Neler Yeni

Laptop Önerisi Verebilir Misiniz

Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Onur
Merhabalar öncelikle yakın zamanda Üniversite Öğrencilerinin ilk telefon/bilgisayar alımlarında vergi muafiyeti yürürlüğe girecekmiş ve iddialara göre yalnızca Türkiye'de montajlanıp üretilen modeller için bu geçerliymiş. Bu sebeple telefon almaktan vazgeçip dizüstü modellerine yöneldim. Casper,Excalibur,Monster ve Gamegaraj Türkiye'de montajlanıp üretilen modellermiş. Vergi muafiyeti ile birlikte bir ürün yarı fiyatına düşecek ve benim bütçem 10-17 arası (vergisiz). Valorant,CS:GO,FİVEM gibi oyunları çok akıcı oynatabilecek ve aynı zamanda sıkıldığımda akıcı bir şekilde yayın açabileceğim laptop önerisi verirseniz sevinirim.

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,714
İsim
Oğuz
Laptoplar nasıl yarı yarıya düşüyor. Laptoplarda sadece %18'lik bir KDV var.

TİTAN.

80+ Platinum
Merhabalar öncelikle yakın zamanda Üniversite Öğrencilerinin ilk telefon/bilgisayar alımlarında vergi muafiyeti yürürlüğe girecekmiş ve iddialara göre yalnızca Türkiye'de montajlanıp üretilen modeller için bu geçerliymiş. Bu sebeple telefon almaktan vazgeçip dizüstü modellerine yöneldim. Casper,Excalibur,Monster ve Gamegaraj Türkiye'de montajlanıp üretilen modellermiş. Vergi muafiyeti ile birlikte bir ürün yarı fiyatına düşecek ve benim bütçem 10-17 arası (vergisiz). Valorant,CS:GO,FİVEM gibi oyunları çok akıcı oynatabilecek ve aynı zamanda sıkıldığımda akıcı bir şekilde yayın açabileceğim laptop önerisi verirseniz sevinirim.
Laptoplarda %20 düşüş olacak
Telefonlarda yarı yarıya düşüş olacak

Fransali

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
993
İsim
Ali Ensar Yavaş
İlgilendiği Kategoriler
Notebook önerisi- tenik sorun
sadce monser veya excalibur alırsanız %20 indirim olcak. Oda belki de örnek olarak 20k altı ise diye sınır olcak

Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Onur
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Laptoplar nasıl yarı yarıya düşüyor. Laptoplarda sadece %18'lik bir KDV var.
Yeni öğrendim sizden bilmiyordum %18 KDV'nin ortadan kaldırılmış haliyle 10-17 bin arası bir fiyata denk gelen model önerebilir misiniz peki?
Mesaj otomatik birleştirildi:

sadce monser veya excalibur alırsanız %20 indirim olcak. Oda belki de örnek olarak 20k altı ise diye sınır olcak
Yeni öğrendim sizden bilmiyordum %18 KDV'nin ortadan kaldırılmış haliyle 10-17 bin arası bir fiyata denk gelen model önerebilir misiniz peki?

Laptoplarda %20 düşüş olacak
Telefonlarda yarı yarıya düşüş olacak

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,714
İsim
Oğuz
Hocam daha maddeler tam olarak belli değil. Belki diyecekler ki maksimum 15 binlik laptop falan. Belli olmadan önermek saçma olur.

GRDL

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
173
İsim
Mehmet Gürdal
"Türkiye'de montajlanıp üretilen modeller"
:D ciddi misin
Kaç model var Türkiye'de üretilen? Gerçekten bilen varsa cevaplasın.
Monster tongfang ile çalışıyor, keza casper da.
Vestel laptop üretim bandı açar ise belki ama aklı başında olan bir girişimci bunu pek kabul etmez çünkü laptop pazardan daha hareketli olan akıllı telefonlarda bile istenilen rekabet ortamı oluşmadı.
Türkiye'de kutulayıp üretildi mi diyecekler acaba?

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,714
İsim
Oğuz
"Türkiye'de montajlanıp üretilen modeller"
:D ciddi misin
Kaç model var Türkiye'de üretilen? Gerçekten bilen varsa cevaplasın.
Monster tongfang ile çalışıyor, keza casper da.
Vestel laptop üretim bandı açar ise belki ama aklı başında olan bir girişimci bunu pek kabul etmez çünkü laptop pazardan daha hareketli olan akıllı telefonlarda bile istenilen rekabet ortamı oluşmadı.
Türkiye'de kutulayıp üretildi mi diyecekler acaba?
Çalışıp çalışmaması önemli değil. Kasa farklıdır, panel farklıdır, üzerine yazılımı da farklıdır. Yani toplama laptoplar fakat burada hepsini birleştirip kendi markasıyla satıyorsa artık yerli maldır. Nasıl Togg yerli araç oluyorsa bu da onunla aynı.
Monster ve Casper olduğu için laptop kısmı telefona göre biraz daha rahat oluyor fakat indirimi çok değil.

GRDL

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
173
İsim
Mehmet Gürdal
Çalışıp çalışmaması önemli değil. Kasa farklıdır, panel farklıdır, üzerine yazılımı da farklıdır. Yani toplama laptoplar fakat burada hepsini birleştirip kendi markasıyla satıyorsa artık yerli maldır. Nasıl Togg yerli araç oluyorsa bu da onunla aynı.
Monster ve Casper olduğu için laptop kısmı telefona göre biraz daha rahat oluyor fakat indirimi çok değil.
Otomotiv ve tüketici elektroniği farklı sektörler. Togg konusunda bir yorumum yok, yapılır.
Ama laptop, bilgisayar vs. Bunlar ayrı üretim bandına ihtiyaç duyar.
Yerli firmaların OEM ile çalıştığını biliyoruz. Bu durumda nasıl indirim olacak merak ediyorum.

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,714
İsim
Oğuz
Otomotiv ve tüketici elektroniği farklı sektörler. Togg konusunda bir yorumum yok, yapılır.
Ama laptop, bilgisayar vs. Bunlar ayrı üretim bandına ihtiyaç duyar.
Yerli firmaların OEM ile çalıştığını biliyoruz. Bu durumda nasıl indirim olacak merak ediyorum.
Kendi markasını vurduktan sonra OEM olması da sorun değil. Ayrıca maddede belirtildiği gibi Türkiye'de birleştirilen ürünler de bunu kapsıyor. Örneğin Xiaomi'nin ve Samsung'un bazı modelleri de buna dahil. Mesela o modeller burada birleştirilse bile yerli sayılmıyor fakat ona rağmen kapsıyor. Monster ve Casper direkt olarak yerli sayılıyor. Ayrıca dünyada da böyle olan çokca laptop markası var. Mantık olarak otomotiv farklı olmuyor. Ünlü markaların çoğu bazı araçlarda farklı marka motor kullanılıyorlar. Mesela monitörler için belli başlı paneller var, çoğu marka Samsung panel kullanılır ama başka markadır. Özelliğini kendi belirler, dizaynı kendine ait olur. Çok felsefe yapmaya gerek yok yerli ürün işte.

Pycoue

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
785
İsim
Ben bilmem abdullah dayi bilir
İlgilendiği Kategoriler
Laptop , pc toplama ve diger donanim konulariyla ilgileniyorum
Sacma ***** bir indirim markalarda da o fiyatta fp bisey yok zaten

GRDL

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
173
İsim
Mehmet Gürdal
Kendi markasını vurduktan sonra OEM olması da sorun değil. Ayrıca maddede belirtildiği gibi Türkiye'de birleştirilen ürünler de bunu kapsıyor. Örneğin Xiaomi'nin ve Samsung'un bazı modelleri de buna dahil. Mesela o modeller burada birleştirilse bile yerli sayılmıyor fakat ona rağmen kapsıyor. Monster ve Casper direkt olarak yerli sayılıyor. Ayrıca dünyada da böyle olan çokca laptop markası var. Mantık olarak otomotiv farklı olmuyor. Ünlü markaların çoğu bazı araçlarda farklı marka motor kullanılıyorlar. Mesela monitörler için belli başlı paneller var, çoğu marka Samsung panel kullanılır ama başka markadır. Özelliğini kendi belirler, dizaynı kendine ait olur. Çok felsefe yapmaya gerek yok yerli ürün işte.
Yerli üretim muhabbetine girmiyorum.
Bize verdikleri vaat "laptop ve akıllı telefonlardan alınan vergilerin düşürülmesi "idi değil mi?
Bunlara kimin ihtiyacı var? Teknik olarak herkesin ama en savunmasız demografi öğrenciler.
Öğrenci not almak için laptop kullanmaz pek, ne için kullanır? Modelleme, kodlama, güç isteyen işlemler.
Vergi muafiyeti için uygun görülen modeller bu kategoriye pek girmiyor. Model sayısının azlığından bahsetmek istemiyorum, gerek te yok zaten, bir elin parmaklarını geçmez.
Maximum 25k bütçesi olan bir kullanıcı o parayı kıytırık vergi muafiyeti olan modellere vermez ki? 2. El piyasası çok daha fazla seçenek sunuyor. 2. El bir 3050'li model fiyat bakımından daha düşük olur.
Dahası bu vaat yüzünden piyasadaki kullanıcı aylardır bekliyordu. Şimdi ise hem %20 kdv hem de yalan olan bir vaat ile elleri boş kaldı.

Haber izleme alışkanlığım yok ama tgrt gibi kanallar eminim bunun üzerinde çok duracaklar.
Ve durmalılar

Açıkçası öğrenci arkadaşlara üzülüyorum. Zaten yeterince kafaları karışık birde burdan kazık yiyorlar.
Tavsiyem eğer acil ihtiyacınız var ise güvenilir bir yerden 2. El modellere bakın. Piyasanın altında 3060lı 4050'li modelleri bulabilirseniz kapın. Zira bunlar 3-4 yıl sizi rahat götürür.
Öğrenci iseniz elinizde iyi bir laptop daima işinize yarar. Internet üzerinde para kazanmak için bunları kullanabilirsiniz. Yarı zamanlı editörlük vs yapılabilir. Sadece paradan bahsetmiyorum, bu isler sizin sosyal ağınızı da genişletir.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,823
Üyeler
140,705
Son üye
emirkhan
Top Bottom