Neler Yeni

Yardım İmei klonlanması mağduriyeti

Kürşat Arslan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,442
İsim
Kürşat Arslan
İlgilendiği Kategoriler
İNDİRİM PAYLAŞIMLARI, MİNİNG, GAMİNG PC BİLEŞENLERİ
Anladım. Telefondan telefona fark ediyor demekki.

Güvenilir bir telefoncu bulmam lazım. Yine bir tamirci mağduriyeti yaşamam inşallah.

Bugün yasal uyarı mesajı alınca ne yapacağımı bilemedim. Bir de üstüne bu şekilde çift imei durumu çıkınca iyice panik oldum.

Bu saate kadar, bütün gün bu işle uğraştım. Bir çok yeri aradım, sordum. İnternette araştırırken bu siteyi gördüm, bilen birileri varsa fikir alırım diye düşünüp, üye olup başlık açtım.

Yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. Sağolun.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sorgulama yaptım zaten.
Hem benim orjinal imeim, hemde klonlanmış olan sahte imeim, ikisi de aynı marka- aynı model üstünde görülüyor.

Aradaki fark:

Sahte imei, klonlanmış olarak yazıyor.

Orjinal imei'de normal durum var. Onda klonlanma yazmıyor yani.
Benim beynim yandı. Telefonunuz çift hatlı ve birinde sahte diğerinde orijinal IMEI numarası mi var. Yoksa şuan kullandığınız telefonda sadece sahte IMEI numarası mi var. Eğer 2. Seçenek ise orijinal IMEI numarasıni tekrardan attirin. Bir sorun olmaz. Ama bu yöntemi yaparsanız yasal olmayan bir işlemle orijinal IMEI numarasıni telefonunuza atmış olacaksınız. Yasal olarak IMEI atilan bir yöntem bilmiyorum duymadım. Belki yasal bir teknik servis yapabilir. Ben ne yazdığımı anlamadım inşallah siz anlamışsınızdır. Saygılarımla

melikees

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
3
İsim
Melike
Benim beynim yandı. Telefonunuz çift hatlı ve birinde sahte diğerinde orijinal IMEI numarası mi var. Yoksa şuan kullandığınız telefonda sadece sahte IMEI numarası mi var. Eğer 2. Seçenek ise orijinal IMEI numarasıni tekrardan attirin. Bir sorun olmaz. Ama bu yöntemi yaparsanız yasal olmayan bir işlemle orijinal IMEI numarasıni telefonunuza atmış olacaksınız. Yasal olarak IMEI atilan bir yöntem bilmiyorum duymadım. Belki yasal bir teknik servis yapabilir. Ben ne yazdığımı anlamadım inşallah siz anlamışsınızdır. Saygılarımla
:))
Ben bütün gün uğraştım. Bir çok yeri aradım, sordum, anlamadım tekrar aradım sordum. İşin içinden çıkamayınca, son çare böyle bir siteye üye olup fikir almak istedim.

1) Telefon tek sim kartlı.

2) Cihazın her şeyi orjinal, bir süre kullandım. Ekranı kırılınca tamire verdim. 1 ay kadar beklettiler. Sonra aldım telefonumu ve 1 sene daha kullandım.

3) Teli benden başka kimse kullanmadı. Yaklaşık üç sene kadar, âtıl olarak evde bekledi. Hiç sim kart takılıp kullanılmadı.

4) 1 ay önce tekrar kullanmaya başladım (2 kasımdan itibaren) bugüne kadar sorun yoktu.

5) bugün yasal uyarı geldi ve klonlanma yapıldığı yazdı mesajda.
Ekrana #06# yazıp sorgulatınca gerçeği öğrendim. Benim telefonumda iki ayrı imei numarası varmış.

Klonlama yapılan imei ve cihazın kendi imeisi farklı. Ve ben bunu bugün öğrendim.

6) her iki imei numarasını e-devlet üstünden sorgulattım.

İki numara da, aynı marka ve aynı model telefona ait görülüyor.

Yalnız, sahte imei numarasının ait olduğu telefon (emin değilim ama) yurtdışından alınmış gibi bir ibare var.

Orjinal imei'de ise (benim kendi cihazıma ait olan), klonlanma ibaresi yazmıyor. İthalatçı firma ibaresi var ve benim cihazımın aynı marka modeli görülüyor.

7) Telefonu ikinci el aldım. Ama temiz bir şekilde kullanılmış. Ayrıca aldığım kişi, kutulu, faturalı ve şarj cihazı içinde olarak teslim etti bana. Garanti süresi dolmuştu ama telefon gayet düzgün çalışıyordu.

8)Telefon orjinal. Elekronik ürünler satan zincir marketlerden birinden, bizzat mağazadan alınmış. (Sanal alışveriş değil yani) Faturası mevcut. Sadece faturanın üstünde imei no yazmıyor. Telefonun marka ve modeli yazıyor. Kimin aldığı, kaç taksitle aldığı vs yazıyor.

9) Telefonu benden başka kimse kullanmadı. Benim hattımdan başka sim kart takılmadı.

Bugün gündüzden beri uğraşıyorum. İlk defa böyle bir şey (imei klonlanması) başıma geldi.

Benim imei numaramın üstüne tekrar niye imei atmışlar, bende anlayamadım. Hiçbir mantığı yok.

Çift taraflı bir mağduriyet yaşadım (hem imei klonlanmış, hemde klonlanan imei benim kendi cihazımın orjinal imeisi değil)
Şu saat oldu, işin içinden çıkamadım.

Herhalde en iyisi, burada bir arkadaşında tavsiye ettiği gibi, benim kendi orjinal imei numaramı cihazıma tekrar kaydettirmem olacak.

Kendi cihazımın imei numarası olduğu için, yasadışı da olmaz diye düşünüyorum.

Çünkü bir ihtimal sorun olursa, elimdeki cihazı, kutusu ve faturasıyla birlikte ibraz ederek, ispatlayabilirim de imei numarasının bana ait olduğunu.

Şimdi tek yapmam gereken güvenilir bir telefoncu bulmak.
İnşallah düzgün bir telefoncu bulurum.

Size de ilgilendiğiniz için teşekkür ederim.
Hayırlı geceler.

Top Bottom