Neler Yeni

Kasa toplandı, görüntü yok?

Dahası  
Reaksiyon skoru
119
İsim
Kağan
Arkadaşlar selam. Önce kasadaki parçaları yazayım.

Anakart

ASUS B450M-PRO GAMING

İşlemci

AMD RYZEN 3700X

Ram

Gskill ripjawsV 16 GB (2x8) 3600mhz

Ekran kartı

Zotac gtx 1660super

Psu

High power 600w performance gd 80+ gold

Kasa

Aerocool Airhawk Duo

Cpu soğutucu

Dark freezer x124

SSD

James Donkey 512gb NVME M2

Kasayı nizami şekilde topladıktan sonra, ilk olarak ekran kartındaki hdmi yolu ile TV ye bağladım, ve herhangi görüntü alamadım. Daha sonra tv uyuşmazlığıdır belki diyerek başka bir monitör buldum ve hdmi ile aynı şekilde görüntü alamadım. Kablolar ve ekranlar test edildi çalışıyor.

Ramleri tek tek anakartta belirtilen slota veya farklı slota takarak denedim sonuç aynı. İşlemci soğutucuyu söküp işlemciye dokunduğumda işlemcinin ısındığını gözlemledim yani çalışıyor. Fakat sinyal yok. Anakarttaki tuf ışığı, ekran kartı fanları vs vs sorunsuz çalışıyor gibi gözüküyor fakat sinyal yok.

Çözüm için hangi sırayla gitmeliyim? Anakartı Hepsiburada dan aldım, güncel gelmemiş olma ihtimali var mı? (kutuda 3000 ready ibaresi var)

Ramlerin uymadığı için ekran gelmeme ihtimali var mı?

Ekran kartında 3 display port, 1 hdmi var, ilk açılışta Hdmi sıkıntı çıkarıyor olabilir mi?

2-3 haftadır yavaş yavaş topladım sistemi, dün birleştirdim sonuç hüsran. Şuan aşırı derecede moralim bozuk, tavsiyelerinizi bekliyorum.

Güncelleme:
Önce parçalarımı başka bir anakartta denedim sorunsuz çalıştı, ardından anakartı BIOS güncellemesi için servise gönderdim. Sorunluğu olduğu tespit edilen BIOS yeniden yüklendi test ok denerek geri gönderildi. Gelince tekrardan denedim ve görüntü alamadım.
ardından kendi kartımda 3 farklı ram 3 farklı ekran kartı 3 farklı işlemci denedim (1200, 3600, 3700) Sorun yine aynıydı. Tekrardan anakartımı servise gönderdim ve bu kez I/O çipinin etrafında hasar olduğu, bu sebepten görüntü alamadığımı belirttiler. 35 TL parça + işçilik, 140 TL'ye servis ücreti verdikten sonra anakart elime ulaştı ve şuan çalışıyor.

Sistemi hep uzay kasa topladım, tornavida işlemci soğutucu harici kullanılmadı, ürünü ilk montaj esnasında ben mi bozdum, yoksa direk hasarlı mı geldi bilemiyoruz, çünkü ilk garantiye gittiğinde de o çip bozuktu ve servis tamamen test etmeden ok verdiği için satın aldığım firma ile iletişime geçmem mantıksızdı, çünkü servis test ok vermişti ürün bozuk olmasına rağmen.

Velhasıl kötü bir deneyim oldu ama en azından sistem şuan çalışıyor.

Son düzenleme:

firat sobutay

80+ Platinum
En İyi Cevap
49
Arkadaşlar selam. Önce kasadaki parçaları yazayım.

Anakart

ASUS B450M-PRO GAMING

İşlemci

AMD RYZEN 3700X

Ram

Gskill ripjawsV 16 GB (2x8) 3600mhz

Ekran kartı

Zotac gtx 1660super

PSU

High power 600w performance gd 80+ gold

Kasa

Aerocool Airhawk Duo

Cpu soğutucu

Dark freezer x124

SSD

James Donkey 512gb NVME M2

Kasayı nizami şekilde topladıktan sonra, ilk olarak ekran kartındaki hdmi yolu ile TV ye bağladım, ve herhangi görüntü alamadım. Daha sonra tv uyuşmazlığıdır belki diyerek başka bir monitör buldum ve hdmi ile aynı şekilde görüntü alamadım. Kablolar ve ekranlar test edildi çalışıyor.

Ramleri tek tek anakartta belirtilen slota veya farklı slota takarak denedim sonuç aynı. İşlemci soğutucuyu söküp işlemciye dokunduğumda işlemcinin ısındığını gözlemledim yani çalışıyor. Fakat sinyal yok. Anakarttaki tuf ışığı, ekran kartı fanları vs vs sorunsuz çalışıyor gibi gözüküyor fakat sinyal yok.

Çözüm için hangi sırayla gitmeliyim? Anakartı Hepsiburada dan aldım, güncel gelmemiş olma ihtimali var mı? (kutuda 3000 ready ibaresi var)

Ramlerin uymadığı için ekran gelmeme ihtimali var mı?

Ekran kartında 3 display port, 1 hdmi var, ilk açılışta Hdmi sıkıntı çıkarıyor olabilir mi?

2-3 haftadır yavaş yavaş topladım sistemi, dün birleştirdim sonuç hüsran. Şuan aşırı derecede moralim bozuk, tavsiyelerinizi bekliyorum.
Görüntü Kablosunu ekran kartına takıtın değilmi

Dönüştürücü kullanıyor musun
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şu videoyu izlemeni tavsiye ederim

Dahası  
Reaksiyon skoru
119
İsim
Kağan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dönüştürücü kullanıyor musun
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şu videoyu izlemeni tavsiye ederim

Teşekkürler. Dönüştürücü kullanmıyorum. En son zatwn acaba artık diyorum macun falan mı kaçtı sanmıyorum da, akşamüzeri sakin kafayla parçaları komole söküp yeniden takacağım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
119
İsim
Kağan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ekran Kartı Güç kablosunu taktın mı?

Evet 6 Pinlik bir güç girişi var, psu da 2 tane var SLI yaparlarsa diye sanırım, 2si ile de denedim, fanlar dönüyor, ekran kartı hafif ısınıyoe fakar görüntü yok

Bermud4

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
614
İsim
Ahmet Aydın
Ramlerin yerini değiştirip dener misin?

taylansimdi

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,636
İsim
Taylan Şimdi
Anakartınızda Q led uyarı ışıkları var mı varsa yanan Led var mı?

Dahası  
Reaksiyon skoru
119
İsim
Kağan
Ramlerin yerini değiştirip dener misin?

Ramleri anakartta belirtilen dual şekilde taktım 1, anakartta belirtilen single şekilde taktım 2, işlemciye en yakın slot hariç hepsine tek tek 2 rami de denedim 3, fakat sorun devam. Ramlerin uyum sorunundan korkuyorum açıkçası.

Anakartınızda Q LED uyarı ışıkları var mı varsa yanan LED var mı?

Hayır QLED veya Debug Ledleri bulunmamakta. Sadece 1 tane TUF ışığı var, güç kaynağını açar açmaz yanıyor rgb şeklinde başka ışık yok.

Arkadaşlarım ısrarla anakartın BIOS güncellenmesi gerektiğini sorunun o olduğunu söylüyor. Anakart 3000 Ready yazıyor, hepsi burada yorumlarda da 3600ler ile vs kullandığını söylryenler var. Güncellenmemiş bir anakart gelme olasılığı nedir?

taylansimdi

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,636
İsim
Taylan Şimdi
Ramleri anakartta belirtilen dual şekilde taktım 1, anakartta belirtilen single şekilde taktım 2, işlemciye en yakın slot hariç hepsine tek tek 2 rami de denedim 3, fakat sorun devam. Ramlerin uyum sorunundan korkuyorum açıkçası.

Hayır QLED veya Debug Ledleri bulunmamakta. Sadece 1 tane TUF ışığı var, güç kaynağını açar açmaz yanıyor RGB şeklinde başka ışık yok.

Arkadaşlarım ısrarla anakartın BIOS güncellenmesi gerektiğini sorunun o olduğunu söylüyor. Anakart 3000 Ready yazıyor, hepsi burada yorumlarda da 3600ler ile vs kullandığını söylryenler var. Güncellenmemiş bir anakart gelme olasılığı nedir?
Denemekte fayda var.Ryzen 3 ready yazıyorsa zaten Ryzen 3000'ler ile tak çalıştır oluyor.Fakat siz ekran gelmiyor diyorsunuz orası sıkıntı.Eğer anakartınızda flash bios varsa flasha güncel olan biosu atıp gerekli porta takıp düğmesine basınız otomatik o şekilde güncellesin bakalım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
119
İsim
Kağan
Denemekte fayda var.Ryzen 3 ready yazıyorsa zaten Ryzen 3000'ler ile tak çalıştır oluyor.Fakat siz ekran gelmiyor diyorsunuz orası sıkıntı.Eğer anakartınızda flash bios varsa flasha güncel olan biosu atıp gerekli porta takıp düğmesine basınız otomatik o şekilde güncellesin bakalım.

Anakartta sadece EZ Bios update var ne yazıkki. 2. Nesil bi ryzen gerek eğer kendim yapacaksam.

Şuan sırayla
Bios pilini çıkardım 30dk beklettim
Ram ve ekran kartının slot girişlerini silgi ile sileceğim tekrar takıp deneyeceğim.

1 tane Display Portu çalışan monitör bulmaya çalışıyorum, ekran kartının dp portlarını denemek için.

Daha sonra başka ekran kartı bulmaya çalışacağım, yada bu ekran kartını başka kasaya takmaya çalışacağım.

Sonrasında aynı şekilde ramleri test etmeye çalışacağım.

Daha sonra sıradan garantiye gönderirim sanırım. Kafam zaten durmuş durumda moral 0. Bi de oldukça ters bir zamana denk geldi hiç vaktim yok.

Dahası  
Reaksiyon skoru
119
İsim
Kağan
Güncelleme ekledim, sonradan konuya girecekler açısından.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
948,369
Üyeler
149,369
Son üye
ebuşbey
Top Bottom