Neler Yeni

İşlemci 100C görüyor, sorularım var. Yardım lütfen

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Eren Üçüncü
Dün ilk kez kendi bilgisayarımı build ettim. Şimdi ise benchmarklar içinde kayboldum ve nasıl kıyaslama yapacağımı bilmiyorum. Bunlar benim pc parçalarım: https://pcpartpicker.com/list/HyydLs (psu rm1000x shift, partpicker'da bulamadım)

Bu linkte görebileceğiniz gibi userbenchmark kullandım. İşlemcinin beklendiği gibi performans gösterdiğini söylüyor ama r23 kullandığımda bu linkte görebileceğiniz gibi 100 C gördüm ve benchmate, afterburner gibi 10 tane daha şey indirdim ama gerçekten ne sonuç beklemem gerektiğini bilmiyorum.
Userbenchmark'ta gpu'm için potansiyelin altında performans (53. yüzdelik dilim) diyor, potansiyel performans göstermesi için ne yapabilirim.
Sizler bilgisayar kurduktan sonra ne kullanıyorsunuz.
Sadece her şeyin iyi çalıştığından emin olmak istiyorum.

VE 1 sorum daha var, fanlarımın nasıl iyi çalışmasını sağlayabilirim, 'iyi' derken yeterli gücü kastediyorum, radyatörde bulunan fanların yukarı yeterince hava vermediğini düşünüyorum. Çünkü arkadaki fan tek başına üsttekiler kadar hava itiyor. Fanlarım: Arkada kasa ile gelen 120mm nzxt fan var. Tepede radyatöre bağlı olarak gelen 3x 120mm fan var. Önde ise 3x 140mm p140 pwm pst var.
Bilen varsa fan ayarları, bios ayarları vs. önerebilirse çok memnun olurum.
Genel olarak da bunu kullan, şu ayarı yap vs. tarzı önerilerinize talibim, şimdiden teşekkür ederim

Dahası  
Reaksiyon skoru
88
İsim
Erdem Karaoğlu
Dün ilk kez kendi bilgisayarımı build ettim. Şimdi ise benchmarklar içinde kayboldum ve nasıl kıyaslama yapacağımı bilmiyorum. Bunlar benim pc parçalarım: https://pcpartpicker.com/list/HyydLs (psu rm1000x shift, partpicker'da bulamadım)

Bu linkte görebileceğiniz gibi userbenchmark kullandım. İşlemcinin beklendiği gibi performans gösterdiğini söylüyor ama r23 kullandığımda bu linkte görebileceğiniz gibi 100 C gördüm ve benchmate, afterburner gibi 10 tane daha şey indirdim ama gerçekten ne sonuç beklemem gerektiğini bilmiyorum.
Userbenchmark'ta gpu'm için potansiyelin altında performans (53. yüzdelik dilim) diyor, potansiyel performans göstermesi için ne yapabilirim.
Sizler bilgisayar kurduktan sonra ne kullanıyorsunuz.
Sadece her şeyin iyi çalıştığından emin olmak istiyorum.

VE 1 sorum daha var, fanlarımın nasıl iyi çalışmasını sağlayabilirim, 'iyi' derken yeterli gücü kastediyorum, radyatörde bulunan fanların yukarı yeterince hava vermediğini düşünüyorum. Çünkü arkadaki fan tek başına üsttekiler kadar hava itiyor. Fanlarım: Arkada kasa ile gelen 120mm nzxt fan var. Tepede radyatöre bağlı olarak gelen 3x 120mm fan var. Önde ise 3x 140mm p140 pwm pst var.
Bilen varsa fan ayarları, bios ayarları vs. önerebilirse çok memnun olurum.
Genel olarak da bunu kullan, şu ayarı yap vs. tarzı önerilerinize talibim, şimdiden teşekkür ederim
Sıvı soğutmanın kurulumunu düzgün yaptın mı? Belki işlemciye temas etmiyordur ya da koruyucu kılıfını çıkarmayı unutmussundur. 100c görmemesi lazım. Bunun yanında bilgisayarın kontrol yazılımlarını indir oradan fanları senkronize edebilirsin. Yapay zeka kendi otomatik de yapabiliyor bu tür uygulamalarda. Anakartin MSI ise MSI center indirebilirsin
Mesaj otomatik birleştirildi:

Sıvı soğutmanın kurulumunu düzgün yaptın mı? Belki işlemciye temas etmiyordur ya da koruyucu kılıfını çıkarmayı unutmussundur. 100c görmemesi lazım. Bunun yanında bilgisayarın kontrol yazılımlarını indir oradan fanları senkronize edebilirsin. Yapay zeka kendi otomatik de yapabiliyor bu tür uygulamalarda. Anakartin MSI ise MSI center indirebilirsin
Sıvı soğutmanin kendi yazilimi vardı sanırım. Onu indir oradan ayarla. Bende MSI sıvı soğutma kullanıyorum ve genelde işi yapay zekaya bırakıyorum.

Bu videoyu izle istersen sorun olursa burada tecrübeli arkadaşlar var bir şekilde çözeriz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Eren Üçüncü
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Sıvı soğutmanin kendi yazilimi vardı sanırım. Onu indir oradan ayarla. Bende MSI sıvı soğutma kullanıyorum ve genelde işi yapay zekaya bırakıyorum.

Bu videoyu izle istersen sorun olursa burada tecrübeli arkadaşlar var bir şekilde çözeriz.

kurulumu videolara bakarak yaptım, termal macunu 5 nokta şeklinde yaptım, soğutucudaki o şeffaf şeyi çıkarttım. 100C'yi cinebenchde görüyor daha normal kullanıma/oyun oynamaya başlamadım, bütün testleri yapmadan oyun oynamaya pcyi tam olarak kullanmaya başlamak istemiyorum :(

Eren Güven

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,752
İsim
Eren Güven
boşta kaç derecede çalışıyo hocam?

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Eren Üçüncü
45-55 derece, sen de aynı ekran kartı aynı işlemci kullanıyorsun sanırım, bios ayarı/fan ayarları/OC önerin vs. olursa sevinirim

Eren Güven

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,752
İsim
Eren Güven
hocam benim boşta 33 34 dereceyi geçmiyo ya, işlemciye oc mi yaptın?

hocam benim boşta 33 34 dereceyi geçmiyo ya, işlemciye oc mi yaptın?
ben biostan sadece ram frekanslarımı 5600 e çıakrdım (stok takınca 4800 de çalışıyo onu normal değerine yükselttim.) haricinde hiç bir ayarı değiştirmedim işlemciye normal clock değerlerinde kullanıyorum max 5.4 ghz de yani. ama dengesiz bi oc yaptıysan ondan dolayı aşırı ısınıyo olabilir

Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
Eren Üçüncü
OC nasıl yapılıyor hiç bilmiyorum, msi'ın afterburner oc scanner diye bir şeyi var o kendi kendine bi ayarlar yaptı ama şimdi eski ayarlara çektim sadece tarayıcım açık yine 40-50 arası takılıyor :/

ben de bios'ta ram'i 6000mhz'ye çıkardım, bir de adını şuan unuttuğum bir ayar disable'dı onu enable'a çevirdim (izlediğim bütün videolarda onu yapıyorlardı unuttum şimdi bakar yazarım hemen)

XMP imiş

Eren Güven

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,752
İsim
Eren Güven
tamam biostan yaptığın ayarlarda sıkıntı yok yalnız 13700k oc yapılmadan 5600 mhz ye kadar ram destekliyo sen ramleri 6000 e çekince işlemci kendiliğinden hız aşırtmaya geçmiş de olabilir ama dediğim gibi o ayarları pek kurcalamadığım için ben de çok fazla bilmiyorum

@RevDeisDou hocam sen anlıyodun bu işlerden bi el atıver

Top Bottom