Neler Yeni

İşlemci ısısı çok yüksek ve bazen yanık kokusu geliyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Faruk
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar Teknoloji Yazılım Elektrik
Yakın zamanda bilgisayarımın çoğu parçasını deiştirdim işlemciyi değiştirdiğim güncen beridir bir işlemci ısısı problemım hali hazırda vardı ama çok fazla bir problem çıkartmıyordu oyunlarda 80-90 derecelere kadar çıkıyor cpu test lerinde 99 derece sınırlarını görüyor işlemcim xenon işlemci olduğu için sorduğum çoğu kişi normaldir xenon sunucusu işlemcisi ısınır tarzında şeyler söylediler. Bu sizce normal birşeymi bilgisayarıma zararı olurmu nekadar olur.

2.sorunum ise dış kasayıda değiştirdiğim için power supply ımın kablosu yetişmemeye başladı bende 15cm lik bir cpu 4 pin uzatma kablosu aldım bir süre hiçbir sorun olmadı geçtiğimiz hafta akşamdan odada ağır bir yanık plastik kokusu vardı sabahta kokunun yanında birde kasadan dumanlar çıkınca bir sıkıntı oldugunu farkettim ve 15cm lik uzatma aparatı yanmıştı bende o parçayı çıkarttım ve powerin kablolarını keserek kendim 0.75mm kablo ile araya ek yaptım ve ek yerlerini lehim ile birleştirdim eklerde hiçbir sorun olmadığından adım kadar eminim bilgisayarı elımden geldği kadar zorladım herhangibir ne ısınma ne bir koku vardı bu ekleri yapmamın üzerinden 3 4 gün kadar geçti bu gune kadar kasada bir koku almamıştım ama bugun farcry3 oynamaya başladım (ultra ayarlarda) ve yanık kokusu tekrar gelmeye başladı bazı kullanıcılar bunun powerden geldiğini bazıları ise anakarttan geldiğini söylüyor ben powerde anormal bir ısı görmedim fakat işlemci tarafında anormal bir ısı oldugu ıcın anakarttan kaynaklanabileceğini düşünüyorum.

Bu durumları yaşamış veya bilgisi olan kişiler yardımcı olabilirse çok memnun olurum detayli sistem özelliklerini ve bazı test soruçlarını bırakıyorum.

Başka yapmamı istediğiniz test vs bir işlem varsa çözüme katkısı olacak iletebilirseniz yapmaya çalışırım.

Sistem Özellikleri
İntel Xeon x3440
Gigabyte H55m-S2v Rev1.4
Zotac GTX 1050Tİ OC 4GB
Cooler master 1156 soket cpu fan "https://www.toptanbilgisayar.net/urun/cooler-master-dp6-9edsa-0l-gp-1156-cpu-fan"
Termal macun ilçedeki bir bilgisayarcıdan aldım 50tl lik gold diye geçen tek sıkımlık bir macun (önceki işlemcimde kullanıyordum i3 540 aynı fan aynı macun o bukadar ısınmıyordu)
8+4GB DDR3 Ram
Everest 250W Power5
(İşlemci farnı power ve ramlar sıfır ekran kartı işlemci 2.el olarak aldım anakartı neredeyse 3-4 yıldır kullanıyorum)

3DMark Time Spy Extreme Testninde Cpu load %0 görünüyor ama arkada iada ile bakıyordum %98-%100 arası gidip geliyordu ısıyı 99 dereceye sabıtlediği zaman bir süre sonra testi kendim kapattım işlemciye zarar verir fln diye.

Ekler

• Aida 64 test sonucu.png
    Aida 64 test sonucu.png
    162.5 KB · Hit: 11
  • 3DMark Sistem Detayları.PNG
    3DMark Sistem Detayları.PNG
    175.6 KB · Hit: 9
  • 3DMark Time Spy Extreme test sonucu.PNG
    3DMark Time Spy Extreme test sonucu.PNG
    130.9 KB · Hit: 8
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR