Neler Yeni

Yardım İmei klonlanması mağduriyeti

melikees

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Melike
Herkese merhaba
Bir konuda yardımınızı rica ediyorum. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Telefonumun imei kodu kopyalanmış ve yasal uyarı mesajı geldi, 30 gün sonra kapatılacakmış.

Bu telefonu 5 sene önce ikinci el olarak, orjinal kutusu, şarj aleti ve faturası ile birlikte aldım. Garanti süresi dolmuştu ama telefonda herhangi bir sorun yoktu. Düzgün bir şekilde çalışıyordu.

Kullanırken düşürdüm ve ekranı kırıldı. Ankara'da balıkçıoğlu işhanındaki bir tamirciye verdik. 1 ay sonra aldık (camı kolay bulamadıklarını söylediler)

Aldıktan sonra 1 seneye yakın kullandım.

Sonrasında biraz daha iyi bir model telefon aldım ve bu eski telimi evde yedekte tuttum. Bu süre zarfında hiç kullanılmadı.

Telefonu yaklaşık 3 seneden sonra tekrar kullanmak istedim ve 1 aydır kullanıyorum. Sorun yok yine.

Yalnız, telimin imei numarası klonlanmış. Yasal uyarı mesajı geldi.

Üretici şirketle görüştüm ve şok oldum çünkü benim telin imei numarası (#06# yapınca ekrana çıkan) ile kutu üstünde ve bataryasının altında olan (orjinal imei) farklı çıktı.

Benim telime, sahte bir imei atılmış ve ben bu şekilde kullanmışım. Bu yetmezmiş gibi, bir de bu sahte olan imei de klonlanmış.

E-devletten hem bu klonlanmış imeiyi hemde telimin orjinal imeisini denetledim.

Sahte olan imei klonlanmış olarak görülürken, cihazın orjinal olan imeisinde bi sorun yok.

Herhalde telefon tamircisi sahte imei attı başka türlü olamaz çünkü.
Telefon çift sim kartlı değil. Tamirci hariç kimsenin elinde olmadı, hep ben kullandım. 3 senedirde evdeydi, kullanılmadı hiç.
Yani bu sahte olan imei'yi tamirciden başka kimse eklemiş olamaz.
Kaldı ki, cihazın kendi imeisi zaten varken niye sahte bir imei eklensin ki? Çok saçma. Ama benim telefona yapılmış.
Bugün öğrendim.

Benim sorum şu:
Benim orjinal imei numaramı (hem kutuda, hem de cihazın içinde bataryanın altındaki orjinal etikette yazan imei) kendi cihazıma ekletebilir miyim?

Yani cihazımın zaten kendine ait olan imei numarasını, yine kendisine atayabilir miyiz?
1)Böyle bir şey yapılır mı?
2)Yasal olur mu?

Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim.

Herkese merhaba
Bir konuda yardımınızı rica ediyorum. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim.

Telefonumun imei kodu kopyalanmış ve yasal uyarı mesajı geldi, 30 gün sonra kapatılacakmış.

Bu telefonu 5 sene önce ikinci el olarak, orjinal kutusu, şarj aleti ve faturası ile birlikte aldım. Garanti süresi dolmuştu ama telefonda herhangi bir sorun yoktu. Düzgün bir şekilde çalışıyordu.

Kullanırken düşürdüm ve ekranı kırıldı. Ankara'da balıkçıoğlu işhanındaki bir tamirciye verdik. 1 ay sonra aldık (camı kolay bulamadıklarını söylediler)

Aldıktan sonra 1 seneye yakın kullandım.

Sonrasında biraz daha iyi bir model telefon aldım ve bu eski telimi evde yedekte tuttum. Bu süre zarfında hiç kullanılmadı.

Telefonu yaklaşık 3 seneden sonra tekrar kullanmak istedim ve 1 aydır kullanıyorum. Sorun yok yine.

Yalnız, telimin imei numarası klonlanmış. Yasal uyarı mesajı geldi.

Üretici şirketle görüştüm ve şok oldum çünkü benim telin imei numarası (#06# yapınca ekrana çıkan) ile kutu üstünde ve bataryasının altında olan (orjinal imei) farklı çıktı.

Benim telime, sahte bir imei atılmış ve ben bu şekilde kullanmışım. Bu yetmezmiş gibi, bir de bu sahte olan imei de klonlanmış.

E-devletten hem bu klonlanmış imeiyi hemde telimin orjinal imeisini denetledim.

Sahte olan imei klonlanmış olarak görülürken, cihazın orjinal olan imeisinde bi sorun yok.

Herhalde telefon tamircisi sahte imei attı başka türlü olamaz çünkü.
Telefon çift sim kartlı değil. Tamirci hariç kimsenin elinde olmadı, hep ben kullandım. 3 senedirde evdeydi, kullanılmadı hiç.
Yani bu sahte olan imei'yi tamirciden başka kimse eklemiş olamaz.
Kaldı ki, cihazın kendi imeisi zaten varken niye sahte bir imei eklensin ki? Çok saçma. Ama benim telefona yapılmış.
Bugün öğrendim.

Benim sorum şu:
Benim orjinal imei numaramı (hem kutuda, hem de cihazın içinde bataryanın altındaki orjinal etikette yazan imei) kendi cihazıma ekletebilir miyim?

Yani cihazımın zaten kendine ait olan imei numarasını, yine kendisine atayabilir miyiz?
1)Böyle bir şey yapılır mı?
2)Yasal olur mu?

Bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa çok sevinirim.
Orijinal IMEI başka cihaza atildiyasa olmaz. + Fatura vs varsa hallederler.

Kürşat Arslan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,442
İsim
Kürşat Arslan
İlgilendiği Kategoriler
İNDİRİM PAYLAŞIMLARI, MİNİNG, GAMİNG PC BİLEŞENLERİ
Başka bir IMEI numarası atın.

slm.ycl02

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,072
İsim
Selim
Yapılır evet yasaldir. Ama başka cihazda aktif kullanılıyorsa o IMEI, yine klon durumuna düşer. Anakart değişmiş olabilir mi acaba? Benim serviste anakart degismisti habersiz anakarttaki IMEI stickeriyle anladım. Ve neden orijinal IMEI varken başka IMEI atmışlar ki

melikees

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Melike
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Orijinal IMEI başka cihaza atildiyasa olmaz. + Fatura vs varsa hallederler.
Orjinal imei başka cihazda olsa, benim cihaza mesaj gelmez miydi?
Sonuçta esas cihazı ben kullanıyorum. Tamirciden sonra da 1 sene kullandım, hiç yasal uyarı mesajı gelmedi veya başka bir sorun olmadı.
Bende bu durumu anlamadım.
Orjinal imei, benim cihazıma ait. Bunu da hem kutu, hem cihazın bataryasının altındaki yazıyla ve cihazın içinden çıkan küçük etiketle ispatlarım. Fatura da var ama faturanın üstünde sadece telefonun markası ve modeli yazıyor, imei numarası yazmıyor. Telefon elektronik ürünler satan zincir marketlerden birinden alınmış, orjinal fatura. Faturada da bir sorun yok yani.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Başka bir IMEI numarası atın.
Ben yapamam zaten öyle bir şey. Hiç anlamıyorum bu işlerden.
Ben sadece, cihazımın kendi imei nosunu yine kendisine atamak istiyorum.

Yani başka bir telefonun değil, bizzat kendi telefonumun kendi imeisini atamak istiyorum.
Cihaz her şeyiyle bana ait. İspatlayabilirim de gerekirse.

Kürşat Arslan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,442
İsim
Kürşat Arslan
İlgilendiği Kategoriler
Sonuçta esas cihazı ben kullanıyorum. Tamirciden sonra da 1 sene kullandım, hiç yasal uyarı mesajı gelmedi veya başka bir sorun olmadı.
Orjinal imei, benim cihazıma ait. Bunu da hem kutu, hem cihazın bataryasının altındaki yazıyla ve cihazın içinden çıkan küçük etiketle ispatlarım. Fatura da var ama faturanın üstünde sadece telefonun markası ve modeli yazıyor, imei numarası yazmıyor. Telefon elektronik ürünler satan zincir marketlerden birinden alınmış, orjinal fatura. Faturada da bir sorun yok yani.

Yani başka bir telefonun değil, bizzat kendi telefonumun kendi imeisini atamak istiyorum.
Kime ispat edeceksiniz. Yeni IMEI atın.

slm.ycl02

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,072
İsim
Selim

Telefoncuya götür orijinal imeisini atsın hocam ispata gerek yok eğer attıktan sonra orijinal IMEI klona düşerse uğraşırsınız.

melikees

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Melike
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yapılır evet yasaldir. Ama başka cihazda aktif kullanılıyorsa o IMEI, yine klon durumuna düşer. Anakart değişmiş olabilir mi acaba? Benim serviste anakart degismisti habersiz anakarttaki IMEI stickeriyle anladım. Ve neden orijinal IMEI varken başka IMEI atmışlar ki
Orjinal imei numarasının, başka cihazda kullanılıp kullanılmadığını nasıl öğrenebiliriz ki?
Eğer kullanılmış olsa, benim cihazıma haber gelmez miydi? Sonuçta orjinal cihaz bende. Ve ben tamirden sonra 1 sene kullandım.

Telefonun kendi imei nosu varken niye sahte bir no attıklarını bende hiç anlamadım. Çok saçma bir durum var ortada. Ama ben mağdur oldum.

Anakart durumunu hiç bilmiyorum. Teknik bilgim pek yoktur.
Ben sadece camı kırık olduğu için verdim tamirciye. Başka hiç bir sorunu yoktu.

Telefoncuya götür orijinal imeisini atsın hocam ispata gerek yok eğer attıktan sonra orijinal IMEI klona düşerse uğraşırsınız.
Yasal olarak bir sorun olmaz dimi?
Yani olursa eğer, ben haklı çıkarım çünkü cihazın hem kendisinin içindeki imei, hem kutusundaki imei, hemde faturanın üstündeki marka-model bizzat bana ait.

Ama yine de, btk'den veya üretici şirketten habersiz, atama yaptırdığım için başım derde girer mi diye düşünüyorum.

Kime ispat edeceksiniz. Yeni IMEI atın.
Eğer istenirse ilgili kurumlar tarafından, ispatlarım demek istedim.

Yeni imei atmak istemem çünkü bu yasal olmaz. Ayrıca kimseye mağduriyet yaşatmak istemem.

Kaldı ki kendi telefonumun orjinal imeisi var zaten, ben onu ekletmek istiyorum.
Kendi cihazımın imeisini yine kendi cihazıma ekletmek istiyorum yani.

Son düzenleme:

slm.ycl02

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,072
İsim
Selim
Orjinal imei numarasının, başka cihazda kullanılıp kullanılmadığını nasıl öğrenebiliriz ki?
Eğer kullanılmış olsa, benim cihazıma haber gelmez miydi? Sonuçta orjinal cihaz bende. Ve ben tamirden sonra 1 sene kullandım.

Telefonun kendi imei nosu varken niye sahte bir no attıklarını bende hiç anlamadım. Çok saçma bir durum var ortada. Ama ben mağdur oldum.

Yani olursa eğer, ben haklı çıkarım çünkü cihazın hem kendisinin içindeki imei, hem kutusundaki imei, hemde faturanın üstündeki marka-model bizzat bana ait.

Ama yine de, btk'den veya üretici şirketten habersiz, atama yaptırdığım için başım derde girer mi diye düşünüyorum.
Hayır girmez bir ton kaçak telefon kullanan insan var. Hem sizinki yasal oluyor başka cihazın imeisini atmak yasal değil. Telefoncuya götürüp IMEI numarasını verip IMEI tamiri yaptırmanız yeterli olacaktır ekstra hiçbir şey yapmanıza gerek yok.

melikees

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Melike
Hayır girmez bir ton kaçak telefon kullanan insan var. Hem sizinki yasal oluyor başka cihazın imeisini atmak yasal değil. Telefoncuya götürüp IMEI numarasını verip IMEI tamiri yaptırmanız yeterli olacaktır ekstra hiçbir şey yapmanıza gerek yok.
Btk'ye veya üretici şirkete bildirmeme gerek yok dimi?

Bir de imei atılırsa, telefondaki veriler silinir mi? (Notlar, mesajlar, arama kayıtları, rehber, resimler vs)

slm.ycl02

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,072
İsim
Selim
Btk'ye veya üretici şirkete bildirmeme gerek yok dimi?

Bir de imei atılırsa, telefondaki veriler silinir mi? (Notlar, mesajlar, arama kayıtları, rehber, resimler vs)
Hayır gerek yok. Veri işini IMEI atan telefoncuya sorup öğrenebilirsiniz. Kimi cihazda silinir kimisinde silinmez.

Kürşat Arslan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,442
İsim
Kürşat Arslan
İlgilendiği Kategoriler

Yeni imei atmak istemem çünkü bu yasal olmaz. Ayrıca kimseye mağduriyet yaşatmak istemem.

Kaldı ki kendi telefonumun orjinal imeisi var zaten, ben onu ekletmek istiyorum.

E-devlet üzerinden IMEI sorguladiginizda telefon modeli sizdeki ile aynımi. Yoksa bu IMEI numarası kopyalanmış mi yazıyor Bir bakarmisiniz

Sizin kendi orijinal IMEI numarasıni sorgulayinca

melikees

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Melike
Hayır gerek yok. Veri işini IMEI atan telefoncuya sorup öğrenebilirsiniz. Kimi cihazda silinir kimisinde silinmez.
Anladım. Telefondan telefona fark ediyor demekki.

Güvenilir bir telefoncu bulmam lazım. Yine bir tamirci mağduriyeti yaşamam inşallah.

Bugün yasal uyarı mesajı alınca ne yapacağımı bilemedim. Bir de üstüne bu şekilde çift imei durumu çıkınca iyice panik oldum.

Bu saate kadar, bütün gün bu işle uğraştım. Bir çok yeri aradım, sordum. İnternette araştırırken bu siteyi gördüm, bilen birileri varsa fikir alırım diye düşünüp, üye olup başlık açtım.

Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Sağolun.

E-devlet üzerinden IMEI sorguladiginizda telefon modeli sizdeki ile aynımi. Yoksa bu IMEI numarası kopyalanmış mi yazıyor Bir bakarmisiniz

Sizin kendi orijinal IMEI numarasıni sorgulayinca
Sorgulama yaptım zaten.
Hem benim orjinal imeim, hemde klonlanmış olan sahte imeim, ikisi de aynı marka- aynı model üstünde görülüyor.

Aradaki fark:

Sahte imei, klonlanmış olarak yazıyor.

Orjinal imei'de normal durum var. Onda klonlanma yazmıyor yani.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,627
Üyeler
140,676
Son üye
cheetin
Top Bottom