Neler Yeni

İkinci el CPU ve GPU alırken nelere dikkat edilmeli?

freygasm

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,276
İsim
yusuf ecer
Enayi gibi hissettim simdi o.O2
İkince elden sakınıp alamayanları yiyen bir firma. Dolandırılan çok kişi var ki bildiğin mafyavari takılıyor elemanları vs. Kart için bütçen ve aklındaki modelleri söyler misin?

freygasm

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,276
İsim
yusuf ecer
Sıfır diye sattıkları ekran kartının fotoğrafında kutu üzerinde o şeffaf güvenlik bandı gözüküyordu ama emin değilim.
Yorumu okuyunca aklıma bu geldi :D
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sahinden al mağazalara bulaşma
Sahibinden de get harici alması mantıklı değil. Alamaması için de çok sebep var. Get sadece alıcı korumalı bir sistem, kartı alıp bozuk diye kendindeki kartı yollayan çok lavuk vardı zamanında o yüzden satanlar gete sıcak değil normal olarak. Get olan 3-5ilan var onlar da mahalle bilgisayarcısı ayarında. Önerim elden test edip alınamıyorsa hazır sistem çıkması kartlara yönelmek olur. Sıfırdan çok çok ucuz miningde şerefi alt üst olmuş kartlardan bi tık daha pahalı ama kafa temiz.

Bupper

80+
İkince elden sakınıp alamayanları yiyen bir firma. Dolandırılan çok kişi var ki bildiğin mafyavari takılıyor elemanları vs. Kart için bütçen ve aklındaki modelleri söyler misin?
Max 7k çünkü işlemcim R5 3600 ve işlemcimi de R5 5600'e yükseltmeyi düşünüyorum. Aklımdaki kartlar ile 3600'ü kullanınca darboğaz olduğunu okudum çoğu yerde. RX 6650 XT, 6700 XT gibi kartlar var aklımda da.

Ya en kötü bu forumda birinin RX 6650 XT ilanı vardı cevap verirse onu alacagım. Kafam cok karısık ikinci el konusunda

freygasm

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,276
İsim
yusuf ecer
Max 7k çünkü işlemcim R5 3600 ve işlemcimi de R5 5600'e yükseltmeyi düşünüyorum. Aklımdaki kartlar ile 3600'ü kullanınca darboğaz olduğunu okudum çoğu yerde. RX 6650 XT, 6700 XT gibi kartlar var aklımda da
Darboğazı umursama açıkçası, trde alabileceğinin en iyisini almak her zaman daha mantıklı. Darboğaz öcü değil, sadece kartı tam kullanmazsın. 5600 ü 2. elden al. r5 3600ü 2. elde okut 1800-2100arası gidiyor. Ekran kartı bütçene eklediğinde de 9kya yakın bir bütçen oluyor. Eğer elden test etme imkanın yok ise; Hazır sistem çıkması 4060lar 8.5-9k aralığında.Hem daha güncel, hem senin için daha az baş ağrısı hem de istediğin gibi darboğaz derdin olmaz. Bana sorarsan ben 2.el 3070ti-3080 alırdım deneyimim dolayısıyla.

ConquerorXIV

80+ Gold
Max 7k çünkü işlemcim R5 3600 ve işlemcimi de R5 5600'e yükseltmeyi düşünüyorum. Aklımdaki kartlar ile 3600'ü kullanınca darboğaz olduğunu okudum çoğu yerde. RX 6650 XT, 6700 XT gibi kartlar var aklımda da.

Ya en kötü bu forumda birinin RX 6650 XT ilanı vardı cevap verirse onu alacagım. Kafam cok karısık ikinci el konusunda
forum diye de güvenme her gün binlerce kişi kaydoluyor yani eski üye değilse ona da dikkat et

Bupper

80+
Darboğazı umursama açıkçası, trde alabileceğinin en iyisini almak her zaman daha mantıklı. Darboğaz öcü değil, sadece kartı tam kullanmazsın. 5600 ü 2. elden al. r5 3600ü 2. elde okut 1800-2100arası gidiyor. Ekran kartı bütçene eklediğinde de 9kya yakın bir bütçen oluyor. Eğer elden test etme imkanın yok ise; Hazır sistem çıkması 4060lar 8.5-9k aralığında.Hem daha güncel, hem senin için daha az baş ağrısı hem de istediğin gibi darboğaz derdin olmaz. Bana sorarsan ben 2.el 3070ti-3080 alırdım deneyimim dolayısıyla.
5600'ü zaten ikinci elden alacagım 3k'ya bulmuştum ama satıcı cevap vermiyor. 3600'ü de bugün 1.9k'ya birine satacaktım dolandırıcı it geleceğim diyip gelmedi satamadım.

Şu an elimde 7.2k gibi bir bütçe var. İşlemcimi satabilirsem +9k olacak dedigin gibi ama ben işlemciyi de değiştirmek istiyorum açıkçası.

forum diye de güvenme her gün binlerce kişi kaydoluyor yani eski üye değilse ona da dikkat et
Yok ya forumdan diye güvenmiyorum. Bütçe olayları cart curt anlamında eklemiştim onu buldum diye öylesine.

freygasm

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,276
İsim
yusuf ecer
5600'ü zaten ikinci elden alacagım 3k'ya bulmuştum ama satıcı cevap vermiyor. 3600'ü de bugün 1.9k'ya birine satacaktım dolandırıcı it geleceğim diyip gelmedi satamadım.

Şu an elimde 7.2k gibi bir bütçe var. İşlemcimi satabilirsem +9k olacak dedigin gibi ama ben işlemciyi de değiştirmek istiyorum açıkçası.
Ben işlemci hariç 9k sandım pardon. Yardımcı olayım hemen.

Dahası  
Reaksiyon skoru
41
İsim
Hami
Ekran kartının satıcısı bir mağazaydı ve her çeşit ürünü satıyordu. Hem sıfır hem de ikinci el olarak. Simdi mağaza satıcısı diye güvenmemeli miyim yani? Bulundukları yere gidip rica edip orada kutuyu açıp test etmeyi isteyecektim ve öyle alacaktım.

Sıfır diye sattıkları ekran kartının fotoğrafında kutu üzerinde o şeffaf güvenlik bandı gözüküyordu ama emin değilim.

Bunları yapabilirim ama dolandırılmamak için alacağım yerin yakınında bir pc bulup yapmam önemli aslında ya
Bu konulari bilemem. Ama ben aldigim bilesenleri boyle test ediyorum.
Bu sekilde teste sokacagimi medaj attigim kisiler de ya kiviriyor ya engelliyor. Neden acaba dusun:)
Islemci olarak halk arasinda abi goruntu versin yeter mantigi var. Ama kisa devre ya da degrade denen olgular turkiyede nerdeyse hic bilinmeyen seyler. Bu yuzden de en cok dolandirilan kisiler ekrn kartindan fazla olmasa da yine de islemci satin alanlardir.
Ben kila tuye bakarim. Bu yuzden de musterim bellidir. Birj bi sey sordugunda bana gelir. Modeli soyler. Eger elimde mal varsa adam garanti vs sormaz bile. Cunku o parcanin cilkini cikardigimi bilir.

The Semih

80+ Gold
İkinci el garantisi hâlâ devam eden R5 5600 (3000 TL) ve söylenene göre sıfır MSI Mech RX 6700 XT (6000 TL) almayı düşünüyorum. Bunları alırken nelere dikkat etmeliyim? Yapmam gereken testler olduğunu biliyorum fakat yine de siz de o testleri söylerseniz sevinirim ve ben bunları nerede test edebilirim dışarıda satıcı ile buluştuğumda.

Bir de bu yukarıda bahsettiğim söylenene göre sıfır olan ekran kartının fiyatı sanki normal değil gibi. Sıfır kartı 6000 liraya nasıl sattıklarını anlamadım. Bu konu hakkında da fikirlerinizi belirtirseniz sevinirim.

CPU : Arka pinleri kontrol et ve hangi soğutucu ile aldığı ısı değerlerini sor ve test et.

GPU : Furmark test - 3Dmark test - Arka kapağı güvenlik vidası var mı kontrol ( bazı firmalar koymuyor ) - Kart 3 fanlı ise koruyucu takması lazım kart bükülmüş mü onu kontrol et.

Müşteri olduğun için ince detaya kadar incele kartı, insanlar çok dolandırıcı oldu eğer donanım bilgin varsa zaten avantajlısın.

Top Bottom