Neler Yeni

Kimyasal Maddelerin Karıştırılması Sonucu Zehirlenme?

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Twitter
FurkanKrgle
Facebook
furkan.karagulle.7399
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
ÖNCELİKLE KONUYA TOKSİKLİK YAPMAK İÇİN GELDİYSENİZ HEMEN GERİ ÇIKABİLİRSİNİZ.

Konuyu olabildiğince kısa tutacağım. Kardeşim diyebileceğim bir arkadaşımın evine davet edildim. Kahvaltıdan sonra salonda otururken bir anda gözlerim yanmaya başladı. Sorunun kaynağını bulana kadar en az 10 dakika geçti. Mutfakta arkadaşımın annesi temizlik maksadıyla tam 7 adet temizlik malzemesini karıştırmış ve reaksiyona girmişler.

* Çamaşır suyu - sodyum hipoklorit, sodyum klorür, sodyum karbonat, sodyum klorat, sodyum hidroksit ve sodyum poliakrilat
* Bulaşık deterjanı
* Porçöz - H3NO3S - sülfamik asit
* Yağ çözücü - sodyum hidroksit, potasyum hidroksit
* Mavi güç - metan sülfonik asit, sitrik asit
* Cif - amonyak
* Tuz ruhu - hidroklorik asit

Bunların karışımındaki nitrik asit nötr hâle geliyor ve etkisini yitiriyor. Ancak diğer bazik maddeler birbirleri ile etkileşime geçiyor ve zehirli klor gazına, kloramin buharlarına ve daha fazlasına maruz kalmış oluyoruz. Özellikle çamaşır suyu ile hiçbir madde karıştırılmaması gerekirken birçok temizlik malzemesi karıştırılmış. Tabii hangilerinden ne miktarda kullanıldığını bilmiyorum.

Bu durumu fark ettiğimde hemen karışımın bulunduğu kovayı lavaboya boşaltıp içerisini ve bezleri duruladım. O anki telaşla birlikte eldiven giymeyi unuttuğumdan seyreltilmiş de olsa bu kimyasal karışım ellerimi tahriş etti. Bu benim için mühim değil birkaç güne geçecektir.
Benim kendime dert ettiğim durum solunum yolu ve gözlerim. Zaten gözlerim çok iyi durumda sayılamaz, aşırı hassaslar. Ayrıca günde ortalama 16 saat ekran ışığına maruz kalıyorum.
Bu olay yaşanalı yaklaşık 3 saat geçti ve hissedilir olarak hiçbir sorun yok bende. En az 15 dakika zehirli gaz ve buhara maruz kaldığımı varsayıyorum. Tabii mutfağı olabildiğince havalandırıp gözlerimi boş suyla yıkadım.
"Hastaneye git" diyenler için bu tarz sorunlarla ilgilenmiyorlar hatta gittiğinize pişman bile olabiliyorsunuz tavır ve tutumlarından ötürü.

Düşüncelerinizi almak için konu açmak istedim.

@Ayrton, @bana beko derler, @berke., @Carl-S, @cfranko, @Ckribrahim, @DerratiX, @EFI Shell, @Emir Aydın, @Evil Belief, @FPU/CACHE, @Margot Robbie, @Vesemir Dayı, @Mehmet Yılmaz, @Mert Özkaya, @of Beauty and Rage, @Perfectshot06, @pickpocket, @T.P.G., @The Last Dragonborn, @ThorJ, @𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦, @Yasin Çelik, @şahin doğan, @Karl Dönitz, @xShat!, @Marshal

Son düzenleme:

Marshal

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Arkadaşın ve annesi ne düşünüyormuş bu konu hakkında onu merak ettim

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Twitter
FurkanKrgle
Facebook
furkan.karagulle.7399
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Marshal

80+ Silver
En İyi Cevap
3

Furkyyy

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Hocam geçmiş olsun öncelikle. Umarım tekrarı yaşanmaz. Bu kadar kimyasal maddenin bir araya getirilip iş yapılmaması lazım. Yani evi dip bucak temizleyeceğim diye ciğerlerini, tenini beter etmek saçma bir şey.

marilyn

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,674
İsim
marilyn
Onları döktüğün yerde bırak kiri sende yok olursun .d

Temizlik hastasımı

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Bu ürünler ciddi ürünler ve insan sağlığına zararlı. En basitinden çamaşır suyu bile 1 dakika kokusuna maruz kalınca insan kötü oluyor.

Yani bundan sonrası için bilinçlendirilip ürünleri karıştırmaması ikaz edilmeli de sen eline bi tahriş kremi alıp sürsen iyi olur kabarma ya da kabuk oluşmaması için.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Twitter
FurkanKrgle
Facebook
furkan.karagulle.7399
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
Yani bundan sonrası için bilinçlendirilip ürünleri karıştırmaması ikaz edilmeli

Kendisini bilgilendirdiğimi düşünüyorum. :) Elime birkaç farklı krem sürdüm. Şimdilik iyiler.

Temizlik hastası mı
Onları döktüğün yerde bırak kiri sende yok olursun .d

Temizlik hastasımı

Aslında değil ama böyle temizlik yapmayı tercih etmiş. Sadece çamaşır suyu bile oldukça güzel temizliyor. Diğerlerine gerek yok. Umarım kendini zehirlemeden temizlik yapar.

TİTAN.

80+ Platinum
ÖNCELİKLE KONUYA TOKSİKLİK YAPMAK İÇİN GELDİYSENİZ HEMEN GERİ ÇIKABİLİRSİNİZ.

Konuyu olabildiğince kısa tutacağım. Kardeşim diyebileceğim bir arkadaşımın evine davet edildim. Kahvaltıdan sonra salonda otururken bir anda gözlerim yanmaya başladı. Sorunun kaynağını bulana kadar en az 10 dakika geçti. Mutfakta arkadaşımın annesi temizlik maksadıyla tam 7 adet temizlik malzemesini karıştırmış ve reaksiyona girmişler.

* Çamaşır suyu - sodyum hipoklorit, sodyum klorür, sodyum karbonat, sodyum klorat, sodyum hidroksit ve sodyum poliakrilat
* Bulaşık deterjanı
* Porçöz - H3NO3S - sülfamik asit
* Yağ çözücü - sodyum hidroksit, potasyum hidroksit
* Mavi güç - metan sülfonik asit, sitrik asit
* Cif - amonyak
* Tuz ruhu - hidroklorik asit

Bunların karışımındaki nitrik asit nötr hâle geliyor ve etkisini yitiriyor. Ancak diğer bazik maddeler birbirleri ile etkileşime geçiyor ve zehirli klor gazına, kloramin buharlarına ve daha fazlasına maruz kalmış oluyoruz. Özellikle çamaşır suyu ile hiçbir madde karıştırılmaması gerekirken birçok temizlik malzemesi karıştırılmış. Tabii hangilerinden ne miktarda kullanıldığını bilmiyorum.

Bu durumu fark ettiğimde hemen karışımın bulunduğu kovayı lavaboya boşaltıp içerisini ve bezleri duruladım. O anki telaşla birlikte eldiven giymeyi unuttuğumdan seyreltilmiş de olsa bu kimyasal karışım ellerimi tahriş etti. Bu benim için mühim değil birkaç güne geçecektir.
Benim kendime dert ettiğim durum solunum yolu ve gözlerim. Zaten gözlerim çok iyi durumda sayılamaz, aşırı hassaslar. Ayrıca günde ortalama 16 saat ekran ışığına maruz kalıyorum.
Bu olay yaşanalı yaklaşık 3 saat geçti ve hissedilir olarak hiçbir sorun yok bende. En az 15 dakika zehirli gaz ve buhara maruz kaldığımı varsayıyorum. Tabii mutfağı olabildiğince havalandırıp gözlerimi boş suyla yıkadım.
"Hastaneye git" diyenler için bu tarz sorunlarla ilgilenmiyorlar hatta gittiğinize pişman bile olabiliyorsunuz tavır ve tutumlarından ötürü.

Düşüncelerinizi almak için konu açmak istedim.

@Ayrton, @bana beko derler, @berke., @Carl-S, @cfranko, @Ckribrahim, @DerratiX, @EFI Shell, @Emir Aydın, @Evil Belief, @FPU/CACHE, @Margot Robbie, @Vesemir Dayı, @Mehmet Yılmaz, @Mert Özkaya, @of Beauty and Rage, @Perfectshot06, @pickpocket, @T.P.G., @The Last Dragonborn, @ThorJ, @𝐊𝐞𝐫𝐞𝐦, @Yasin Çelik, @şahin doğan, @Karl Dönitz, @xShat!, @Marshal
Şu anda gözlerinde yanma ağrı gibi semptomlar var mı ?

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Twitter
FurkanKrgle
Facebook
furkan.karagulle.7399
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit