Neler Yeni

Rehber [KISA REHBER] NVIDIA Ekran Kartlarına Oto. OC Yapma Yöntemi (Experience)

Selamlar,
Bugün NVIDIA ekran kartına manuel OC yapmak konusunda bilgisi olmayan kişilerin kartlarına risksiz bir şekilde yapay zeka yardımıyla OC yapma yöntemini göstermeye çalışacağım.

Kullanacağımız program direkt olarak GEFORCE EXPERIENCE programı !

!ÖNEMLİ NOT!
- Bu özellik RTX serisi ile birlikte gelmiş bulunuyor. (RTX 20-30 Serisi Kartlar) GTX serisinde "Performans" kısmına tıkladığınızda sadece saat hızı vb. değerleri görebilir ; yahut "Performans" bölümünü bile bulamayabilirsiniz!

Programı indirip kurulumunu gerçekleştirin, ardından aşağıda yapacağım adımları takip edin :

1) ALT+Z Kısayolu ile aşağıdaki ekrana gelin ;
Desktop Screenshot 2021.04.08 - 20.17.09.07.png

İşaretlediğim "Performans" kısmına giriş yapın.

2) OC Potansiyeli Taraması ;
Desktop Screenshot 2021.04.08 - 20.18.03.12.png

Burada yukarı bölümde siz de kendi GPU'nuzun anlık olarak saat hızlarını, sıcaklığını, Watt değerini, kullanımını vb. bilgileri görebilirsiniz.
- Aşağıdaki voltaj, güç, sıcaklık ayarlarına hiç ellemeden, işaretlemiş bulunduğum "Otomatik İnce Ayarı Etkinleştir" bölümünü etkinleştirin.

3) Taramayı BAŞLATIN ;
Desktop Screenshot 2021.04.08 - 20.18.09.31.png

Tarama cidden uzun sürebilir. O yüzden vaktiniz olduğu bir zamanda yapın.

!AŞAĞIDAKİ VOLTAJ, GÜÇ, SICAKLIK AYARLARINDA HERHANGİ BİR DEĞİŞİKLİK YAPTIYSANIZ TARAMAYI BAŞLATMADAN ÖNCE SIFIRLAYIN!

Tarama bitince bana çıkan ekranın SS'ini atarsanız ayarlara bakar, gerekli değerleri AfterBurner'a geçirip kaydederiz.

Bu Yöntemi Kimler Kullanmalı :

- Göstermiş olduğum bu yöntemi, manuel OC işlemini riskli bulan, deneme-yanılma yoluyla yapmak istemeyen veya OC hakkında bilgisi olmayan kişilerin kullanmasını öneririm. Forumdaki tecrübeli ve bilgili üyelerden yardım alarak manuel OC denemesi yaparsanız amacınıza daha iyi değerlerle ulaşırsınız.

- Yöntemin kesinlikle bir riski bulunmamaktadır. NVIDIA'nın GeForce Experience adlı uygulamasıyla birlikte kendisi sunduğu bir teknoloji. Yapay zeka temelli olan bu teknoloji, ekran kartının stabil bir şekilde, sıcaklık makul değerlerdeyken ulaşacağı saat hızlarını test edip, uygular. Tıpkı MSI Afterburner'da bulunan OC Scanner gibi.

- Eğer ALT+Z kısayoluna eriştiğinizde "Performans" bölümünü bulamazsanız, GeForce Experience'ın güncelliğini kontrol edin. Sisteminizdekini silip Spoiler'da bıraktığım linkten indirin. Taramanın stabilitesi ve işlevini en üst düzeyde tutmak için Experience'ın her zaman güncel kalmasına gayret gösterin.

Okuduğunuz için teşekkür ederim, iyi forumlar.

Son düzenleme:

ErnGnc

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,777
İsim
Eren
Bu OC özelliği sanırım Turing mimarisinden eski mimarilerde çalışmıyor bunu belirtsen iyi olur bence. Önceden de denemiştim sadece performans izleme kısmı var ve TDP kısmı bende yanlış gözüküyor(60W TDP'Li kartı n OC'lu halde yükte 38W'ı geçmemesi imkansız gibi bir şey) ne kadar geriye uyumlu bilmiyorum ama en azından Maxwell 100 serisi GPU'lar ve daha eski GPU'lar ile uyumsuz.

G.O.A.T.

80+ Platinum
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,251
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
NBA
Güzel rehber de ben de niye performans yok :(
En son kapanış kısmında yazdığım kısımdan emin misiniz?
- Eğer ALT+Z kısayoluna eriştiğinizde "Performans" bölümünü bulamazsanız, GeForce Experience'ın güncelliğini kontrol edin. Sisteminizdekini silip Spoiler'da bıraktığım linkten indirin. Taramanın stabilitesi ve işlevini en üst düzeyde tutmak için Experience'ın her zaman güncel kalmasına gayret gösterin.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu OC özelliği sanırım Turing mimarisinden eski mimarilerde çalışmıyor bunu belirtsen iyi olur bence. Önceden de denemiştim sadece performans izleme kısmı var ve TDP kısmı bende yanlış gözüküyor(60W TDP'Li kartı n OC'lu halde yükte 38W'ı geçmemesi imkansız gibi bir şey) ne kadar geriye uyumlu bilmiyorum ama en azından Maxwell 100 serisi GPU'lar ve daha eski GPU'lar ile uyumsuz.
Hakkında bilgim yoktu. Eminsen ekleyebilirim.

ErnGnc

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,777
İsim
Eren
En son kapanış kısmında yazdığım kısımdan emin misiniz?

Mesaj otomatik birleştirildi:

Hakkında bilgim yoktu. Eminsen ekleyebilirim.
Hangi GPU'ların desteklenip desteklenmediğini bilmiyorum ama bende desteklenmiyor
Screenshot_39.png

Eray Yılmaz

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,831
İsim
Eray Yılmaz

G.O.A.T.

80+ Platinum
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,251
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
NBA

Furkyyy

80+ Platinum
En İyi Cevap
9
Eline sağlık usdam.

Muti

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,776
İsim
Onur Muti
İlgilendiği Kategoriler
Mobil Bilgisayarlar, Apu sistemler, birazcık da gamepedler
Instagram
İg: @0nnurrr
Steam
https://steamcommunity.com/profiles/76561199119862888/
Discord
Muti#0817
Öncelikle eline sağlık 75 derecede çalışan mobil ekran kartına önerir misin bu ocyi?

G.O.A.T.

80+ Platinum
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,251
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
NBA
Öncelikle eline sağlık 75 derecede çalışan mobil ekran kartına önerir misin bu ocyi?
Eğer elinizdeki mobil ekran kartında bu özelliği kullanabiliyor iseniz :

Taramayı başlatmak için açılmasını işaretlediğim yerin altındaki "Sıcaklık Hedefi" bölümünü 85'e çekin, ona göre bir ayarlama yapsın, eğer 85 çok derseniz de o ayar max. sıcaklık limitini ayarlar bir nevi. Kendinize göre ayarlayın.
(NOT : En az 80 olsun.)

Teşekkürler ayrıca. :)

• Muhteşem
Reaksiyonlar: Muti

G.O.A.T.

80+ Platinum
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,251
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
NBA

Rambo87

80+ Platinum
En İyi Cevap
1
elerin dert görmesin hocam. güzel rehber.
lakin bizdeki perfonmance yeterli.

G.O.A.T.

80+ Platinum
En İyi Cevap
6
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,251
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
NBA
elerin dert görmesin hocam. güzel rehber.
lakin bizdeki perfonmance yeterli.
Çok teşekkürler usta, beğenmene sevindim.

Tabii yeterli :D
3090'ın Power limiti iyice azaltıp MHz'i ona göre ayarlasan bile o kart canavar :)

Top Bottom