Neler Yeni

İŞLEMCİ+RAM+SSD takmak fps arttırır mı ?

XLostR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
268
İsim
Lost Cuk
daha iyi bi işlemci + hdd den ssd ye geçmek+ 4gb daha ram takviyesi fps arttırır mı ne kadar fark eder ?

Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Burak
Oynayacağınız oyuna göre değişir. Bir çok oyun işlemci tabanlı olmakla beraber diğer kalanıda ekran kartına bağlı. Fakat evet, kesinlikle FPS farkı olacaktır.

XLostR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
268
İsim
Lost Cuk
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Oynayacağınız oyuna göre değişir. Bir çok oyun işlemci tabanlı olmakla beraber diğer kalanıda ekran kartına bağlı. Fakat evet, kesinlikle FPS farkı olacaktır.
hocam ne kadar fark eder örneğin bir oyunda 40 fps alıyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
11,199
İsim
Murat Orhan
Ram fps arttırmaz ramin mhzı arttırır, ssd hızlandırır işlemci fpsi arttırır. Ama asıl FPS kaynağı ekran kartı.

XLostR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
268
İsim
Lost Cuk

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,382
İsim
Hacı
Kabaca arttırır fakat şimdiki sisteminiz nedir? Nasıl bir update yapacaksınız?

XLostR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
268
İsim
Lost Cuk
Tam sisteminizi yazar mısınız?
hocam evde eski bi pc vardı 700 tl ye hızlandırmak bi nebze olsun (10-20 fln artsın) fps arttırmak istiyorum.Şuan 150 gb hdd var seatage işlemci e8400 duo ☠️ (ekran kartı alacağım rx 470- 570)
işlemciyi xeon e5440 ile değiştiricem
240 gb ssd takviyesi ve windowsu ona kurucam
4 gb daha DDR 3 ekliyeceğim
param yok ve işim acele o yüzden mecburen takviye yapabilirim max.

Ekler

• Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    14.7 KB · Hit: 23
  • Screenshot_5.png
    Screenshot_5.png
    18.4 KB · Hit: 34
  • Screenshot_4.png
    Screenshot_4.png
    20.5 KB · Hit: 22
  • Screenshot_3.png
    Screenshot_3.png
    17.9 KB · Hit: 22
  • Screenshot_2.png
    Screenshot_2.png
    16.9 KB · Hit: 24
  • Screenshot_1.png
    Screenshot_1.png
    29.1 KB · Hit: 24
Dahası  
Reaksiyon skoru
11,199
İsim
Murat Orhan
onu biliyorum hocam da nasıl bi fark olur ondan sordum ( Atıyorum mc 25 fps şuan)
Sistemini ve minimum bütçeni yazarsan yapabileceklerini söylerim. 200 300 liralık kartla mcde 120 130 fps alıyorum

XLostR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
268
İsim
Lost Cuk
Dahası  
Reaksiyon skoru
36
İsim
Burak
Eliniz de ki kasayı satıp üstüne koyup hazır bir ofis bilgisayarı almayı düşündünüz mü?
hocam evde eski bi pc vardı 700 TL ye hızlandırmak bi nebze olsun (10-20 fln artsın) fps arttırmak istiyorum.Şuan 150 gb hdd var seatage işlemci e8400 duo ☠️ (ekran kartı alacağım rx 470- 570)
işlemciyi xeon e5440 ile değiştiricem
240 gb ssd takviyesi ve windowsu ona kurucam
4 gb daha DDR 3 ekliyeceğim
param yok ve işim acele o yüzden mecburen takviye yapabilirim max.

XLostR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
268
İsim
Lost Cuk

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,680
İsim
Orkun
daha iyi bi işlemci + hdd den ssd ye geçmek+ 4gb daha ram takviyesi fps arttırır mı ne kadar fark eder ?
SSD FPS e tam etki etmez. Yüksek grafikli oyunlarda oyunun dosyalarını daha yüksek hızlarda okuyacağı için haritaları daha hızlı yükler bilgisayar daha hızlı açılır, dosya aktarımların daha hızlı gerçekleşir vs. buna etki eder.

RAM ise diyelim ki 8GB var sisteminde, 8GB'ın üzerinde bir RAM kullanan bir oyun oynuyorsun ve dolayısıyla RAM yetmediğinden oyun ona göre RAM kullanımı sağlıyor. Bir 8GB daha takarsan oyunun tam ihtiyacı olan RAM i karşılayacağın için bilgisayarından tam verim alarak alman gereken en yüksek FPS leri bu şekilde alabilirsin.

İşlemci ise kesinlikle etki edecektir. Bir çok FPS oyunu (CSGO, Valorant vb.) işlemci ağırlıklı çalıştığından ve diğer oyunlar da dahil daha iyi bir işlemci alman (yüksek frekanslara ulaşabilen veya çekirdek sayısı yüksek bir işlemci (hali hazırda sisteminde bulunana göre daha iyi)) direkt olarak FPS ini arttıracaktır. Ama bu demek değildir ki gidip en iyi işlemciyi alıp takarsan birden FPS'in uçar. İşlemci ekran kartı ile birlikte bir uyum içerisinde çalışan bir donanımdır. İşlemcini hatırı sayılır derecede yükseleticeksen (önceki işlemcine göre) aynı şekilde öncelik olarak ekran kartını ve diğer donanımlarını da elden geçirip yükseltmen gerekecektir. Mesela darboğaz denen bir sorun var. Bir ekran kartını beslemeye gücü yetmeyen bir işlemci takarsan ekran kartının tam performansını alamazsın ve neticesinde sistemini tam performansında kullanamamış olursun. Aynı şekilde de ekran kartını beslemeye gücü çok fazla yeten bir işlemci takarsan gene alabileceğin FPS in maksimumunu alırsın ama işlemcini tam performansında kullanamamış olursun.

Top Bottom