Neler Yeni

KZ'nin pahalı kulaklıkları hakkında ilginç iddialar

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
1646511748175.png

Özellikle son yıllarda ülkemizde de kullanıcılar arasında popülerleşen KZ isimli kulak içi kulaklık (IEM) üreticisinin çoklu driver konfigürasyonuna sahip iddiasıyla piyasaya sürdüğü ve bazı Youtuber’larla iş birliği içerisinde çıkardığı nispeten pahalı kulaklıklarında aslında 1 adet DD haricindeki sürücülerin süs olarak konulduğu iddia edildi. Bu iddia, yapılan testlerle de desteklendi.

Olay bugün bir Facebook audio grubundaki kullanıcının yaptığı testlerin Reddit’te de yayınlanması ile duyuldu.

Tamamen marketing amaçlı yapılan bir hamle gibi duruyor. Sonuçta 3 sürücü > 1 sürücü. Özellikle de bu hobide yeni olan biri için bu durum çok cezbedici.

Bunlar elbette sadece bir iki kullanıcının kendi kulaklıklarını riske atarak yaptığı testler ve iddia boyutunda. Aksi kanıtlanırsa bu konunun ve iddiaların hükmü yoktur.

Örnek 1:

1646512986116.png

KZ x Crinacle CRN (ZEX Pro)
Türkiye fiyatı: 560 TL.

Crinacle adlı Youtuber’la iş birliği içerisinde piyasaya sürülen KZ x Crinacle CRN (ZEX Pro) adlı kulaklıkta 2DD + BA + EST sürücü dizilimine sahip olduğu söyleniyordu.

Ancak bir kullanıcı EST ve BA sürücülerinin bağlantısını kesip tekrar ölçüm yapıyor ve hiçbir değişiklik yok. Tüm sesi veren DD sürücü. Halbuki “bu fiyata EST sürücü mü? waoooooow inanılmaz” tarzında övgülere mazhar oluyordu.

1.png

Örnek 2:

1646513106688.png

KZ x HBB DQ6S
Türkiye fiyatı: 490 TL.

Bad Guy Good Audio Review (HBB) adlı Youtuber’la iş birliği içerisinde piyasaya sürülen KZ x HBB DQ6S adlı kulaklıkta 3 adet DD sürücü olduğu söyleniyordu.

Ancak bir kullanıcı diğer 2 DD sürücünün bağlantısını kesip tekrar ölçüm yapıyor ve yine hiçbir değişiklik yok. Yani aslında kulaklık teknik olarak 1DD sürücülü. Halbuki incelemelerde sürekli 3DD sürücülü olduğundan bahsediliyor ve methiyeler diziliyordu.

2.png

Aslında farklı mecralarda birkaç yorumda “bu KZ’lerin ucuzu da pahalısı da birbiriyle aynı sesi veriyor sanki” tarzında yorumlar okuyup önemsememiştim. Her kimler yazdılarsa meğerse olayı çok önceden çözmüşler :)

Dip not: Bir sürü kısaltma var, birçoğunuzun kafası karışmış olabilir. IEM sektörüne yabancı olan arkadaşlar için donanım sektöründen örnek vererek şöyle açıklayayım. Diyelim ki Intel size i3-10100F satıyor. 4 çekirdekli 8 thread’li ortalama bir işlemci. Fiyatı 100$.
Intel bir başka ve daha pahalı seri çıkarıyor, adı da i9-12900KF. Fiyatı 500$. Tanıtımda diyor ki “bu işlemcide 8 tane performance çekirdek, 8 tane efficient çekirdek, 24 de thread var (8P/8E/24T)”.
Sonra bir kullanıcı bir şeylerden şüphelenip işlemciyi bir açıyor ki 8P’nin 4’ü meğerse hiçbir işe yaramıyormuş. 8E çekirdeğinin ise tamamı hiçbir işe yaramıyormuş. Meğerse içinde bizim 4C işlemcinin aynısı varmış. Kalanlar göz boyama için koyulmuş.

Evet şimdilik durum bu. Bakalım iddialara herhangi bir cevap gelecek mi? KZ'nin henüz test edilmeyen diğer çoklu driver’lı ürünlerinde de aynı durumlara rastlanacak mı? Konuyu takip etmeye çalışacağım.

Son düzenleme:

RevDeisDou

80+ Titanium
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
49,235
İsim
Rev D
İlgilendiği Kategoriler
Hepsi ;)
KZ AS06 ve 16 için durum nasıl acaba :ROFLMAO:

AS 16' yı almayı düşünüyordum

Jaess

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Oldukça ilginç bir durum. Eğer doğruysa baya nitelikli dolandırıcılık.

cicibebe

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,780
İsim
Enes Tutar
Kz gibi bir markadan beklemezdim şahsen. Ama bu şekline rağmen birçok kulaklıktan iyi iş çıkarıyor.

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
KZ AS16 ve ZEX' den ne haber? Zex var, AS16 alıcaktım ama vazgeçmiştim iyi ki mi vazgeçtim acaba :d
Valla yeterli teknik alt yapıya sahip olup kulaklığını riske atacak olan kullanıcılara bağlı. Bu ikisi de bir araya zor gelir gibi. Bakalım elimden geldiğince göz atıyorum yabancı mecralara, unutulup gidecek mi yoksa yepyeni tartışmalar doğuracak mı zaman gösterecek.

Aslında net sonuç kaç driver olursa olsun kulağına gelen sesten memnun musun? Memnunsun. Bitti.
Ancak pazarlama olarak bakılınca driver'lar havada uçuşurken bunların bağlantısını kesince hiçbir fark olmaması hoş değil.
Uygun fiyatlıların yine her türlü gideri var. 500 TL seviyelerine çıkıp 150 TL'likle aynı driver konfigürasyonunu kullanmak bana koyar sadece :)

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,978
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Twitter
FurkanKrgle
Facebook
furkan.karagulle.7399
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
KZ bile böyle yapıyorsa kim bilir diğer markalar ne yapıyordur..

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
Bir örnek daha.

Bu Reddit kullanıcısı yanlışlıkla KZ ZSN Pro X'inin nozzle'ını kırıyor. Nozzle'a yerleştirilen BA sürücü de kırılıyor tabii. Sürücüyü geri lehimlemeden nozzle'ı tamir ediyor. Ve seste HİÇBİR değişiklik olmadığını söylüyor.

1646559701305.png

1646559730054.png

Link

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
Bu iş uzayacak gibi duruyor :D
"S" olmayan düz KZ DQ6'da da aynı şekilde 3DD sürücünün 2'sinin bağlantısının kesilmesi hiçbir şeyi değiştirmiyormuş.

1646595615018.png

Link
Mesaj otomatik birleştirildi:

Kardeş marka olan CCA boş durur mu hiç? :D
Monitor başına 12BA sürücülü olduğu iddiasıyla piyasaya sürülen CA24 modelinin 2BA sürücüsü çıkarılıp ölçüm yapılıyor. Sonuç: Hiçbir değişiklik yok.

1646596365841.png

Link

Son düzenleme:

Evil Belief

80+ Platinum
En İyi Cevap
10
Stok hali ve BA sürücü olmadığı haliyle KZ ZS10 Pro ölçümlerinin karşılaştırması. Sonuç: Hiçbir fark yok.
Bitmiyoooor bitmiyor👺

1646761222996.png

Link

Top Bottom