Neler Yeni

kali linux ödevim için soruyorum nasm shell nedir

Eyüphan.10

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
171
İsim
Eyüphan DEMİRCİ
arkadaşlar merhaba öncelikle siber güvenlik hocam 90 kişilik sınıftan rastgele birini sunum için seçicekti şansa bak beni seçti sunumun konusuda şu kali linux üzerindeki revers engeneering bölümündeki toolardan birni anlatmak sunmak ben inirdim bakltım nasm shell var clang var clang++ var radare 2 var bunlardan hangisini anlatmak sunmak daha kolay olur bilemedim nasm shell i anlatmayı düşünüyorum ama türkçe kayank bulmakta zorlanıyorum ingilizce kaynakta pek yok kısıtlı kaldım daha yapacağım sunumla alakalı bir şey öğrenemedim halen bu konularda herhangi bi bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilirmi?

KaptanMC

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
73
İsim
Mehmetcan İvrendi
arkadaşlar merhaba öncelikle siber güvenlik hocam 90 kişilik sınıftan rastgele birini sunum için seçicekti şansa bak beni seçti sunumun konusuda şu kali linux üzerindeki revers engeneering bölümündeki toolardan birni anlatmak sunmak ben inirdim bakltım nasm shell var clang var clang++ var radare 2 var bunlardan hangisini anlatmak sunmak daha kolay olur bilemedim nasm shell i anlatmayı düşünüyorum ama türkçe kayank bulmakta zorlanıyorum ingilizce kaynakta pek yok kısıtlı kaldım daha yapacağım sunumla alakalı bir şey öğrenemedim halen bu konularda herhangi bi bilgisi olan varsa bana yardımcı olabilirmi?
NASM (Netwide Assembler), düşük seviyeli bir programlama dili olan Assembly (Assembly Language) ile yazılmış bir özgür ve açık kaynaklı bir assemblerdır. NASM, bilgisayar donanımını doğrudan kontrol etmek ve optimize edilmiş düşük seviyeli kodlar üretmek için kullanılır. Aynı zamanda bir "shell" olarak kullanıldığını söylemek yerine, NASM, bir assembly dilini derlemek ve bu dili yorumlamak için kullanılan bir yazılım aracıdır. İşte NASM'nin temel özellikleri ve işlevleri:

1. Assembly Dilini Derleme: NASM, assembly dilinde yazılan kaynak kodları derlemek için kullanılır. Bu kaynak kodlar, işletim sistemi veya donanım düzeyinde doğrudan çalışan programlar oluşturmak için kullanılır.
  2. Çeşitli Platformlarda Kullanılabilir: NASM, farklı işlemci mimarileri ve işletim sistemleri üzerinde çalışabilen kodlar üretme yeteneğine sahiptir. Bu, platform bağımsızlığı sağlar.
  3. Optimizasyon: NASM, düşük seviyeli kod üretme yeteneği sayesinde kodun optimize edilmesine yardımcı olur. Bu, performansı artırabilir.
  4. Modülerlik ve Genişletilebilirlik: NASM, modüler bir yapıya sahiptir ve kullanıcılar tarafından özel direktifler ve makrolar eklenerek genişletilebilir.
  5. Hata Ayıklama: NASM, hatalı veya eksik kodları tespit etmek için hata ayıklama yetenekleri sunar, bu da geliştirme sürecini kolaylaştırır.
  6. Özgür ve Açık Kaynaklı: NASM, özgür yazılım lisansları altında dağıtılan bir yazılımdır ve kullanıcılar için ücretsizdir.
NASM, özellikle donanım düzeyinde veya işletim sistemi geliştirme gibi düşük seviyeli programlama alanlarında kullanılır. Assembly dilinde yazılan programlar, kaynak kodlarına daha yakın olduğu için, işlemcinin tam kontrolünü elde etmek ve özel işlevler gerçekleştirmek için kullanılır. NASM, bu tür yazılımların oluşturulmasını daha kolay ve etkili hale getirmek için bir araç olarak hizmet verir.

Eyüphan.10

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
171
İsim
Eyüphan DEMİRCİ
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
NASM (Netwide Assembler), düşük seviyeli bir programlama dili olan Assembly (Assembly Language) ile yazılmış bir özgür ve açık kaynaklı bir assemblerdır. NASM, bilgisayar donanımını doğrudan kontrol etmek ve optimize edilmiş düşük seviyeli kodlar üretmek için kullanılır. Aynı zamanda bir "shell" olarak kullanıldığını söylemek yerine, NASM, bir assembly dilini derlemek ve bu dili yorumlamak için kullanılan bir yazılım aracıdır. İşte NASM'nin temel özellikleri ve işlevleri:

1. Assembly Dilini Derleme: NASM, assembly dilinde yazılan kaynak kodları derlemek için kullanılır. Bu kaynak kodlar, işletim sistemi veya donanım düzeyinde doğrudan çalışan programlar oluşturmak için kullanılır.
  2. Çeşitli Platformlarda Kullanılabilir: NASM, farklı işlemci mimarileri ve işletim sistemleri üzerinde çalışabilen kodlar üretme yeteneğine sahiptir. Bu, platform bağımsızlığı sağlar.
  3. Optimizasyon: NASM, düşük seviyeli kod üretme yeteneği sayesinde kodun optimize edilmesine yardımcı olur. Bu, performansı artırabilir.
  4. Modülerlik ve Genişletilebilirlik: NASM, modüler bir yapıya sahiptir ve kullanıcılar tarafından özel direktifler ve makrolar eklenerek genişletilebilir.
  5. Hata Ayıklama: NASM, hatalı veya eksik kodları tespit etmek için hata ayıklama yetenekleri sunar, bu da geliştirme sürecini kolaylaştırır.
  6. Özgür ve Açık Kaynaklı: NASM, özgür yazılım lisansları altında dağıtılan bir yazılımdır ve kullanıcılar için ücretsizdir.
NASM, özellikle donanım düzeyinde veya işletim sistemi geliştirme gibi düşük seviyeli programlama alanlarında kullanılır. Assembly dilinde yazılan programlar, kaynak kodlarına daha yakın olduğu için, işlemcinin tam kontrolünü elde etmek ve özel işlevler gerçekleştirmek için kullanılır. NASM, bu tür yazılımların oluşturulmasını daha kolay ve etkili hale getirmek için bir araç olarak hizmet verir.
hocam teşekkür ederim bilgiler için
Mesaj otomatik birleştirildi:

daha kapsamlı varmı elinizde bilgi

KaptanMC

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
73
İsim
Mehmetcan İvrendi
hocam teşekkür ederim bilgiler için

daha kapsamlı varmı elinizde bilgi
Hocam malesef benim'de çok fazla bir bilgim yok Bildiğim kadarını yazdım ama sizin için ChatGPT'den şöyle bir şey yazdırdım umarım işinize yarar (İşinizi görücek kısımları ayıklarsınız)

Hocam malesef benim'de çok fazla bir bilgim yok Bildiğim kadarını yazdım ama sizin için ChatGPT'den şöyle bir şey yazdırdım umarım işinize yarar (İşinizi görücek kısımları ayıklarsınız)
Elbette, NASM (Netwide Assembler) Shell hakkında bir sunum hazırlamanıza yardımcı olabilirim. Aşağıda kullanabileceğiniz bir sunum taslağı bulunmaktadır:

Başlık: NASM Shell Sunumu

[Slide 1: Başlangıç]

- Hoş geldiniz!
- Bu sunumda, NASM (Netwide Assembler) Shell hakkında temel bilgileri ele alacağız.
- Sunumun sonunda, NASM Shell'i kullanarak basit bir örnek programı derleyeceğiz.

[Slide 2: NASM Nedir?]

- NASM, assembly dilinde yazılmış bir düşük seviye programlama dilidir.
- Makine kodu üretmek için kullanılır.
- NASM, x86 ve x86-64 mimarilerini destekler.

[Slide 3: NASM Shell Nedir?]

- NASM Shell, NASM için hızlı ve kullanımı kolay bir çevrimiçi araçtır.
- Programlarınızı çevrimiçi derleyebilir ve sonuçları anında görüntüleyebilirsiniz.
- Çevrimdışı bir derleyiciye ihtiyaç duymadan kullanılabilir.

[Slide 4: NASM Shell Kullanımı]

- NASM Shell'i açın (Web tarayıcınızda veya çevrimdışı bir sürümünü kullanarak).
- Sol tarafta kod düzenleyiciyi kullanarak NASM programınızı yazın.
- Sağ tarafta "Compile" veya benzeri bir düğmeye tıklayarak programı derleyin.
- Derleme sonuçlarını ve hata mesajlarını görüntüleyin.

[Slide 5: Örnek NASM Kodu]

Aşağıda basit bir "Merhaba, Dünya!" programının NASM kodunu içeren bir örnek:

```assembly
section .data
hello db 'Merhaba, Dunya!',0

section .text
global _start

_start:
; Yazdırma işlemi
mov eax, 4
mov ebx, 1
mov ecx, hello
mov edx, 13
int 80h

; Çıkış
mov eax, 1
int 80h
```

[Slide 6: NASM Shell ile Derleme]

- NASM Shell'i kullanarak yukarıdaki kodu yazın.
- Derlemeyi başlatın ve sonucu görüntüleyin.
- Programın "Merhaba, Dünya!" yazısını görüntülemesi gerekiyor.

[Slide 7: Sonuç]

- NASM Shell, NASM ile programlar yazarken hızlı ve kolay bir çözüm sunar.
- Assembly dilini öğrenmek isteyenler için harika bir araçtır.
- Teşekkürler!

[Slide 8: Sorular]

- Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, lütfen sorun. Teşekkür ederim.

Sunumunuzu bu taslağa dayanarak kişiselleştirebilir ve daha fazla ayrıntı ekleyebilirsiniz. İyi sunumlar!

[Slide 9: NASM ve Assembly Dilinin Önemi]

- NASM ve assembly dilinin neden önemli olduğunu düşünün:
- Donanım seviyesinde programlama yapmanıza olanak tanır.
- Performans odaklı uygulamalar geliştirmenizi sağlar.
- Sistem programlamayı anlamanıza yardımcı olur.
- İşletim sistemi ve sürücü geliştirmek için gerekli bir beceridir.

[Slide 10: NASM ve Diğer Derleyiciler]

- NASM'i diğer derleyicilerle karşılaştırın:
- C, C++, ve Java gibi yüksek seviyeli diller daha kolay anlaşılır ve taşınabilir kod üretir.
- Ancak assembly dili, daha fazla kontrol ve hız sağlar.

[Slide 11: NASM ve Örnek Kullanım Alanları]

- NASM ve assembly dilinin örnek kullanım alanları:
- Gömülü sistemler (embedded systems) programlama.
- İşletim sistemleri geliştirme.
- Sürücü yazılımları.
- Oyun geliştirme (oyun motorlarının optimizasyonu).
- Veri işleme uygulamaları (örneğin, grafik işleme).

[Slide 12: Kaynaklar]

- Öğrenmeye devam etmek için kaynaklar:
- NASM resmi belgeleri ve kılavuzları.
- Çevrimiçi topluluklar ve forumlar.
- Kitaplar ve eğitim kursları.

[Slide 13: Sonuç]

- Assembly dilini öğrenmek ve NASM kullanmak, donanım ve yazılım geliştirme konusundaki becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.
- Bu sunumu izlediğiniz için teşekkür ederim.

[Slide 14: Sorular ve Tartışma]

- Herhangi bir soru, yorum veya tartışma için şimdi sorularınızı bekliyorum.

Bu sunum taslağı, NASM Shell hakkında bilgi vermek ve assembly diliyle programlama yapmanın önemini vurgulamak için kullanılabilir. Sunumunuzu daha fazla örnek, görsel ve interaktif unsurlar ekleyerek daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. İyi şanslar!

[Slide 15: İletişim Bilgileri]

- Sunum sonrası veya herhangi bir sorunuz için benimle iletişime geçmek isterseniz:
- Ad: [Adınız]
- E-posta: [E-posta adresiniz]
- Sosyal Medya: [Sosyal medya hesaplarınız]

[Slide 16: Teşekkürler]

- Bu sunumu izlediğiniz ve ilginizi gösterdiğiniz için teşekkür ederim.
- Başarılar dilerim ve assembly dilini öğrenme yolculuğunuzda bol şanslar!

[Slide 17: Sorular ve Tartışma]

- Şimdi, sunum sonrası herhangi bir sorunuz veya tartışmak istediğiniz bir konu var mı? Lütfen sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

Bu son eklemelerle sunumunuzu tamamlayabilirsiniz. Başka bir konu hakkında daha fazla bilgi veya sunum hazırlığı konusunda yardımcı olmamı isterseniz, lütfen sormaktan çekinmeyin. Başarılar dilerim!

Eyüphan.10

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
171
İsim
Eyüphan DEMİRCİ
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Elbette, NASM (Netwide Assembler) Shell hakkında bir sunum hazırlamanıza yardımcı olabilirim. Aşağıda kullanabileceğiniz bir sunum taslağı bulunmaktadır:

Başlık: NASM Shell Sunumu

[Slide 1: Başlangıç]

- Hoş geldiniz!
- Bu sunumda, NASM (Netwide Assembler) Shell hakkında temel bilgileri ele alacağız.
- Sunumun sonunda, NASM Shell'i kullanarak basit bir örnek programı derleyeceğiz.

[Slide 2: NASM Nedir?]

- NASM, assembly dilinde yazılmış bir düşük seviye programlama dilidir.
- Makine kodu üretmek için kullanılır.
- NASM, x86 ve x86-64 mimarilerini destekler.

[Slide 3: NASM Shell Nedir?]

- NASM Shell, NASM için hızlı ve kullanımı kolay bir çevrimiçi araçtır.
- Programlarınızı çevrimiçi derleyebilir ve sonuçları anında görüntüleyebilirsiniz.
- Çevrimdışı bir derleyiciye ihtiyaç duymadan kullanılabilir.

[Slide 4: NASM Shell Kullanımı]

- NASM Shell'i açın (Web tarayıcınızda veya çevrimdışı bir sürümünü kullanarak).
- Sol tarafta kod düzenleyiciyi kullanarak NASM programınızı yazın.
- Sağ tarafta "Compile" veya benzeri bir düğmeye tıklayarak programı derleyin.
- Derleme sonuçlarını ve hata mesajlarını görüntüleyin.

[Slide 5: Örnek NASM Kodu]

Aşağıda basit bir "Merhaba, Dünya!" programının NASM kodunu içeren bir örnek:

```assembly
section .data
hello db 'Merhaba, Dunya!',0

section .text
global _start

_start:
; Yazdırma işlemi
mov eax, 4
mov ebx, 1
mov ecx, hello
mov edx, 13
int 80h

; Çıkış
mov eax, 1
int 80h
```

[Slide 6: NASM Shell ile Derleme]

- NASM Shell'i kullanarak yukarıdaki kodu yazın.
- Derlemeyi başlatın ve sonucu görüntüleyin.
- Programın "Merhaba, Dünya!" yazısını görüntülemesi gerekiyor.

[Slide 7: Sonuç]

- NASM Shell, NASM ile programlar yazarken hızlı ve kolay bir çözüm sunar.
- Assembly dilini öğrenmek isteyenler için harika bir araçtır.
- Teşekkürler!

[Slide 8: Sorular]

- Herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, lütfen sorun. Teşekkür ederim.

Sunumunuzu bu taslağa dayanarak kişiselleştirebilir ve daha fazla ayrıntı ekleyebilirsiniz. İyi sunumlar!

[Slide 9: NASM ve Assembly Dilinin Önemi]

- NASM ve assembly dilinin neden önemli olduğunu düşünün:
- Donanım seviyesinde programlama yapmanıza olanak tanır.
- Performans odaklı uygulamalar geliştirmenizi sağlar.
- Sistem programlamayı anlamanıza yardımcı olur.
- İşletim sistemi ve sürücü geliştirmek için gerekli bir beceridir.

[Slide 10: NASM ve Diğer Derleyiciler]

- NASM'i diğer derleyicilerle karşılaştırın:
- C, C++, ve Java gibi yüksek seviyeli diller daha kolay anlaşılır ve taşınabilir kod üretir.
- Ancak assembly dili, daha fazla kontrol ve hız sağlar.

[Slide 11: NASM ve Örnek Kullanım Alanları]

- NASM ve assembly dilinin örnek kullanım alanları:
- Gömülü sistemler (embedded systems) programlama.
- İşletim sistemleri geliştirme.
- Sürücü yazılımları.
- Oyun geliştirme (oyun motorlarının optimizasyonu).
- Veri işleme uygulamaları (örneğin, grafik işleme).

[Slide 12: Kaynaklar]

- Öğrenmeye devam etmek için kaynaklar:
- NASM resmi belgeleri ve kılavuzları.
- Çevrimiçi topluluklar ve forumlar.
- Kitaplar ve eğitim kursları.

[Slide 13: Sonuç]

- Assembly dilini öğrenmek ve NASM kullanmak, donanım ve yazılım geliştirme konusundaki becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.
- Bu sunumu izlediğiniz için teşekkür ederim.

[Slide 14: Sorular ve Tartışma]

- Herhangi bir soru, yorum veya tartışma için şimdi sorularınızı bekliyorum.

Bu sunum taslağı, NASM Shell hakkında bilgi vermek ve assembly diliyle programlama yapmanın önemini vurgulamak için kullanılabilir. Sunumunuzu daha fazla örnek, görsel ve interaktif unsurlar ekleyerek daha ilgi çekici hale getirebilirsiniz. İyi şanslar!

[Slide 15: İletişim Bilgileri]

- Sunum sonrası veya herhangi bir sorunuz için benimle iletişime geçmek isterseniz:
- Ad: [Adınız]
- E-posta: [E-posta adresiniz]
- Sosyal Medya: [Sosyal medya hesaplarınız]

[Slide 16: Teşekkürler]

- Bu sunumu izlediğiniz ve ilginizi gösterdiğiniz için teşekkür ederim.
- Başarılar dilerim ve assembly dilini öğrenme yolculuğunuzda bol şanslar!

[Slide 17: Sorular ve Tartışma]

- Şimdi, sunum sonrası herhangi bir sorunuz veya tartışmak istediğiniz bir konu var mı? Lütfen sorularınızı sormaktan çekinmeyin.

Bu son eklemelerle sunumunuzu tamamlayabilirsiniz. Başka bir konu hakkında daha fazla bilgi veya sunum hazırlığı konusunda yardımcı olmamı isterseniz, lütfen sormaktan çekinmeyin. Başarılar dilerim!
Teşekkürler hocam uğraş verdin benim için işine yarıyacak kesinlikle

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
978,622
Üyeler
154,772
Son üye
yasindiyebiri
Top Bottom