Neler Yeni

i5 10600KF RTX 3060 Darboğaz Problemi

tugg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Tugan Doğruer
Voltaj ve GHz sabitleyebilirsiniz.
şimdiye kadar hep laptop kullanıcısı olduğum için nasıl yapabileceğim ve hangi ayarlarda yapmam gerektiği konusunda bilgim yok yardımcı olabilirseniz sevinirim

Sllent

80+ Gold
En İyi Cevap
2
şimdiye kadar hep laptop kullanıcısı olduğum için nasıl yapabileceğim ve hangi ayarlarda yapmam gerektiği konusunda bilgim yok yardımcı olabilirseniz sevinirim
Intel anakart veya işlemci kullanmadığım için hiç bir bilgim yok, yardımcı olamayacağım.
@RevDeisDou

tugg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Tugan Doğruer
Merhaba sorunum hala devam etmekte yardımcı olabilecek var mı

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,311
İsim
.
Güç ayarların ne?
Eğer güç tasarrufunda ise normal.
Ayrıca biosta xmp ve fan eğrileri hariç bir ayar yaptıysanız bios'u sıfırlayıp xmp açıp deneyebilir misiniz?

tugg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Tugan Doğruer
Güç ayarların ne?
Eğer güç tasarrufunda ise normal.
Ayrıca biosta xmp ve fan eğrileri hariç bir ayar yaptıysanız bios'u sıfırlayıp xmp açıp deneyebilir misiniz?
Güç ayarım seçenekler üzerinden yüksek performansa alınmıyordu, regedit üzerinden yüksek performansa aldım. bios'u da default ayarlara alıp xmp'i açtım, her ne kadar eskisi kadar bu sorunla karşılaşmasam da hala aynı sorunu yaşıyorum.
işlemci sıcaklığı 70 derecelere geldiğinde frekans ve voltaj düşmesiyle karşılaşıyorum

asertyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Stok fan kullanmıyorsun değil mi? Bir de K serisi işlemciye neden b460 aldın

tugg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Tugan Doğruer
Stok fan kullanmıyorsun değil mi? Bir de K serisi işlemciye neden b460 aldın

Hayır darkflash sıvı soğutma var, sistem gamegarajın mastory 5t10-3060 hazır sistemi bütçemi aştığı için z serisi alamadım

sezerbey98

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
499
İsim
Sezer Aktaşlı
Merhabalar,

Sistemim:
işlemci: i5 10600KF
ekran kartı: Inno3D RTX3060 ICHILL X3 12GB 192Bit GDDR6
ram: 2x8 GB Crucial Ballistix 3200mhz
anakart: Biostar B460GTQ

Oyunları geforce'un optimize ayarlarında oynuyorum, warzone ve PUBG gibi oyunlarda fps drop yaşıyorum. Herkes i5 10600kf'nin darboğaz yapmayacağını söylüyor fakat ben neden darboğaz problemi yaşıyorum anlayamadım. Özellikle warzone'da fazlasıyla fps drop yaşamaktayım 10 saniyede bir fps drop alıyorum. Oyun içerisinden ekran görüntüsünü de sizlerle paylaşıyorum. Sebep ne olabilir?

Normalde GPU'n R5 3600le bile darboğaz yapmaması lazım. i5 10600KF ile hiç olmaması lazım. Bu işte bir terslik var. İşlemcinden kaynaklı olduğunun kanaatindeyim. Saat hızları nedense kilitli gibi sabitlenmiş 800 mhzlere . Hızını arttır AMDci olduğumdan anlamıyorum INTEL ayarını ama sorunun işlemci odaklı olduğu belli

KeReM 1963

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,731
İsim
Kerem ORUÇ
İlgilendiği Kategoriler
Yurtdışı Alışverişi
Instagram
oruckereem
Steam
Kerem1963
Discord
Kerem1963 #8121
Herkes OC yap demiş ama kimse de bilmiyor ki Z serisi bı anakart olmadığı sürece OC yapılamıyor

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Hayır darkflash sıvı soğutma var, sistem gamegarajın mastory 5t10-3060 hazır sistemi bütçemi aştığı için z serisi alamadım
İntel XTU yazılımını indirip ordan frekans sabitlemeyi dene. Z serisi anakart olmadığı için stok hızın üzerine çıkmana izin vermeyecek ama olsun.

Penguen

80+ Silver
Güç seçeneklerinde maksimum performans mı, nihai performans mı ne olması lazım. İşlemciyi maksimum frekansa sabitliyor. Onu dene.
Bir de BIOS güncel değilse onu da güncelle. Pili çıkartarak sıfırlamanı da öneririm.

Mr. Edri

80+ Platinum
En İyi Cevap
26
Dahası  
Reaksiyon skoru
23,311
İsim
.
Güç ayarım seçenekler üzerinden yüksek performansa alınmıyordu, regedit üzerinden yüksek performansa aldım. bios'u da default ayarlara alıp xmp'i açtım, her ne kadar eskisi kadar bu sorunla karşılaşmasam da hala aynı sorunu yaşıyorum.
işlemci sıcaklığı 70 derecelere geldiğinde frekans ve voltaj düşmesiyle karşılaşıyorum
Stok fan mı kullanıyorsun?

tugg

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Tugan Doğruer
Normalde GPU'n R5 3600le bile darboğaz yapmaması lazım. i5 10600KF ile hiç olmaması lazım. Bu işte bir terslik var. İşlemcinden kaynaklı olduğunun kanaatindeyim. Saat hızları nedense kilitli gibi sabitlenmiş 800 mhzlere . Hızını arttır AMDci olduğumdan anlamıyorum INTEL ayarını ama sorunun işlemci odaklı olduğu belli
Sabitlenme yok, anlık olarak 800mhz ye düşüp 2-3 saniye içinde tekrar 4.5ghz seviyesine çıkıyor
Stok fan mı kullanıyorsun?
Hayır, darkflash sıvı soğutma kullanıyorum. Warzone'da ultra ayarlarda 65-66 derece sıcaklıklarda oynuyorum zaman zaman anlık olarak maksimum 71 dereceye çıkıyor çıktığında da bu frekans ve voltaj düşmesi sorununu yaşıyorum
İntel XTU yazılımını indirip ordan frekans sabitlemeyi dene. Z serisi anakart olmadığı için stok hızın üzerine çıkmana izin vermeyecek ama olsun.
Şuan 4.5 ghz alabiliyorum, 30 dakikada 2-3 kere fps drop yediğim için stok hıza çekmeli miyim?
Güç seçeneklerinde maksimum performans mı, nihai performans mı ne olması lazım. İşlemciyi maksimum frekansa sabitliyor. Onu dene.
Bir de BIOS güncel değilse onu da güncelle. Pili çıkartarak sıfırlamanı da öneririm.
Yüksek performansta şuan, minimum ve maksimumda %100'de, bios'un güncel olup olmadığını çok yaygın bir anakart olmadığı için tam anlayamadım ama bakacağım

Top Bottom