Neler Yeni

Çözüldü✓ Intel Arc A770 ekran kartı ve Samsung Odyssey G9 monitörlü sistem sizce nasıl ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Muhammed Musab TAYÇU
Bütçe
64500
Arkadaşlar herkese selamün aleyküm. İnşallah yakında bilgisayarım olucak. Bütün uyumluluklara falan her şeye baktım ve bir PC topladım. Daha ürünleri sipariş etmedim. Ancak bu konuyu, sizden belki öneriler alırım diye açtım. Bu arada bütçem max 64500 lira.

Öncelikle size sistemin özelliklerini söyleyeyim:

İşlemci : AMD Ryzen 5 5600
Ekran Kartı : Intel Arc A770
Anakart : Asus Tuf Gaming A520M-PLUS II 4800 mhz
RAM : Corsair 32 GB(2x16) Vengeance 5200 mhz DDR5
SSD : Kingston 2 TB NV2 3500 mb Okuma - 2800 mb Yazma
Güç kaynağı : MSI MPG A850GF 850 Watt 80+ Gold
Sıvı Soğutucu : Aorus LIQUID 240 mm
Kasa : Everest Flat Glass Rainbow USB 3.0 ATX Mid Tower
Monitör : Samsung Odyssey G9

Arkadaşlar sistem böyle. Size bazı notlar demek istiyorum.

1-Arkadaşlar kesinlikle ekstra çok fazla param yok. Ancak en azından max. 500 TL fazla olup daha fazla performans veren ürünler söyleyebilirsiniz. Fakat ne olursa olsun, önceliğiniz aynı fiyat daha iyi performans veren ürünleri söylemek olsun.
2-Arkadaşlar bu anakartı neden tercih ettim. Çünkü bu anakartın şu usb, ethernet bölümü varya işte orasının üstü kapalı olduğu için güzel görünüyor. Ancak malesefki RAM'lerin hızı ankartın RAM hızından yüksek. İşte buna üzülüyorum. Ama bir düşündümde eğer ileride daha iyi anakart alırsam daha hızlı bir RAM almaya gerek duymam. Bu yüzde bu anakartı tercih ettim.
3-Güzel kardeşlerim. Neden gidipte Intel ARC A770 ekran kartını seçtin diye bana sorucaksınız tabii ki. Size şöyle söyleyeyim. Bildiğiniz gibi bu ekran kartı DirectX-12 destekliyor ve haliyle CS:GO gibi DirectX-9 destekleyen oyunları farklı şekilde oynatıyor. Ne şekilde oynattığını bilmiyorum ama oynatıyor. Ancak Intel son zamanlarda ARC A770 ekran kartına ciddi şekilde güncellemeler getirdi. Ve oyunlardaki performans arttı. Diğer yandan bu ekran kartı DirectX-12 yi desteklediği için Forza Horizon 5 gibi DirectX-12 destekleyen oyunları mükemmel oynatır diye düşünüyorum.
4-Bu kadar sisteme 32 GB RAM'in daha sağlıklı olucağını düşünüyorum. RAM'ler 5200 mhz. Anakart ise max. 4800 mhz destekliyor. Haliyle RAM'ler 4800 mhz hızında çalışıcak. Ama az önce dediğim gibi daha sonraları daha iyi anakart alırsam daha yüksek hızlı RAM almam diye düşündüm.
5-AMD Ryzen 5 5600 gerçekten F/P ürün. 6 çekirdeği ve 32 mb önbelleği fiyatına göre bence mükemmel. Ve bu sistemi kaldırabilir diye düşünüyorum.
6-Sıvı Soğutucu markası Aorus. İlk başta bu ne marka diye tedirginlendim çünkü hiç duymamıştım ancak araştırdıktan sonra öğrendimki aslında Aorus markası Gigabyte markasının alt kuruluşuymuş. Bu yüzden rahatladım. Kasanın üst kısmına sıvı soğutucu koymak daha iyi olduğu için haliyle 240 mm tercih ettim.
7-Evin interneti iyi olduğu için inşallah çok oyun indiricem. Bu yüzden 2 TB SSD olmasını daha iyi buldum. Okuma yazma değerleri bana göre iyi. Size göre nasıl ?
8-Ve geldik benim için en önemli yere. Arkadaşlar kim ne derse desin 49 inç monitörler hem işlevsellik açısından hem de oyunlarda geniş açıdan dolayı bence mükemmel. Her neyse, size anlatacağım şey Samsung Odyssey G9 monitörünün olağanüstü özellikleri. Bu monitör 2K çözünürlüğe, 240 hz yenileme hızına, 1 ms tepkime süresine, Quantum Led teknolojisine, 1000r kavis oranına, AMD Free-sync Premium Pro teknolojisine, Nvidia G-sync teknolojisine, 3 pivot özelliğine ve daha bir çok şeye sahip. Intel ARC A770 Ekran kartı ve AMD Ryzen 5 5600 işlemci bence bu monitörü fazlasıyla kaldırır. Çünkü internetteki test videolarına baktım ve çok iyi performans veriyor. Şunuda söylemek isterimki kesinlikle 49 inç'lik monitör almak istiyorum. İnternette çok araştırdım. Tam istediğim fiyatta Senetic Sitesinde bu monitörü buldum ve büyük ihtimalle bu monitörü alıcam. Ancak genede eğer isterseniz başka 49 inç olan monitör tavsiye edebilirsiniz. Ben tavsiyelere açık bir insanım.

Velhasıl kelam sistem böyle arkadaşlar. Dediğim gibi hani en azından max. 500 TL fazla olup performansıda daha iyi olan bir ürün söyleyebilirsiniz. Bütçem bu kadar yetebiliyor çünkü. Hadi hepinize hayırlı günler. Abdullah abi bu yazıyı okuduysan sana da burdan selamım var. Sana da hayırlı günler. Tavsiyelere açığım. İstediğinizi yazabilrsiniz. Şimdiden bana yardımda bulunacak bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum.

Son olarak Şunu söylicem. Malesefki çoğu kişi böyle bir sisteme sahip olamıyor. Daha doğrusu böyle sistemi alacak paraları olmuyor. İnşallah bir gün hepinizin bu sistemden daha iyi sitemleri olur. Vesselam.

milenix

80+ Gold
64500 lira ve 5600 ile a770 mi? Şaka yapıyor olmalısın.

Rilroalpt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
711
İsim
Eren Emirhan Tuner
Instagram
eren.emirhan_tuner
Steam
rilro59
Twitter
rilroalpt
Discord
Ril/Eren#2440
64.500-41.500= 23.000TL. 23.000TL'na böyle bir sistem çok pahalı

Rilroalpt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
711
İsim
Eren Emirhan Tuner
Instagram
eren.emirhan_tuner
Steam
rilro59
Twitter
rilroalpt
Discord
Ril/Eren#2440
Ramler DDR5 o anakarta uymuyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Güç kaynağı gereksiz çok yüksek

Kasa çok kalitesiz

Dahası  
Reaksiyon skoru
33
İsim
Muhammed Musab TAYÇU
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ramler DDR5 o anakarta uymuyor

Güç kaynağı gereksiz çok yüksek

Kasa çok kalitesiz
Olum ram leri şimdi farkettim lan. peki aynı fiyatta olmak şartıyla başka ram ya da anakart önerebilir misin

Kafam güzel toplasam bu kadar kötü toplamam
Biraz daha detaylı der misin :)

Rilroalpt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
711
İsim
Eren Emirhan Tuner
Instagram
eren.emirhan_tuner
Steam
rilro59
Twitter
rilroalpt
Discord
Ril/Eren#2440
Olum ram leri şimdi farkettim lan. peki aynı fiyatta olmak şartıyla başka ram ya da anakart önerebilir misin

Biraz daha detaylı der misin :)
Hocam 23K para kalmıyor mu sizin elinize monitörü aldıktan sonra?

23 Bin liraya bunun kat kat daha yüksek seviyesini alabilirsiniz

Rilroalpt

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
711
İsim
Eren Emirhan Tuner
Instagram
eren.emirhan_tuner
Steam