Neler Yeni

Karışık saha dolabı yapısı ve yeni gelen saha dolabına transfer sorunu

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Samet
eski dolaplar söküldüyse aktarma yapılmıştır(kısa bir kesinti olacaktır) ancak sisteme VDSL hemen düşmez rayına oturunca sistemde gözükür
Anladım. Sanırım siz Türk Telekom çalışanısınız. Dilim döndüğünce sürecin hangi adımında olduğumuzu anlattım. Sizce tüm süreçlerin tamamlanıp son kullanıcı olarak VDSL hizmeti almaya başlamam tahmini kaç gün/ay alır?

A.h.m.e.T

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
207
İsim
AhmeT K
İlgilendiği Kategoriler
Ağ, network, iss , internet
2 hafta içinde ama peşini kovalayın çağrı merkezini arayarak sorun olmadı müdürlük..

A.h.m.e.T

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
207
İsim
AhmeT K
İlgilendiği Kategoriler
Rica ederim gelişme olursa paylaşır mısın

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Samet
Rica ederim gelişme olursa paylaşır mısın
Hocam en başından itibaren durumu özetlemek gerekirse yeni tip saha dolapları yaklaşık olarak 20 Mart tarihiyle kuruldu. Bina içi internet kutusunun üzerinde 180 3.5 sayılarını gördüm ve 180 saha dolabının apartmanıma yaklaşık olarak 80 metre uzaklıkta olduğunu farkettim. Sürekli olarak saha dolabını takip etmekteyim ve dinlemekteyim ancak hem herhangi bir Türk Telekom çalışanına rast gelemedim hemde dolaptan hala daha bir fan sesi gelmiyor ancak yanlış anlamadıysam birkaç gün önce küçük bir kazı işlemi yapmışlar ve saha dolabının hemen yanındaki rögar kapağının üzerine büyük bir taş bırakmışlar. İşim yüzünden Türk Telekom müdürlüğüne gidip konuşmak için hiç vaktim olmadı. Bugün itibariyle yaşanan bir gelişme bulunmamaktadır ve ben hala beklemedeyim..

A.h.m.e.T

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
207
İsim
AhmeT K
İlgilendiği Kategoriler
Hocam en başından itibaren durumu özetlemek gerekirse yeni tip saha dolapları yaklaşık olarak 20 Mart tarihiyle kuruldu. Bina içi internet kutusunun üzerinde 180 3.5 sayılarını gördüm ve 180 saha dolabının apartmanıma yaklaşık olarak 80 metre uzaklıkta olduğunu farkettim. Sürekli olarak saha dolabını takip etmekteyim ve dinlemekteyim ancak hem herhangi bir Türk Telekom çalışanına rast gelemedim hemde dolaptan hala daha bir fan sesi gelmiyor ancak yanlış anlamadıysam birkaç gün önce küçük bir kazı işlemi yapmışlar ve saha dolabının hemen yanındaki rögar kapağının üzerine büyük bir taş bırakmışlar. İşim yüzünden Türk Telekom müdürlüğüne gidip konuşmak için hiç vaktim olmadı. Bugün itibariyle yaşanan bir gelişme bulunmamaktadır ve ben hala beklemedeyim..
Sabır işi zordur öncelikle tebrik ederim.

-Saha dolabına elektrik aboneliği vs alınmamış sanırım fan sesi yok dediğinize göre
-80metre iyi bir yakınlık hattın dolaşıp geleceğinide hesap etmek lazım ama sorun değil çünkü fazla yoktur
- 100 mbps interneti bina iç tesisatınızda sorun yok ise çok rahatlıkla alabileceğinizi düşünüyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Samet
Sabır işi zordur öncelikle tebrik ederim.

-Saha dolabına elektrik aboneliği vs alınmamış sanırım fan sesi yok dediğinize göre
-80metre iyi bir yakınlık hattın dolaşıp geleceğinide hesap etmek lazım ama sorun değil çünkü fazla yoktur
- 100 mbps interneti bina iç tesisatınızda sorun yok ise çok rahatlıkla alabileceğinizi düşünüyorum
Teşekkür ederim.. Sanırım 11 senedir ADSL 8 Mbps hız ile internet hayatıma devam ediyorum. Hızdan ziyade 8 Mbps internet için ödediğim fiyat canımı sıkıyordu... Bu yüzden sabretmek artık alışkanlık haline gelmişti :)

Elektrik aboneliği konusunda sanırım haklısınız, zira mesajımda da soylediğim gibi dolaplarla ilgilenmeyi bir süredir kestiler.
Yaptığım araştırmalar neticesinde VDSL internetin mesafesinin saha dolabından itibaren baz alındığını ancak ADSL internet mesafesinin direk santralden geldiğini ögrendim, yanlış biliyorsam lütfen düzeltin.. Şu an altyapı sorgulama sitelerinde ortalama 13 Mbps alabileceğim ve santralin 850 metre ilerde olduğu yazıyor ve modem üzerinden hat değerlerini kontrol ettiğimde, modemi her resetlediğimde maksimum aşağı akım hızı'nın 10.000-16.000 arasında değiştiğini görüntülüyorum. Bu normal midir yoksa bina içi tesisatta bir sorun var mıdır bilemiyorum.. Yeni koyulan dolaplar aktifleştirildiğinde mesafe dolaptan itibaren alınırsa evet, 80 metre mesafedeyim ve hat değerlerinde bir iyileşme olursa 100 olmasa bile en az 75 Mbps stabil göreceğimi umuyorum. Altyapı gelmesi ile birlikte stabilite için eğer gerek olursa bina içi kutudan daireye cat 6 kablo çekeceğim ve modemden bilgisayarada yine cat 6 kablo ile bağlanacağım.

Screenshot_20210414-182513_Opera.jpg

Screenshot_20210414-182410_Opera.jpg

A.h.m.e.T

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
207
İsim
AhmeT K
İlgilendiği Kategoriler
Hat değerlerine baktığımda 12mbps çalışır ancak kopmalar olur can sıkıcı olabilir gerek yok
Telekom işi biraz sıkıntılı hemen olmuyor kendimde yaşadım
180sh dolabı ile bina altındaki yazı 180sh tutuyorsa hiç sıkıntı yok çok rahat +100mbps alırsınız bide dediğiniz gibi cat6 temiz olur
Keşke aynı şehirde olsaydıkda yardımcı olabilseydim

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Samet
Hat değerlerine baktığımda 12mbps çalışır ancak kopmalar olur can sıkıcı olabilir gerek yok
Telekom işi biraz sıkıntılı hemen olmuyor kendimde yaşadım
180sh dolabı ile bina altındaki yazı 180sh tutuyorsa hiç sıkıntı yok çok rahat +100mbps alırsınız bide dediğiniz gibi cat6 temiz olur
Keşke aynı şehirde olsaydıkda yardımcı olabilseydim
Estağfurullah hocam mesajlarımı cevaplamanız bile benim için en büyük yardım. İlginiz için ayrıca minnettarım.

-TTNET zamanlarında 12 Mbps internet paketi alıp hızı 10 Mbps sabitleyerek kullanıyordum ancak müşteri hizmetlerinin ilgisizliği yüzünden Superonline sağlayıcısına geçiş yapmıştım, yalnızca 8 ve 16 Mbps paketler olduğu için geçiş yaptığım günden beri 8 Mbps internet kullanıyorum.
-Aslında şu an için kafamda olan tek soru şu; Superonline kullanıcısıyım diye Türk Telekom kendi müşterilerine öncelik tanıyıp, VDSL portlarını onlara verip beni ikinci plana atar mı?
-VDSL hizmeti geldiği zaman sırf port kaybı yaşamamak adına Superonline sağlayıcısından paketimi 24 Mbps hıza çıkartıp bir/iki yıl taahhüt ile kullanacağım daha sonra NetSpeed gibi fiyat/performans sağlayıcılara kendi portum üzerinden geçiş yapıp 75-100 Mbps gibi paketlere erişim sağlamaya çalışacağım. Özellikle taahhüt ve fiyat/performans olmayan sağlayıcılar birinci derece kurtulmak istediğim şeyler.

(Bunu söylerken her ne kadar içim gitse de son olarak 8 Mbps hız için ilk altı ay 75TL ikinci altı ay 85TL olarak taahhüdü yeniletmiştim ve 13 Kasım tarihinde sonlanacak..)

A.h.m.e.T

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
207
İsim
AhmeT K
İlgilendiği Kategoriler
Yeni saha dolabında Bütün portlar VDSL yani öncelik tanıma gibi bir şey mümkün değil

Aktarma yapıldıktan sonra istediğiniz hızı alabilirsiniz

Fiyatlar için maalesef yapacak bir şey yok
Kasım ayına çoktan hallederler diye tahmin ediyorum

Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Samet
Yeni saha dolabında Bütün portlar VDSL yani öncelik tanıma gibi bir şey mümkün değil

Aktarma yapıldıktan sonra istediğiniz hızı alabilirsiniz

Fiyatlar için maalesef yapacak bir şey yok
Kasım ayına çoktan hallederler diye tahmin ediyorum
O halde port konusunda rahat olabilirim.

Bende öyle düşünüyorum. Çok çok yüksek ihtimalle taahhüt bitmeden geleceği için bir an önce üzerime port almak adına mecbur VDSL paket ile bir yıl daha uzatacağım taahhüdümü..

teyos000

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
ömer
Hocam merhaba son gelişmeler nedir, vdsl hizmete geçebildiniz mi

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular