fandan geliyor. Fanlar 2 ay önce temizlendi.
2. maddeyi birkaç cihazda gördüm, sebebini bilmiyorum ama SSD nin ısısını bir kontrol edebilir misiniz?

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1

Merhabalar.
Burada bana kullanım değil de sıcaklık değerlerini tam bu FPS değerlerini verdiği zaman atabilirseniz yardımcı olabilirim.
Eğer tahmin ettiğim şeyse yardımcı olabilirim

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,162
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
COİL Whine her cihazda var artık, MSİ dışında buna özen gösteren bir firma yok
SSD'den de ses gelme olasılığı yok. En büyük sorunum bu.
Ayrıca SSD den ses geliyor, tıslama gibi. Vicir vicir eder normal.
Haftada bir olacak şekilde sebebi bilinmemek ile beraber, oyun oynarken(hangi oyun olduğu fark etmeksizin) FPS yaklaşık 1-2 dakika boyunca 10- 20 değerleri arasında geziyor. Bu anda bilgisayarın değerleri kontrol edildiğinde anlamsız şekilde CPU kullanımının %100 olduğu fark edildi.(normalde oyun oynarken CPU kullanımı hiçbir zaman %100 olmuyor)
Windows sürümünle alakalı olabilir, güncellemeyi dene. Arka plan hizmetlerini kontrol et. Bir zamanlar hava durumu %100 CPU ve ram kullanıyordu bugluydu.
Laptopun sağ fanı, 4000RPM'e geçtiğinde çok hafif bir tıslama sesi veriyor. İlk yazılan hata ile alakası yok, bu ses direk fandan geliyor. Fanlar 2 ay önce temizlendi.
O da çok normal, artık gres yağı kurumuştur temizlense dahi fanları yağlamak gerekiyor.

• Beğen
Reaksiyonlar: Shaw

MrPis4gor

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Alperen Değer
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
2. maddeyi birkaç cihazda gördüm, sebebini bilmiyorum ama SSD nin ısısını bir kontrol edebilir misiniz?
SSD ısısını kontrol edebileceğim bir uygulama söyleyebilir misin ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhabalar.
Burada bana kullanım değil de sıcaklık değerlerini tam bu FPS değerlerini verdiği zaman atabilirseniz yardımcı olabilirim.
Eğer tahmin ettiğim şeyse yardımcı olabilirim
Birkaç saat sonra oyun oynarken yollayabilirim hocam, biraz bekleteceğim sizi.

Maryo

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
SSD ısısını kontrol edebileceğim bir uygulama söyleyebilir misin ?

Birkaç saat sonra oyun oynarken yollayabilirim hocam, biraz bekleteceğim sizi.
Size diyeyim.
Eğer sıcaklık bir yere çıktığında ve bu sıcaklık yüksekken birden FPS düşüyorsa sorununuz SpeedStep.
Çözmenin tek yolu soğutmak.

MrPis4gor

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Alperen Değer
COİL Whine her cihazda var artık, MSİ dışında buna özen gösteren bir firma yok

Ayrıca SSD den ses geliyor, tıslama gibi. Vicir vicir eder normal.

Windows sürümünle alakalı olabilir, güncellemeyi dene. Arka plan hizmetlerini kontrol et. Bir zamanlar hava durumu %100 CPU ve ram kullanıyordu bugluydu.

O da çok normal, artık gres yağı kurumuştur temizlense dahi fanları yağlamak gerekiyor.
Ses SSD'den mi geliyor onu maalesef nasıl anları bilmiyorum. Ama ilk konudaki sorun, oyunu açtığım anda başlıyor. Windows güncellemesi olarak ise şuan sadece "2023-03x64 tabanlı Sistemlere yönelik Windows 10 Version 22H2 Toplu Güncelleştirme Önizlemesi (KB5023773)" bulunuyor. Coil Whine her cihazda var demişsin. Bunun bir çözümü servise gönderme dışında yok sanırım. Ek olarak son 1 aydır bu ses geliyor.

Size diyeyim.
Eğer sıcaklık bir yere çıktığında ve bu sıcaklık yüksekken birden FPS düşüyorsa sorununuz SpeedStep.
Çözmenin tek yolu soğutmak.
Sıcaklık olarak bir sorunum yok, en azından test etmeden söyleyebilirim, elimi cihaza koyduğumda elimi yakmıyor. Birkaç saate SS göndereceğim.

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,162
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything

MrPis4gor

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Alperen Değer
O zaman son 1 aydır kartını zorlayan bir oyun açmışsın.

servise göndersen de msi dışında bir marka bir şey yapmıyor.
Sorunu ilk duyduğumda oynadığım oyun Fifa 23, Fifa 23'ü 3 aydır oynuyorum.

O zaman son 1 aydır kartını zorlayan bir oyun açmışsın.

servise göndersen de msi dışında bir marka bir şey yapmıyor.
Duyduğum ses neredeyse bununla aynı.

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,162
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything

MrPis4gor

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Alperen Değer
gece insanın dikkatini daha çok çekiyor.
Evet maalesef, şimdi birkaç sorum var. Coil Whine dediğimiz sorun tam olarak bu mu ? Nisan'ın ortasında garantiye götürmeyi düşünüyorum. Değişim, onarım vs yaparlar mı ? Bana ne öneriyorsun ?

HmzaY

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,162
İsim
Hamza Y
İlgilendiği Kategoriler
Little Bit Everything
Evet performansa etkisi olmadığı için hiç bir işlem yapmıyorlar. Ama yine de şansınızı deneyebilirsiniz.
Coil Whine dediğimiz sorun tam olarak bu mu ? Nisan'ın ortasında garantiye götürmeyi düşünüyorum. Değişim, onarım vs yaparlar mı ? Bana ne öneriyorsun ?

Top Bottom