Neler Yeni

İşveren birden fazla izin verebilir mi?

Critaes

80+ Bronze
Arkadaşlar yaz tatili için öyle işe girmiştim, özel sektör resmi bir firmada çalışıyorum. İş gayet güzel, aramız herkesle çok iyi fakat işveren herkese 2 ila 3 gün izin veriyor haftalık. Durum böyle olunca da haftalık 1 izin hakkımızdaki ücreti de alamıyoruz, yani ücretsiz izin oluyor bunlar. Çalışanlar istemiyor ama yine de eleman fazla diye böyle bir yol izliyorlar. Bu durum suç mu? Çünkü durum böyle olunca sigortalı çalışan asgari ücretin altında bir ücret almış oluyor ve bunun nedeni de ücretsiz izinlerden kaynaklanıyor. Sistemde ise 1 gün off 2 gün devamsız gözüküyor veya 1 gün off 1 gün devamsız. Dediğim gibi sizce bunu yasal olarak yapabilir mi işveren, yoksa bu bir suç mu?

BurakBrllr

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Arkadaşlar yaz tatili için öyle işe girmiştim, özel sektör resmi bir firmada çalışıyorum. İş gayet güzel, aramız herkesle çok iyi fakat işveren herkese 2 ila 3 gün izin veriyor haftalık. Durum böyle olunca da haftalık 1 izin hakkımızdaki ücreti de alamıyoruz, yani ücretsiz izin oluyor bunlar. Çalışanlar istemiyor ama yine de eleman fazla diye böyle bir yol izliyorlar. Bu durum suç mu? Çünkü durum böyle olunca sigortalı çalışan asgari ücretin altında bir ücret almış oluyor ve bunun nedeni de ücretsiz izinlerden kaynaklanıyor. Sistemde ise 1 gün off 2 gün devamsız gözüküyor veya 1 gün off 1 gün devamsız. Dediğim gibi sizce bunu yasal olarak yapabilir mi işveren, yoksa bu bir suç mu?
Eski çalıştığım yerde kış dönemlerinde kağıt imzalatırlardı. Eleman fazla olup iş az olduğunda esnek izin adı altında bu şekil izin kullanılırdı. Eğer kağıt imzalatmadılarsa suç diye biliyorum.

Halsiz

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
5,515
İsim
Efe Demir
İlgilendiği Kategoriler
Bende Bilm....
Benim arkadaşım temmuzun 4 dünde felan gitti tatile eylülde gelcek ben patronumdan izin istiyorum 3 gün yap gel diyor 😡

Critaes

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Eski çalıştığım yerde kış dönemlerinde kağıt imzalatırlardı. Eleman fazla olup iş az olduğunda esnek izin adı altında bu şekil izin kullanılırdı. Eğer kağıt imzalatmadılarsa suç diye biliyorum.
İşe girdiğimiz andaki birkaç imza dışında başka hiçbir şey imzalamadım, suç ise nereye bildirebilirim?

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Sadık Kadıoğlu
sözleşmene bakman lazım eğer tüm haklar gizlidir yazan bir ibare varsa her şeyi yapabilir

Dolar Bey

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,218
İsim
Mehmet Alp Uzun
İlgilendiği Kategoriler
Dizüstü Bilgisayar
Discord
Dolar#9411
Bunun yapılması için resmiyeti olması gerek kağıt imzalatılması gerek.
İşverenin keyfi ile böyle bir şey yapılamaz yasal olarak izni yok.
Eğer işçi buna bir şey demiyor uzun süredir devam ediyorsa kimde haklılık payı vardır bilemem.
Patrona bu durumu ilet, işçi izin vermiyorsa istemem der ise patronun çıkarmaya izni var. (Aslında patron istediğini yapabilir fakat bir yerden sonra ahlaka bağlı.)

BurakBrllr

80+ Silver
En İyi Cevap
1
İşe girdiğimiz andaki birkaç imza dışında başka hiçbir şey imzalamadım, suç ise nereye bildirebilirim?
Sigortaya bildirebilirsiniz diye biliyorum hocam. Arayıp bilgi almakta fayda var.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
916,729
Üyeler
142,167
Son üye
MSU500
Top Bottom