Neler Yeni

JBL C100SI kulaklık için yaptığım ufak bir mod

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
<100 TL bütçe için forumlarda sıklıkla tavsiye edilen JBL C100SI'ı bir süredir kullanıyorum.

"Fiyatına göre" genel sunum, ses temizliği ve baslar orta-iyi diyebileceğim bir seviyede olsa da mid ve tizler beklentimi karşılamadı.
Alışkın olmadığım kadar parlak tizleri var. Zaman zaman sibilansa kaçıyor. Tizlerin yapaylığı ve keskinliği nedeniyle benimki gibi tize hassas kulaklar için yorucu olabiliyor.

Zaten frekans cevap eğrisine baktığımızda 5k civarında bir pik görüyoruz. Bas bölgesi de yüksek. Midler ise geride. Sıradan tüketiciyi memnun etme amaçlı eğlenceli bir V tuning var.

1649054611102.png

EQ'dan tizleri kısmayı denedim, garip bir şekilde midler ve baslar da perdelendi.
Köpük kulaklık ucu almayı düşündüm, Comply gibi iyi markalarla astarı yüzünden pahalıya gelecekti.

Yabancı forumlarda Tin Audio T2'nin yorumlarını okurken tesadüfen bir kullanıcının basları artırıp tizleri azaltmak için yaptığı epey detaylı bir mod'a denk geldim. Orada bir nokta dikkatimi çekti. İçte kalan vent hole'ü (havalandırma deliğini) kapatınca tizlerdeki pik'in kaybolduğunu ve basların hissedilebilir hale geldiğini yazmıştı.

1649054639659.png

Benim yaptığım mod sadece içte kalan havalandırma deliğine kırtasiyelerde Patafix veya Tack-it adıyla satılan sakızımsı yapışkanı yapıştırmaktı. Yaparken pek umudum yoktu ama aldığım sonuca şaşırdım.

1649054686206.png

1649054727478.png

1649054763052.png

Tizlerdeki rahatsız edici keskinlik azaldı, sibilans sorunu kaliteli kayıtlarda hemen hemen sıfıra indi, baslar artarak derinlik kazandı. Ama sub-bass artışı da beraberinde geldiği için mid'lere doğru girmeye başladı. Dolayısıyla mid'lerde kayıp yaşandı. Ama mevcut haliyle benim için çok daha dinlenebilir ve yorucu olmayan bir ses sunumu ortaya çıktı.

Ses "sıcak"laştı, zenginleşti ve bass artışı nedeniyle "dolgun"laştı. İstediğim de buydu zaten. İzolasyona da olumlu katkısı oldu.

Vokal ağırlıklı parçalarda ise S Ş Ç'lerin patlaması azaldı. Ama vokallerin önüne bir tül inmiş hissi de beraberinde geldi maalesef.

Uyarmalıyım, birçok dinleyici bu sesi "boğuk" bulabilir! Parlak karakterli ve bol tizli sunum isteyenler kesinlikle uygulamasın bu modu, iyice geriye çekilen midler yüzünden onlara çok keyifsiz gelebilir.

Kulaklık üzerinde uzun vadede zararı olacağını sanmıyorum, zaten reversible bir mod. Beğenmezseniz Tack-it'i geri çıkarırsınız.

Umarım faydalı olur. Bu kulaklığı kullanıp benim gibi tizlerden muzdarip olan varsa bu basit modu deneyebilir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
9,424
İsim
Diyarhan
Müzik için bu değerleri öneririm. Kendim ayarladım müzik zenginliği için çok sevdim.

Ekler

• S20404-10140298.png
    S20404-10140298.png
    94.6 KB · Hit: 61
Top Bottom