Neler Yeni

Kitap Satın Alma Hastalığı Nasıl Yenilir?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
İndirimde gördüğünüz için, kapağı o an çok güzel geldiği için ve hatta bazen sırf almış olmak için bile aldığınız kitaplar vardır. Raflarınızı doldururlar. Ama sonra ya çoğunu ya da hiçbirini okumamışsınızdır.
Gün geçtikçe her şeyin pahalandığı bir ülkedeyiz ondan sebep indirim kabul edilebilir bir neden ama diğer nedenler pek sağlıklı değil.

Tsundoku Sendromu, bireyin okuyamayacağı kadar kitap alması ve henüz okunmamış bir yığın kitabı olmasına rağmen ‘’okuma niyeti ile ’’ yeni kitaplar almaya devam etmesi durumunu ifade etmektedir. Bu kelime kökenlerini Japoncadan almaktadır. Japoncada, bir şeyi herhangi bir amaç ile istifleyip daha sonra yola çıkış amacına uygun şekilde kullanamadan istiflediklerinden ayrılma durumunu ifade eden ‘’ tsundae-oku ’’ ve kitap okumak anlamına gelen ‘’doku’’ kelimelerinin harmanlanması neticesinde Tsundoku kavramı doğmuştur.

Ben de bu sendrom vardı. Hala olabilir belki bilmiyorum. Uzun zamandır kitaplara ilgim yoktu. Şimdi var. Belki elime para geçse alırım. Ama yok kalsın. Önce okumadığım kitaplar var. :D

Siz de bu sendrom var mı? Ne düşünüyorsunuz? Nasıl yenilir?

johan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,218
İsim
ismail
Okuma hevesin gidince o da gidiyor.Yada biraz büyü geçecektir.

Yasin Çelik

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,802
İsim
Yasin Çelik
Instagram
yasincelikz
Ben de sürekli okuyamayacağım kadar kitap alıyorum ama elbet bir gün onların da sırası geleceği için bence bunda bir sorun yok. Paramızın gittiği kitap olsun. Şöyle de kendimi avutuyorum bir paket sigara olmuş 40 lira ben günde o paraya bir kitap almışım ne var yani.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ben de sürekli okuyamayacağım kadar kitap alıyorum ama elbet bir gün onların da sırası geleceği için bence bunda bir sorun yok. Paramızın gittiği kitap olsun. Şöyle de kendimi avutuyorum bir paket sigara olmuş 40 lira ben günde o paraya bir kitap almışım ne var yani.
Hocam şöyle bir sorun var. Ben de o sorunu yaşıyorum. Kütüphane nispeten dolu ve ben hangi birini okuyacağıma karar veremiyordum. Hatta çok konu açtım. Neyse ki Ahmet Ümit'in Bir Ses Böler Geceyi" kitabını gördüm de bir anda karar verdim.
Ben de elbet sırası gelecek diye alıyordum ama o sıra gelmiyor bir türlü bir şekilde erteliyordum ben. Gerçi hala erteliyorum :D

Judgment Cut

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Ben almayı düşündüğüm kitapların ekran görüntüsünü alır, klasöre arşivlerdim. Elimdeki kitaplar bitince alırım diye. Tek seferde 25 kitap almışlığım da oldu ama hiç okumadan bir tarafa istiflemedim. Şöyle bir endişe vardı sadece, popüler bilim ve tarih kitaplarının Türkiye'de basımı pek olmadığı için bittiğinde bulamam diye elimde yeterince kitap olduğu halde alırdım, ki haklı da çıkardım bu endişemde.

Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Yasin Yalçınkaya
İndirimde gördüğünüz için, kapağı o an çok güzel geldiği için ve hatta bazen sırf almış olmak için bile aldığınız kitaplar vardır. Raflarınızı doldururlar. Ama sonra ya çoğunu ya da hiçbirini okumamışsınızdır.
Gün geçtikçe her şeyin pahalandığı bir ülkedeyiz ondan sebep indirim kabul edilebilir bir neden ama diğer nedenler pek sağlıklı değil.

Tsundoku Sendromu, bireyin okuyamayacağı kadar kitap alması ve henüz okunmamış bir yığın kitabı olmasına rağmen ‘’okuma niyeti ile ’’ yeni kitaplar almaya devam etmesi durumunu ifade etmektedir. Bu kelime kökenlerini Japoncadan almaktadır. Japoncada, bir şeyi herhangi bir amaç ile istifleyip daha sonra yola çıkış amacına uygun şekilde kullanamadan istiflediklerinden ayrılma durumunu ifade eden ‘’ tsundae-oku ’’ ve kitap okumak anlamına gelen ‘’doku’’ kelimelerinin harmanlanması neticesinde Tsundoku kavramı doğmuştur.

Ben de bu sendrom vardı. Hala olabilir belki bilmiyorum. Uzun zamandır kitaplara ilgim yoktu. Şimdi var. Belki elime para geçse alırım. Ama yok kalsın. Önce okumadığım kitaplar var. :D

Siz de bu sendrom var mı? Ne düşünüyorsunuz? Nasıl yenilir?
IMG_20230824_232841.jpg
Surda okumadığım 3-4 kitap var, okumadığım derken sırada olanlar yani, sırası gelince onları da okuyacağım, dediğin sendromu çok iyi anlıyorum çünkü az-cok bende öyleyim lakin kendimi dizginliyorum, bitince alıyorum diğer kitabımı böyle daha hoş oluyor ya da aynı anda iki kitabı okuyorum o da hoş oluyor

Yasin Çelik

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,802
İsim
Yasin Çelik
Instagram
yasincelikz
Alıntıyı görüntüleSurda okumadığım 3-4 kitap var, okumadığım derken sırada olanlar yani, sırası gelince onları da okuyacağım, dediğin sendromu çok iyi anlıyorum çünkü az-cok bende öyleyim lakin kendimi dizginliyorum, bitince alıyorum diğer kitabımı böyle daha hoş oluyor ya da aynı anda iki kitabı okuyorum o da hoş oluyor
Kitaplar çok iyi, manyak kafa açar şunların hepsini okumak. :D
Üniversite okuyor musunuz yada mezunsanız hangi bölümden?

F.A. Idoll

80+ Bronze
En İyi Cevap
3
İndirimde gördüğünüz için, kapağı o an çok güzel geldiği için ve hatta bazen sırf almış olmak için bile aldığınız kitaplar vardır.
yok.
Raflarınızı doldururlar.
doldurmaz.
Ama sonra ya çoğunu ya da hiçbirini okumamışsınızdır.
okudum.
Siz de bu sendrom var mı?
yok.
Ne düşünüyorsunuz?
@Enver Paşa hocamı.
Nasıl yenilir?
bilmiyom.

Top Bottom