Neler Yeni

IPS monitörde film izlemek çok keyifsiz değil mi?

Enivici Vokke

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,988
İsim
Abdullah Aydoğdu

Şimdi bu monitörden sipariş verdim de, IPS alan kim varsa IPS glowdan yakınmış. Filmlerde karanlık yerlerde ekran bembeyaz parlıyor. Film-dizi izlemekten keyif alabilecek miyim IPS ekranla bilmiyorum.
VA almadığıma pişman olur muyum bilmiyorum. Ghosting diyip duruyor herkes ama 60 hz 8 yıllık monitör kullanıyorum VA panel ghostingin ne olduğunu bile bilmiyorum...
Monitörüm parlamıyor sağdan soldan, ağız tadıyla film vs. izleyebiliyorum.

spitfire

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
247
İsim
Burak
Kaliteye bakar. Kaliteli VA 'da ghosting miktari az olur, kaliteli IPS'te de ips glow az olur fakat artik IPS monitorlerde dandik bile olsa black stabilization ayari getirdikleri icin ips glow'u bir miktar da olsa engelleme sansin var fakat dandik VA'larda ghostingi engelleme sansin yok.

Enivici Vokke

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,988
İsim
Abdullah Aydoğdu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Afedersin ama derdini s
heydwl9efr761.jpg

Şöyle bir ekrana bakıp ohh iyi ki IPS almışım dedirtecek mi bilmiyorum. Bu tarz ekranlar küçük bir dert değiller bence. İnsanlar şuna bakıp nasıl rahatsız olmuyorlar anlamıyorum.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kaliteye bakar. Kaliteli VA 'da ghosting miktari az olur, kaliteli IPS'te de ips glow az olur fakat artik IPS monitorlerde dandik bile olsa black stabilization ayari getirdikleri icin ips glow'u bir miktar da olsa engelleme sansin var fakat dandik VA'larda ghostingi engelleme sansin yok.
Bu monitördeki şey 1000:1 değil de 700:1 miş sanırım daha da mı çok bu şekilde beyaz beyaz parlayacak yani?

Black Stabilizer diye bir ayar varmış monitörde acaba onunla düzelir mi biraz?

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,978
İsim
Emre
Discord
necromancerr

Şimdi bu monitörden sipariş verdim de, IPS alan kim varsa IPS glowdan yakınmış. Filmlerde karanlık yerlerde ekran bembeyaz parlıyor. Film-dizi izlemekten keyif alabilecek miyim IPS ekranla bilmiyorum.
VA almadığıma pişman olur muyum bilmiyorum. Ghosting diyip duruyor herkes ama 60 hz 8 yıllık monitör kullanıyorum VA panel ghostingin ne olduğunu bile bilmiyorum...
Monitörüm parlamıyor sağdan soldan, ağız tadıyla film vs. izleyebiliyorum.
4k ya aldığım lg monitörün ips glow dediğimiz durumu telefon kamerasında böyle ancak gerçek gözle bu şekilde değil farketmedim bile özel olarak baktığımda bile gerçek gözle aman aman farkedilmiyor
1718482772992.png

Drsağbırakmayan

80+ Bronze
Alıntıyı görüntüle

Şöyle bir ekrana bakıp ohh iyi ki IPS almışım dedirtecek mi bilmiyorum. Bu tarz ekranlar küçük bir dert değiller bence. İnsanlar şuna bakıp nasıl rahatsız olmuyorlar anlamıyorum.
Sene bilmem kaç hâlâ düzgün monitör yok OLED alsan yanar İPS alsan parlar VA alsan cansız renkler.

Tüplü monitörler vardı önceden en dertsiz onlarmış heralde

java

80+ Bronze
Alıntıyı görüntüle

Bu monitördeki şey 1000:1 değil de 700:1 miş sanırım daha da mı çok bu şekilde beyaz beyaz parlayacak yani?

Kötü. Fakat 8 yıldır tft ekran kullanan birisi olarak bunun 40 katını yaşadığımdan biraz sinirlenmişim. Özür dilerim. Ayrıca bunları illede yaşamak istemiyorsan Amoled ekran şart hocam.

Sene bilmem kaç hâlâ düzgün monitör yok OLED alsan yanar İPS alsan parlar VA alsan cansız renkler.

Tüplüler efsane hocam. Hem çok hz hem çok güzel renk oranı efsane monitörler. Sadece kapasitör patlama sorunları var yaşlılıktan.

Enivici Vokke

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,988
İsim
Abdullah Aydoğdu
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

VA'ya ben fazla haksızlık edildiğini düşünüyorum. İnanın renkler hiç de cansız değiller.

Enivici Vokke

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,988
İsim
Abdullah Aydoğdu
Aynen bende de VA var viewsonic 144 HZ monitör normalde fark görmüyorum ama görüntüyü TV aktarınca renkler hissediliyor.

Ama ben memnunum sırf millet VA alınmaz diyor diye tik oldu galiba İPS bakıyorum uzun zamandır
Filmlerde, oyunlarda, en basitinden Discord'u açtığında ekran sağdan soldan aşağıdan yukarıdan beyaz beyaz parlayacak.
Ne bileyim, bana küçük bir problemmiş gibi gelmiyor.

spitfire

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
247
İsim
Burak
Alıntıyı görüntüle

Bu resimdeki monitor sizin ise eger alt kasada aciklik var gibi duruyor. Yani ips glow haricinde kasadan isik sizmasi sorununuz olabilir bu da haliyle olmasi gerekenden cok daha fazla beyaz isik yayiyor. Black Stabilizer siyahlarin daha siyah gorunmesini saglayacak. IPS Glow'da bir nebze ise yarar isik sizmasinda ise yaramaz. Kalitesiz bir IPS almaktansa VA almak bu acidan daha iyidir.

1718483941556.png

Enivici Vokke

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,988
İsim
Abdullah Aydoğdu
Bu resimdeki monitor sizin ise eger alt kasada aciklik var gibi duruyor. Yani ips glow haricinde kasadan isik sizmasi sorununuz olabilir bu da haliyle olmasi gerekenden cok daha fazla beyaz isik yayiyor. Black Stabilizer siyahlarin daha siyah gorunmesini saglayacak. IPS Glow'da bir nebze ise yarar isik sizmasinda ise yaramaz. Kalitesiz bir IPS almaktansa VA almak bu acidan daha iyidir.

Alıntıyı görüntüle
Resimdeki monitör benim değil hocam, internetten aldım. Genel olarak IPS Glow diye yazıp aratınca o tarz resimler çıkıyor.
Monitörüm 1000:1 kontrast oranına sahip ama internette 700:1 olduğu şeklinde yorumlar var.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
986,179
Üyeler
155,985
Son üye
ygtb
Top Bottom