Neler Yeni

Kardeşim 1.sınıf fakat bir şey bilmiyor nasıl öğretebilirim?

Canxkarax

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,260
İsim
Can
Dostlar selamlar ,

Kardeşim bu sene 1.sınıfa başladı ve ilk dönem bitti. Ben pek üstüne düşemedim sınavlardır , derslerdir... O ara annem ve babam ellerinden geldiğince öğretmeye çalışmıyorlar fakat bir yararı olmamış.
Şu anda alfabeyi öğretmeye çalışıyorum fakat hiçbir harfi dahil bilmiyor. Alfabeyi sayamıyor. Bu konuda ne yapmalıyım nolur bir yol gösterin bana.
Yazma konusunda da sıkıntımız var. Şunu yaz dediğimde yazamıyor. D harfi diyorum yazamıyor. Sanırsam harfleri bilmiyor. Sürekli benden yardım bekliyor.
En ufak yazıyı bile okuyamıyor. Genellikle ezberlemeye çalışıyor.
Bir yol gösterin bana gözünüzü seveyim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Üzgün atmak yerine lütfen yol gösterin.
Basit kitaplar var ali al ver eee eee eeee falan. Her gün alfabeyi sen söyle o tekrar etsin sonra o kitabı okut yavaştan. Alfabeyi sökmeye başladığı zaman yazıya geçersiniz.

Tera

80+
Kardeşinizde yüksek ihtimalle disleksi hastalığı var. Disleksinin kesin bi' nedeni yoktur. Ya genetik, ya da zihinsel olabilir. Kardeşinin okuma yazma dışındaki davranışları nasıl? Hızlı algılıyor mu? Anne veya baban da aynı sorunu yaşamış mı? İşitme veya görme sorunu yaşıyor mu? Kekeleme sorunu var mı?

Tavsiyem: Her harf için 1 sayfa yazdırmanız, bunu alfabeyi sökene kadar uygulayın. Sonra da devrik cümleleri 1 sayfa dolusu tekrarlattırın. Özel eğitim ve ödüller koyduğunuz için bunları geçiyorum. Psikoloğa da gidebilirsiniz.

Disleksi semptomları
yaşa ve kişiye bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Küçük çocuklarda geç konuşma, yeni kelimeler öğrenmede zorluk çekme ve oyun oynarken sorunlarla karşılaşma gibi durumlar yaşanabilir. Disleksi semptomları, genellikle çocukların okula başlamasıyla birlikte daha da belirgin hale gelir. Disleksi hastalığı, toplumda nadir olarak görülebilecek hastalık türlerinden biridir ve halk arasında öğrenme güçlüğü olarak bilinir. Ancak disleksi hastalığı öğrenme güçlüğü değil, bilinenin aksine öğrenme bozukluğudur ve zekâ geriliği ile ilgisi yoktur.

D harfi diyorum yazamıyor. Sanırsam harfleri bilmiyor.
Aynı zamanda okurken "d" harfini "b" harfi ile, "p" harfini "g" harfi ile karıştırması olasıdır. Hafızasının akranlarına göre daha zayıf olması nedeniyle, önceki derslerde işlenen konuları daha az hatırlar veya hatırlamakta güçlük çekerler.

Yüzeysel Disleksi: Sözcüklerin tanınması ve yazılmasında zorluk çekilen türüdür.

İlköğretim çağındaki çocuklarda disleksi belirtileri:
  • Okuma ve yazmada akıcılık sorununun ortaya çıkması,
  • Kelimelerin hecelenmesi ve çözümlenmesi aşamasında problemlerin yaşanması,
  • İlkokul çağındaki çocuğun okuduğunu anlayamaması veya okuma sırasında dikkatinin dağılması,
  • Okuma ve yazma sıkıntısı yaşamayan çocuklarda, ileri düzey dil bilgisi becerilerinin anlaşılamaması,
  • İnce kas becerilerinde koordinasyon zayıflığı nedeniyle akranlarına göre fiziksel aktivitelerinin daha zayıf olması,
  • Akranlarına göre konsantrasyon eksikliği ve buna bağlı olarak bir eylemi gerçekleştirirken zorlanma,
  • Bireyin kendini ifade ederken kurduğu cümleler arasında bağlantı bozuklukları ve mantık hatalarının olması,
  • Okuma esnasında çekingen davranma ve düşük sesle okuma disleksi hastalığının bu yaş grubundaki çocuklarda oluşturduğu en belirgin belirtileri arasında yer alır.
Öğrenme güçlüğünün nedenleri:
  1. Kalıtsaldır. Ailedeki diğer bireylerde de görülebilir.
  2. Hamilelik sırasında ilaç ve alkol kötüye kullanımı, kan ve uyuşmazlığı, zamanından önce veya erken doğum, oksijen yetmezliği veya doğum ağırlılığının düşük olması da ortaya çıkmasına neden olabilir.
Dil problemleri:
  • Uygun dizilişli cümle kurmada sorun yaşarlar.
  • Kendini ifade etmede yetersizlik yaşarlar.
Akademik beceri sorunları:
  • Okumayı sökememe, yavaş ve hatalı okuma, yazı bozuklukları, imla ve noktalama hataları görülür.
  • Matematik sembollerini öğrenememe.

Son düzenleme:

Frenerno

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Kardeşinizde yüksek ihtimalle disleksi hastalığı var. Disleksinin kesin bi' nedeni yoktur. Ya genetik, ya da zihinsel olabilir. Kardeşin okuma-yazma dışındaki davranışları nasıl? Hızlı algılıyor mu? Anne veya baban da aynı sorunu yaşamış mı? İşitme veya görme sorunu yaşıyor mu? Kekeleme sorunu var mı?

Tavsiyem: Her harf için 1 sayfa yazdırmanız, bunu alfabeyi sökene kadar uygulayın. Sonra da devrik cümleleri 1 sayfa dolusu tekrarlattırın. Özel eğitim ve ödüller koyduğunuz için bunları geçiyorum. Psikologa da gidebilirsiniz.

Disleksi semptomları
yaşa ve kişiye bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Küçük çocuklarda geç konuşma, yeni kelimeler öğrenmede zorluk çekme ve oyun oynarken sorunlarla karşılaşma gibi durumlar yaşanabilir. Disleksi semptomları, genellikle çocukların okula başlamasıyla birlikte daha da belirgin hale gelir. Disleksi hastalığı, toplumda nadir olarak görülebilecek hastalık türlerinden biridir ve halk arasında öğrenme güçlüğü olarak bilinir. Ancak disleksi hastalığı öğrenme güçlüğü değil, bilinenin aksine öğrenme bozukluğudur ve zeka geriliği ile ilgisi yoktur.

Aynı zamanda okurken "d" harfini "b" harfi ile, "p" harfini "g" harfi ile karıştırması olasıdır. Hafızasının akranlarına göre daha zayıf olması nedeniyle, önceki derslerde işlenen konuları daha az hatırlar veya hatırlamakta güçlük çekerler.

Yüzeysel Disleksi: Sözcüklerin tanınması ve yazılmasında zorluk çekilen türüdür.

İlköğretim çağındaki çocuklarda disleksi belirtlileri:
  • İlkokul çağındaki çocuğun okuduğunu anlayamaması veya okuma sırasında dikkatinin dağılması,
  • Okuma ve yazma sıkıntısı yaşamayan çocuklarda, ileri düzey dil bilgisi becerilerinin anlaşılamaması,
  • İnce kas becerilerinde koordinasyon zayıflığı nedeniyle akranlarına göre fiziksel aktivitelerinin daha zayıf olması,
  • Akranlarına göre konsantrasyon eksikliği ve buna bağlı olarak bir eylemi gerçekleştirirken zorlanma,
  • Bireyin kendini ifade ederken kurduğu cümleler arasında bağlantı bozuklukları ve mantık hatalarının olması,
  • Okuma esnasında çekingen davranma ve düşük sesle okuma disleksi hastalığının bu yaş grubundaki çocuklarda oluşturduğu en belirgin belirtileri arasında yer alır.
  2. Hamilelik sırasında ilaç ve alkol kötüye kullanımı, kan ve uyuşmazlığı, zamanından önce veya erken doğum, oksijen yetmezliği veya doğum ağırlılığının düşük olması da ortaya çıkmasına neden olabilir.
Dil problemleri:
  • Okumayı sökememe, yavaş ve hatalı okuma, yazı bozuklukları, imla ve noktalama hataları görülür.
bu gerçekten olabilir çünkü @rdeMStakeN yazdıklarına uyuyor mesela d

T.P.G.

80+ Titanium
Dostlar selamlar ,

Kardeşim bu sene 1.sınıfa başladı ve ilk dönem bitti. Ben pek üstüne düşemedim sınavlardır , derslerdir... O ara annem ve babam ellerinden geldiğince öğretmeye çalışmıyorlar fakat bir yararı olmamış.
Şu anda alfabeyi öğretmeye çalışıyorum fakat hiçbir harfi dahil bilmiyor. Alfabeyi sayamıyor. Bu konuda ne yapmalıyım nolur bir yol gösterin bana.
Yazma konusunda da sıkıntımız var. Şunu yaz dediğimde yazamıyor. D harfi diyorum yazamıyor. Sanırsam harfleri bilmiyor. Sürekli benden yardım bekliyor.

Benim kardeşimde bir şey bilmiyordu.
Komik gelebilir ama en son "kuyruklu yarım ay" gibi değişik benzetmelerle öğrettim :d.

Excator23cm

80+ Gold
Benim bildiğim ilk dönem zaten bir şey öğretmiyorlar sadece okula alışması için oyunlar falan 2. dönem dahas ağırlık gösteriyorlar.

4101995

80+ Gold
En İyi Cevap
24
İlk birkaç ay okula gitti.
Sonra tekrar kapattılar okulu.
Uzaktan devam etti.
Öğrenememiş hiçbir şey bilmiyor.
Ne yapmam lazım en ufak fikrim yok. :(
Dostum, eğer sözünü dinliyorsa; önüne anlaşılır bir şekilde harfleri koy, her birinin nasıl söylendiğini de anlat güzel ve yavaşça. Sonra ondan harfleri yazmasını iste ki eli alışsın (artık el yazısı mı düz yazı mı sen bilirsin "ben düz yazıyordum ilk öğrendiğimde") ve önüne böyle anlaşılır kitaplar ver sonra harfleri birleştirmeyi öğret, ne bileyim cisimlerin isimlerini yaz ve o harfleri telafuz ederek o cisimleri okumaya çalışsın.

Zamanla olur.

leaker001

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
637
İsim
Mehmet uygur
Dostlar selamlar ,

ben okula başlamadan önce öğrenmiştim. şu şekilde öğrenmiştim haberlerdeki alt yazıları anneme soruyordum o da söylüyordu böyle böyle geliştirdim. ama önce istek olması lazım. eğer öğrenmek istiyorsa öğrenir. öğrenmek istemeyen birisine öğretmeniz zor...

rdemstaken

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Kardeşinizde yüksek ihtimalle disleksi hastalığı var. Disleksinin kesin bi' nedeni yoktur. Ya genetik, ya da zihinsel olabilir. Kardeşinin okuma yazma dışındaki davranışları nasıl? Hızlı algılıyor mu? Anne veya baban da aynı sorunu yaşamış mı? İşitme veya görme sorunu yaşıyor mu? Kekeleme sorunu var mı?

Tavsiyem: Her harf için 1 sayfa yazdırmanız, bunu alfabeyi sökene kadar uygulayın. Sonra da devrik cümleleri 1 sayfa dolusu tekrarlattırın. Özel eğitim ve ödüller koyduğunuz için bunları geçiyorum. Psikoloğa da gidebilirsiniz.

Disleksi semptomları
yaşa ve kişiye bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Küçük çocuklarda geç konuşma, yeni kelimeler öğrenmede zorluk çekme ve oyun oynarken sorunlarla karşılaşma gibi durumlar yaşanabilir. Disleksi semptomları, genellikle çocukların okula başlamasıyla birlikte daha da belirgin hale gelir. Disleksi hastalığı, toplumda nadir olarak görülebilecek hastalık türlerinden biridir ve halk arasında öğrenme güçlüğü olarak bilinir. Ancak disleksi hastalığı öğrenme güçlüğü değil, bilinenin aksine öğrenme bozukluğudur ve zekâ geriliği ile ilgisi yoktur.

İlköğretim çağındaki çocuklarda disleksi belirtileri:
Dil problemleri:
Dostum disleksi yok. :)
Ailem geçirmedi.
Şu anda ilerleme kat ettik. Keşke önceki mesajları okusaydınız. :)

bu gerçekten olabilir çünkü @rdeMStakeN yazdıklarına uyuyor mesela d
Hayır disleksi yok. :)

ben okula başlamadan önce öğrenmiştim. şu şekilde öğrenmiştim haberlerdeki alt yazıları anneme soruyordum o da söylüyordu böyle böyle geliştirdim. ama önce istek olması lazım. eğer öğrenmek istiyorsa öğrenir. öğrenmek istemeyen birisine öğretmeniz zor...
Öğreniyor öğreniyor. :)

Dostum, eğer sözünü dinliyorsa; önüne anlaşılır bir şekilde harfleri koy, her birinin nasıl söylendiğini de anlat güzel ve yavaşça. Sonra ondan harfleri yazmasını iste ki eli alışsın (artık el yazısı mı düz yazı mı sen bilirsin "ben düz yazıyordum ilk öğrendiğimde") ve önüne böyle anlaşılır kitaplar ver sonra harfleri birleştirmeyi öğret, ne bileyim cisimlerin isimlerini yaz ve o harfleri telafuz ederek o cisimleri okumaya çalışsın.

Zamanla olur.
Şu anda en baştan başladık biraz ben biraz da akrabamız var öğretmen o üstüne koyunca bir şeyler olmaya başladı.

İşim zor , öğretmeninden 1 yıl sınıf tekrarı iste .
Neden?
Mesajları okudunuz mu?

Top Bottom