Neler Yeni

İlk defa kendime hediye aldım | Duygu Günlüğü Nasıl Yazılır?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Screenshot_20231229_103106_Amazon Shopping.jpg

Ürün linki :

https://amzn.eu/d/1HLYtdB

İlk defa kendime hediye aldım. Yani bunu derken kastettiğim şu, ilk defa kendime, özel bir şey aldım. Yani kitap falan OK ama bu başka bir şey, anladınız siz.

Bu defteri almamın sebebi duygu günlüğü yazmak. Duygu günlüğü yazmanın bana iyi geleceğine inanıyorum.
Duygu günlüğü, duygularınızı, düşüncelerinizi ve yaşadığınız olayları yazdığınız bir günlük türüdür. Duygu günlüğü yazmak, duygusal farkındalığınızı artırmak, stresi azaltmak, ruh halinizi iyileştirmek ve kendinizi daha iyi tanımak için yararlı bir yöntemdir.

Duygu günlüğü yazmak için birkaç dikkat edilebilir noktalar şunlar:

- Düzenli olarak yazmaya çalışın. Her gün veya haftada birkaç kez yazmak, duygularınızı takip etmenize ve değişimlerinizi gözlemlemenize yardımcı olabilir.
- Kendinize özel bir zaman ve yer ayırın. Yazmak için sakin ve rahat bir ortam seçin. Yazma sürenizi kendinize göre belirleyin. İster 10 dakika ister bir saat olsun, önemli olan kendinizi ifade etmenizdir.
- Duygularınızı açıkça belirtin. Duygu günlüğünüzde ne hissettiğinizi, neden hissettiğinizi ve bu duyguların size ne yaptığını yazın. Duygularınızı tanımlamakta zorlanıyorsanız, bir duygu listesi kullanabilirsiniz. Örneğin, mutlu, üzgün, kızgın, korkmuş, heyecanlı, şaşırmış, vb.
- Duygularınızın altında yatan nedenleri araştırın. Duygularınızı tetikleyen olayları, kişileri, durumları veya düşünceleri yazın. Duygularınızın mantıklı olup olmadığını, gerçeklere dayanıp dayanmadığını veya sadece varsayımlara dayandığını sorgulayın. Duygularınızı değiştirmek veya kabul etmek için neler yapabileceğinizi düşünün.
- Duygularınızı yargılamayın veya eleştirmeyin. Duygu günlüğünüzü yazarken, kendinize karşı nazik ve anlayışlı olun. Duygularınızın doğru veya yanlış olmadığını, sadece sizin içsel deneyiminizi yansıttığını unutmayın. Duygularınızı bastırmak veya reddetmek yerine, onları kabullenmeye ve anlamaya çalışın.
- Duygularınızı yaratıcı bir şekilde ifade edin. Duygu günlüğünüzü sadece metin olarak değil, aynı zamanda resim, çizim, şiir, şarkı, hikaye gibi farklı biçimlerde de yazabilirsiniz. Duygularınızı yaratıcı bir şekilde ifade etmek, size yeni bakış açıları kazandırabilir ve duygusal zenginliğinizi artırabilir. Duygu günlüğü yazmanın yararlarından biri de, kendinize ait bir eser yaratmanızdır.

Duygu günlüğünüzde yazabileceğiniz birçok şey vardır. Örneğin, şunları yazabilirsiniz:

- Bugün nasıl hissettiğinizi ve nedenini
- Sizi mutlu eden veya üzen bir olay veya kişi
- Hayalleriniz, hedefleriniz, planlarınız veya dilekleriniz
- Kendinizle ilgili sevdiğiniz veya sevmediğiniz bir şey
- Kendinizi geliştirmek için yaptığınız veya yapmak istediğiniz bir şey
- Bir sorununuz, endişeniz veya korkunuz varsa, bunu çözmek için neler yapabileceğinizi
- Bir başarı, başarısızlık veya öğrenme deneyiminizi
- Bir kitap, film, şarkı veya oyun hakkındaki düşüncelerinizi
- Bir şiir, hikaye, şarkı sözü veya resim yaratmak isterseniz, bunu duygu günlüğünüzde yapabilirsiniz.

Duygu günlüğünüzde yazmak istediğiniz her şeyi yazabilirsiniz. Önemli olan, duygularınızı dürüstçe ve açıkça ifade etmenizdir. Duygu günlüğünüz size aittir ve kimseyle paylaşmak zorunda değilsiniz. Kendinizi rahat hissettiğiniz şekilde yazın. Duygu günlüğü yazmak, size hem eğlence hem de fayda sağlayabilir. 😊

(Bu konuda duygu günlüğünü açıklamak için Bing Chat kullandım.)

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
959,911
Üyeler
151,473
Son üye
yucan
Top Bottom