Neler Yeni

i5-12400f Overclock

Vague

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Atakan Öğütler
Öncelikle iyi geceler. İşlemci konusundaki OC'a biraz yabancıyım yeni bir sistem satın aldım asus h610m-k II anakartım var işlemcim ise i5-12400f normalde 2.5 ghz ile çalışıyor fakat max turbo frekansı 4.4 ghz olarak gözüküyor. Bu anakart OC'a uygun mudur? Uygun ise kaç ghz'de kullanmam gerekir işlemciyi? ve birde 2.5 ghz ile çalışsa 4.4 ghz ile arasında nasıl bir performans farkı oluşur?

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,420
İsim
Güray
İşlemciniz de, anakartınız da Overclock desteklemiyor. İntelde OC için "K" serisi işlemci ve "Z" serisi anakart gerekiyor.

Vague

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Atakan Öğütler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İşlemciniz de, anakartınız da Overclock desteklemiyor. İntelde OC için "K" serisi işlemci ve "Z" serisi anakart gerekiyor.
Anladım hocam. Peki bu normal ve turbo frekans hızı ne oluyor yani normalde 2.5 ghz olması ve turbo frekansının 4.4 ghz olması ne anlama geliyor?

Mırnav

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,700
İsim
SANANE
Anladım hocam. Peki bu normal ve turbo frekans hızı ne oluyor yani normalde 2.5 ghz olması ve turbo frekansının 4.4 ghz olması ne anlama geliyor?
İşlemci zora bindiğinde GHZ yi arttırıyor. Sen OC yaparak örnek maks 5.5GHZ olan işlemciyi maks 6GHZ yapıyorsun. Yaparken ısınıyor tabi.

Vague

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Atakan Öğütler
İşlemci zora bindiğinde GHZ yi arttırıyor. Sen OC yaparak örnek maks 5.5GHZ olan işlemciyi maks 6GHZ yapıyorsun. Yaparken ısınıyor tabi.
Yani binevi kendi kendine onu ayarlıyor mesela ben oyun oynarken 4 ghz ile çalışıyor fakat youtube da video izlerken 2.5 ghz de çalışıyor gibi yanlış anlamadıysam

Mırnav

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,700
İsim
SANANE
Yani binevi kendi kendine onu ayarlıyor mesela ben oyun oynarken 4 ghz ile çalışıyor fakat youtube da video izlerken 2.5 ghz de çalışıyor gibi yanlış anlamadıysam
Aynen.

GryAsl

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,420
İsim
Güray
Turbo frekans işlemcinin tek çekirdekte ve güzel mi güzel koşullarda çıkabileceği maks. frekansı belirtiyor. O yüzden 4.4 ghz değerleri genelde sadece tek çekirdeğe yüklenen işlemlerde görebilirsin, genelde işlemci ısınacağından dolayı da pek uzun bir süre boyunca 4.4'de değil de 4.2-4.0 ghz arasında çalışacaktır.
Çünkü YT'da video izliyorken o kadar yüksek hıza ihtiyaç duymuyor ve daha az güç tüketmek, serin çalışmak için normal değerlerinde çalışıyor.
Bu arada Turbo Frekansı ile Overclock bambaşka şeylerdir.

Romalu lakaka

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
687
İsim
Emre
Hocam 12.nesil kartlarda f ibaresi olsa bile anakart üst seviye ise overclock yapılabiliyor

Vague

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Atakan Öğütler
Turbo frekans işlemcinin tek çekirdekte ve güzel mi güzel koşullarda çıkabileceği maks. frekansı belirtiyor. O yüzden 4.4 ghz değerleri genelde sadece tek çekirdeğe yüklenen işlemlerde görebilirsin, genelde işlemci ısınacağından dolayı da pek uzun bir süre boyunca 4.4'de değil de 4.2-4.0 ghz arasında çalışacaktır.

Çünkü YT'da video izliyorken o kadar yüksek hıza ihtiyaç duymuyor ve daha az güç tüketmek, serin çalışmak için normal değerlerinde çalışıyor.
Bu arada Turbo Frekansı ile Overclock bambaşka şeylerdir.
Anladım hocam gece gece yardım ettiniz teşekkür ederim

of Beauty and Rage

80+ Silver
En İyi Cevap
1

BLCK yapacaksa K serisi işlemciye de gerek kalmıyor aslında, Z serisi anakart yetiyor. Tabii 12400F'i sırf BLCK ise overclocklamak için Z690 anakarta 4K+ TL vermek ne kadar mantıklı tartışılır.

Peki bu normal ve turbo frekans hızı ne oluyor yani normalde 2.5 ghz olması ve turbo frekansının 4.4 ghz olması ne anlama geliyor?

Base clock işlemcinin boşta/fazla yük altında değil iken çekirdeklerini çıkardığı frekans, boost clock ise daha performans gerektiren durumlarda işlemci çekirdeğinin/çekirdeklerinin çıktığı frekans.

Burada bir püf nokta var: Tek çekirdek boost ile tüm çekirdekler boost'u aynı şey değil, örneğin 4.4GHz turbo görünen bir işlemci tüm çekirdekler aktif iken bu frekansı 4.2GHz'ye düşürebilir. Çekirdek sayısı arttıkça bu frekans düşüşü artar.

Vague

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
19
İsim
Atakan Öğütler
BLCK yapacaksa K serisi işlemciye de gerek kalmıyor aslında, Z serisi anakart yetiyor. Tabii 12400F'i sırf BLCK ise overclocklamak için Z690 anakarta 4K+ TL vermek ne kadar mantıklı tartışılır.

Base clock işlemcinin boşta/fazla yük altında değil iken çekirdeklerini çıkardığı frekans, boost clock ise daha performans gerektiren durumlarda işlemci çekirdeğinin/çekirdeklerinin çıktığı frekans.

Burada bir püf nokta var: Tek çekirdek boost ile tüm çekirdekler boost'u aynı değil, örneğin 4.4GHz turbo görünen bir işlemci tüm çekirdekler aktif iken bu frekansı 4.2GHz'ye düşürebilir. Çekirdek sayısı arttıkça bu frekans düşüşü artar.
Detaylar için teşekkür ederim hocam sayenizde bilgileniyorum :)

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
936,950
Üyeler
147,250
Son üye
Hüzünlükurbaga
Top Bottom