Neler Yeni

inancım köreliyor…

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Atakan Yıldız
müslüman bir ailedeyim. Doğuştan beri müslümanım fakat bu son yazdan sonra içimdeki islam inancı yavaş yavaş yok olmaya başladı. Sanki küçükken inandığım bir masalın büyüyünce gerçek olmadığını anlamak gibi. Neredeyse tüm inançlar artık bana mantıksız ve önü boş olan şeyler gibi geliyor. Aslında bir yaratıcının olabileceği fikrini %100 reddetmiyorum ama şu anda dünya üzerinde olan dinler pek de bu yargıyı kesin denilebilecek bir seviyeye getirmiyor. Şunu anladım ki, aslında hepsi birbirine çok yakın. Hepsi aynı şeyi anlatıyor,amaçlıyor. İnsanları bir düzene sokmak, kendi isteklerine göre yaşatmak gibi. Artık kendi hayat felsefemi oluşturdum. Bu dünyaya tesadüfenmi? Yoksa birisi tarafından mı geldiğim belli değil. Bana bilimde dinlerde kesin bir yargı sunamıyor. O yüzden bu işlerle uğraşmak insan gibi basit bir varlığın işi değil. Evet yani dinler ve inançlar hakkındaki düşüncelerim bunlar. Sizin düşüncelerinizi de merak ediyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim

Son düzenleme:

Arda22

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,671
İsim
Arda
İlgilendiği Kategoriler
Hazır Sistem Konularına etiketlerseniz sevinirim :)
Steam
Lionn!
Discord
Mostafa Mohamed 9932
13 yaşındayım,müslüman bir ailedeyim. Doğuştan beri müslümanım fakat bu son yazdan sonra içimdeki islam inancı yavaş yavaş yok olmaya başladı. Sanki küçükken inandığım bir masalın büyüyünce gerçek olmadığını anlamak gibi. Neredeyse tüm inançlar artık bana mantıksız ve önü boş olan şeyler gibi geliyor. Aslında bir yaratıcının olabileceği fikrini %100 reddetmiyorum ama şu anda dünya üzerinde olan dinler pek de bu yargıyı kesin denilebilecek bir seviyeye getirmiyor. Şunu anladım ki, aslında hepsi birbirine çok yakın. Hepsi aynı şeyi anlatıyor,amaçlıyor. İnsanları bir düzene sokmak, kendi isteklerine göre yaşatmak gibi. Artık kendi hayat felsefemi oluşturdum. Bu dünyaya tesadüfenmi? Yoksa birisi tarafından mı geldiğim belli değil. Bana bilimde dinlerde kesin bir yargı sunamıyor. O yüzden bu işlerle uğraşmak insan gibi basit bir varlığın işi değil. Evet yani dinler ve inançlar hakkındaki düşüncelerim bunlar. Sizin düşüncelerinizi de merak ediyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim
Dini inancı olmayan biri olarak söylüyorum herhangi inanışa inanmadan önce en azından 3 musevi kitabıda göz gezdirmenizi öneririm

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Atakan Yıldız
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sınav senemdeyim, bu yaz bazı dini kitaplara göz gezdirmeyi düşünüyorum. Evet

melidoas6

80+ Silver
13 yaşındayım,müslüman bir ailedeyim. Doğuştan beri müslümanım fakat bu son yazdan sonra içimdeki islam inancı yavaş yavaş yok olmaya başladı. Sanki küçükken inandığım bir masalın büyüyünce gerçek olmadığını anlamak gibi. Neredeyse tüm inançlar artık bana mantıksız ve önü boş olan şeyler gibi geliyor. Aslında bir yaratıcının olabileceği fikrini %100 reddetmiyorum ama şu anda dünya üzerinde olan dinler pek de bu yargıyı kesin denilebilecek bir seviyeye getirmiyor. Şunu anladım ki, aslında hepsi birbirine çok yakın. Hepsi aynı şeyi anlatıyor,amaçlıyor. İnsanları bir düzene sokmak, kendi isteklerine göre yaşatmak gibi. Artık kendi hayat felsefemi oluşturdum. Bu dünyaya tesadüfenmi? Yoksa birisi tarafından mı geldiğim belli değil. Bana bilimde dinlerde kesin bir yargı sunamıyor. O yüzden bu işlerle uğraşmak insan gibi basit bir varlığın işi değil. Evet yani dinler ve inançlar hakkındaki düşüncelerim bunlar. Sizin düşüncelerinizi de merak ediyorum. Okuduğunuz için teşekkür ederim
Okuyarak net bir görüşe varırsın bunlar dini kitaplar olmak zorunda değil felsefide olabilir. Birşeye var yada yok demek için kanıt aramanın mantığı yok adı üstünde inanç ya inanırsın yada inanmazsın kişiden kişiye değişir. İnançların amacı kişinin hayatında onu belli bir amaca inandırmak hayatın anlamı olduğunu göstermektir. Kimse yok olmak istemez çıkış yolu olarak burası diyebiliriz. İnsanın basit olduğunu düşünebilirsin lakin bu basitlik pek doğru diyemem vücudunda ki savunma mekanizması bile çok kompleks aslında random denebilir örneğin milyarlarca antijen var ve sana antikor lazım vücut bunları gende ki dizilimleri rastgele kombinasyon yaparak oluşturur vs. işleyiş bakımdan basit değil düşünce bakımından kendini öyle görebilirsin. Onun dışında iyi bir yalancı isen kendi dinini oluşturur üstüne müritler bile toplayabilirsin...

Vatan.Delisi

80+ Bronze
Kimi insan öldükten sonra cennete veya cehenneme gideceğini düşünür yada hiç birine inanmaz gerçeği görmek için ölmek lazım

zapkinus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,649
İsim
Kanon
İlgilendiği Kategoriler
müziğe dair her şey
Neredeyse tüm inançlar artık bana mantıksız ve önü boş olan şeyler gibi geliyor.
tüm inançları bilmeden böyle konuşman doğru değil.
Şunu anladım ki, aslında hepsi birbirine çok yakın. Hepsi aynı şeyi anlatıyor,amaçlıyor. İnsanları bir düzene sokmak, kendi isteklerine göre yaşatmak gibi.
hayır dostum, hepsi aynı şeyi amaçlamaz. emin ol ki hindistandaki bilgelerin varlığı bir düzen oluşturmuyor, kendileri ile tanrı arasında kişisel bağları var.
ve her din farklı. islam yaşayış tarzı, devlet yönetimi gibi çok ince konulara giriyor fakat hristiyanlıkta bu yok. hristiyanlık temel olarak rab isa mesih'i tanımak ve ona iman etmektir. ondan geldiğimizi ve onun parçası olduğumuzu bilmektir. yalnızca diğer insanları ve kendimizi kötü etkileyecek şeyleri yasaklar. oruç konusunda dahi bir oruç şekli yoktur. bağımlı olduğumuz ya da bize zarar verdiğini düşündüğümüz şey için kendi kafamıza göre bir süre belirleyip oruç tutarız. çünkü mesele ne yapıp yapmamak ya da ne kadar süre yapmak değil, mesele kendimizi zorlamadan, tanrının sevgisi ile yaptığımız işin farkına vararak ona şükran sunmamızdır.
Artık kendi hayat felsefemi oluşturdum. Bu dünyaya tesadüfenmi? Yoksa birisi tarafından mı geldiğim belli değil. Bana bilimde dinlerde kesin bir yargı sunamıyor. O yüzden bu işlerle uğraşmak insan gibi basit bir varlığın işi değil.
atalarımız büyük lokma ye büyük konuşma demişler. kendi hayat felsefemi oluşturdum diye bir şey yok. bakacaksın 14'ünde ateistsin, 15'inde deistsin, 16'ında agnostik, 17'nde hristiyan. eğer bir insan düşünüyorsa fikirlerinin değişmesi olağandır. güzel bir ahlak için din gerekmese de din güzel ahlakı tamamlar, tabi hangi dini seçtiğin de önemli. kalkıp da senden olmayanı öldürmeni emreden bir dini seçersen bu olmaz. ama hristiyanlık gibi, dostunu da, düşmanını da sev diyen bir din, ahlakına ahlak katar.

Matta 5 bölüm 43-48. ayetler:

“ ‘Komşunu seveceksin, düşmanından nefret edeceksin’ dendiğini duydunuz. Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin. Öyle ki, göklerdeki Babanız’ın oğulları olasınız. Çünkü O, güneşini hem kötülerin hem iyilerin üzerine doğdurur; yağmurunu hem doğruların hem eğrilerin üzerine yağdırır. Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, ne ödülünüz olur? Vergi görevlileri de öyle yapmıyor mu? Yalnız kardeşlerinize selam verirseniz, fazladan ne yapmış olursunuz? Putperestler de öyle yapmıyor mu? Bu nedenle, göksel Babanız yetkin olduğu gibi, siz de yetkin olun.”

esenlikle kalın, kanon.

Dušan Tadić

80+ Silver
tüm inançları bilmeden böyle konuşman doğru değil.

hayır dostum, hepsi aynı şeyi amaçlamaz. emin ol ki hindistandaki bilgelerin varlığı bir düzen oluşturmuyor, kendileri ile tanrı arasında kişisel bağları var.
ve her din farklı. islam yaşayış tarzı, devlet yönetimi gibi çok ince konulara giriyor fakat hristiyanlıkta bu yok. hristiyanlık temel olarak rab isa mesih'i tanımak ve ona iman etmektir. ondan geldiğimizi ve onun parçası olduğumuzu bilmektir. yalnızca diğer insanları ve kendimizi kötü etkileyecek şeyleri yasaklar. oruç konusunda dahi bir oruç şekli yoktur. bağımlı olduğumuz ya da bize zarar verdiğini düşündüğümüz şey için kendi kafamıza göre bir süre belirleyip oruç tutarız. çünkü mesele ne yapıp yapmamak ya da ne kadar süre yapmak değil, mesele kendimizi zorlamadan, tanrının sevgisi ile yaptığımız işin farkına vararak ona şükran sunmamızdır.

atalarımız büyük lokma ye büyük konuşma demişler. kendi hayat felsefemi oluşturdum diye bir şey yok. bakacaksın 14'ünde ateistsin, 15'inde deistsin, 16'ında agnostik, 17'nde hristiyan. eğer bir insan düşünüyorsa fikirlerinin değişmesi olağandır. güzel bir ahlak için din gerekmese de din güzel ahlakı tamamlar, tabi hangi dini seçtiğin de önemli. kalkıp da senden olmayanı öldürmeni emreden bir dini seçersen bu olmaz. ama hristiyanlık gibi, dostunu da, düşmanını da sev diyen bir din, ahlakına ahlak katar.

Matta 5 bölüm 43-48. ayetler:

“ ‘Komşunu seveceksin, düşmanından nefret edeceksin’ dendiğini duydunuz. Ama ben size diyorum ki, düşmanlarınızı sevin, size zulmedenler için dua edin. Öyle ki, göklerdeki Babanız’ın oğulları olasınız. Çünkü O, güneşini hem kötülerin hem iyilerin üzerine doğdurur; yağmurunu hem doğruların hem eğrilerin üzerine yağdırır. Eğer yalnız sizi sevenleri severseniz, ne ödülünüz olur? Vergi görevlileri de öyle yapmıyor mu? Yalnız kardeşlerinize selam verirseniz, fazladan ne yapmış olursunuz? Putperestler de öyle yapmıyor mu? Bu nedenle, göksel Babanız yetkin olduğu gibi, siz de yetkin olun.”

esenlikle kalın, kanon.
Hristiyan mı oldun hocam

zapkinus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,649
İsim
Kanon
İlgilendiği Kategoriler
müziğe dair her şey
Hristiyan mı oldun hocam
tam olarak bir şey diyemem ki hristiyan oldum demekle olunan bir şey değil, müslümanlık gibi. halihazırda agnostik bir bireyim fakat bir müddettir araştırıyorum ve kafama yatmayan şeylere cevap arıyorum. bunlarla beraber artık zihnimde ve içimde farklı hisler oluşmaya başlıyor. hristiyanlık ve kutsal kitabı okumaktayım şu an bana oldukça huzur veriyor. belki de bu zaman kadar kaç defa denesem de islama tutunamamamın sebebi islamın yanlış din olmasıydı. yine de net bir şey demek istemiyorum, yarın ne olacağı belli olmaz. :)

Dušan Tadić

80+ Silver
tam olarak bir şey diyemem ki hristiyan oldum demekle olunan bir şey değil, müslümanlık gibi. halihazırda agnostik bir bireyim fakat bir müddettir araştırıyorum ve kafama yatmayan şeylere cevap arıyorum. bunlarla beraber artık zihnimde ve içimde farklı hisler oluşmaya başlıyor. hristiyanlık ve kutsal kitabı okumaktayım şu an bana oldukça huzur veriyor. belki de bu zaman kadar kaç defa denesem de islama tutunamamamın sebebi islamın yanlış din olmasıydı. yine de net bir şey demek istemiyorum, yarın ne olacağı belli olmaz. :)
Geçen gün dediklerinle şimdi yazdıkların geceyle gündüz kadar farklı. O ruh halinden buraya birkaç günde gelmen şaşırttı açıkçası

zapkinus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,649
İsim
Kanon
İlgilendiği Kategoriler
müziğe dair her şey
Geçen gün dediklerinle şimdi yazdıkların geceyle gündüz kadar farklı. O ruh halinden buraya birkaç günde gelmen şaşırttı açıkçası
evet hocam, haklısın. ben de şaşırıyorum. bir an oluyor, tak diye ele geçiriyor insanı, apansızca hisler ve düşünceler değişiyor. yine de araştırmayı elden bırakmamak en önemlisi. umarım herkes vicdanının rahat olduğu ve mutlu olduğu şekilde bir yaşam sürer.

Dušan Tadić

80+ Silver
evet hocam, haklısın. ben de şaşırıyorum. bir an oluyor, tak diye ele geçiriyor insanı, apansızca hisler ve düşünceler değişiyor. yine de araştırmayı elden bırakmamak en önemlisi. umarım herkes vicdanının rahat olduğu ve mutlu olduğu şekilde bir yaşam sürer.
Bak daha geçen gün herkes vicdanını rahatlatmaya çalışıyor, ben öyle değilim diyordun. Şimdi tam tersini diyorsun. Cidden garip

zapkinus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,649
İsim
Kanon
İlgilendiği Kategoriler
müziğe dair her şey
Bak daha geçen gün herkes vicdanını rahatlatmaya çalışıyor, ben öyle değilim diyordun. Şimdi tam tersini diyorsun. Cidden garip
hocam bilmiyorum. inanmayınca bir şeye her ne olursa olsun insanın içinde tamamlanamayan bir boşluk oluşuyor. ilk dönemlerdeki korku, sonrasında kendini belirsizlik ve boşluğa sürüklüyor. belki de ben yanılıyorum, herkes vicdanını rahatlatmak için yapmıyor, doğru olanı yapıyorlar ve vicdanları rahatlıyor. belki de yanılmıyorum, herkes rahatlamak için inanıyor. bu konuda bilgim yok fakat önceki söylediğim şeyin zıttı bir şey söyleme hakkına sahibim, insanım sonuçta. yanılabilirim ben de. hem şu an kesin bir şey demiyorum, belki yine önceki düşündüğüm şekilde yoluma devam edeceğim kimse bilemez. ama doğru ya da yanlış, vicdanın rahat olduğu yolu seçmek çok farklı.

Top Bottom