Neler Yeni

İngilizce bilmeden yazılım öğrenilebilir mi ?

KirliKill

80+ Silver
oyun yapmaya yarayan yazılım dilleri öğrenmek istiyorum ama mecburen ingilizce öğrenmem gerekli mi ? ayrıca bu işe ilk hangi dilden atılmam lazım ? python gibi önce alışması kolay bir dili mi bileyim yoksa oyun dili olan direk C# gibi pythona hiç bulaşmayayım mı ?

ana sorum: ingilizce zorunlu mu :) ingilizc olmadan nereye kadar gelebilirim ?

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Öğrenilir . Türkçe kaynak da mevcut.
Ama bir sonraki aşama, ileri seviye için İngilizce olması işini kolaylaştırıyor.

asertyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Hayır öğrenemezsin.Bazen hatta genellikle saçma sapan hatalar alacaksın ve bırak türkçe siteleri yabancı sitelerde bile bulamayacaksın.Stackoverflow da çok vakit geçirmen gerekecek.Basit işler yapılır ancak güzel bir şey istiyorsan ingilizce olmadan olmaz.

Grant Imahara

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
İsim
Kubilay Aktemur
Bir şeyler öğrenebilirsin fakat hiç bir zaman iyi yazılımcı olamazsın.
Yazılım demek İngilizce demek.

KirliKill

80+ Silver
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Öğrenilir . Türkçe kaynak da mevcut.
Ama bir sonraki aşama, ileri seviye için İngilizce olması işini kolaylaştırıyor.

Hayır öğrenemezsin.Bazen hatta genellikle saçma sapan hatalar alacaksın ve bırak türkçe siteleri yabancı sitelerde bile bulamayacaksın.Stackoverflow da çok vakit geçirmen gerekecek.Basit işler yapılır ancak güzel bir şey istiyorsan ingilizce olmadan olmaz.
Biriniz yapabilirsin işini kolaylaştırır diyor diğeriniz güzel şeyler için ingilizce olması gerek. Kime inanayım ? :D

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10
Biriniz yapabilirsin işini kolaylaştırır diyor diğeriniz güzel şeyler için ingilizce olması gerek. Kime inanayım ? :D
Diğerine inanırsan daha iyi olur, ben biraz daha motive etmek için söyledim ama ben kod yazarken karşılaştığım hataları arattığımda hiç Türkçe kaynak bulamıyorum. Basit seviye ingilizce yetiyor yani c1 c2 falan gerçekten gerek yok.

Arkadaşın dediği gibi kod yazarken karşılaştığın hatalarda maalesef türkçe kaynak yok gibi bişş

KirliKill

80+ Silver
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Diğerine inanırsan daha iyi olur, ben biraz daha motive etmek için söyledim ama ben kod yazarken karşılaştığım hataları arattığımda hiç Türkçe kaynak bulamıyorum. Basit seviye ingilizce yetiyor yani c1 c2 falan gerçekten gerek yok.

Arkadaşın dediği gibi kod yazarken karşılaştığın hatalarda maalesef türkçe kaynak yok gibi bişş
:D teşekkürler hocam iyi forumlar

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10

LineaTurco

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,066
İsim
Zeki Müren

ben python kullanıyorum hata kodundan sonra hata yerine bakıp orayı görünce anlıyorsun genelde ama uzun kodlarda faktör müydü neydi onlar işleri çok karıştırıyor

DOGANALPASLAN

80+ Gold
En İyi Cevap
10
ben python kullanıyorum hata kodundan sonra hata yerine bakıp orayı görünce anlıyorsun genelde ama uzun kodlarda faktör müydü neydi onlar işleri çok karıştırıyor
Ya hocam sadece o da değil ki, mesela veri bilimi ile uğraşıyorum. Adamın işlediği verileri anlamaya çalışıyorum. Hepsi ingilizce yazılmış en basitinden.
İngilizce işi hızlandırıyor o kesin yani.

CevizliCeviz

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
501
İsim
Cevizli Ceviz
oyun yapmaya yarayan yazılım dilleri öğrenmek istiyorum ama mecburen ingilizce öğrenmem gerekli mi ? ayrıca bu işe ilk hangi dilden atılmam lazım ? python gibi önce alışması kolay bir dili mi bileyim yoksa oyun dili olan direk C# gibi pythona hiç bulaşmayayım mı ?

ana sorum: ingilizce zorunlu mu :) ingilizc olmadan nereye kadar gelebilirim ?
Karşılaştığın problemleri hızlı çözmek için ingilizce gerekiyor. Türklerin kaynakları maalesef yabancı kaynaklar kadar zengin değil. Kullanacağın bazı programların türkçe desteği bile yok. Diğer arkadaşın dediği gibi c1-c2 tabi ki de gerekmiyor. En azından b1 ingilizceye sahip olup okuduğunu anlaman yeterli olacaktır. Konuşmana gerek yok. Bu işe ciddi bir şekilde girmek istiyorsan ingilizceni de yavaştan geliştirmeye başla bence. Türkiye'de içerik üretmek fazla para kazandıramayabilir. Kazananlar tabi ki var. Fakat ingilizce bilirsen daha fazla iş imkanın olur

robop

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
91
İsim
Utku Şahin
Net bir şekilde hayır. Ben Türkçe kaynaklarla başladım daha sonra yabancı kaynaklara yöneldim ve önceden ezbere kod yazdığımı mantıklı düşünmediğimin farkına vardım. Çok üst düzey bir İngilizce gerekmiyor. Okuduğunu anlama ve stackoverflowda soru sorabilecek kadar İnglizce yeterli.

Top Bottom