Neler Yeni

Yardım LAPTOP SATA YUVASI VE CD-ROM CADDY HAKKINDA BILGI

Navorski

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Gökhan
Herkese merhabalar.

Geçtiğimiz gün laptobumu az da olsa hızlandırmak için 120 gb SSD ve SSD yi takmak için bir HDD CADDY aldım. Laptopta zaten HDD üzerinde windows yüklü durumdaydı. Direkt aldım SSD yi taktım CADDY ile birlikte CD-ROM girişine ve ardından windows yükledim. Bios girdim BOOT ORDER değiştireyim diye ama hala sadece SATA daki HDD görünüyordu. CADDY e taktığım SSD görünmüyordu. Ancak buna rağmen SSD üzerinden bootlayabildim.Buraya kadar sıkıntı yok, sonuç olarak da bilgisayarda 2 işletim sistemim oldu ve bilgisayarı her açtığım zaman bana bu 2 işletim sisteminden hangisi ile bootlamak istediğimi soruyordu(birisi SSD diğeri HDD). 2 işletim sistemine ihtiyaç duymadığım için HDD üzerindekini silmeye kara verdim. Dosyalarımı yedekledim ve diski formatlamayı denedim ancak "disk 0 cannot be formatted" diye bir uyarı veriyordu. Dedim ben de madem laptop üzerinden formatlayamıyorum dedim sökeyim laptopu alayım HDD yi gidip başka bir pc de formatlayayım dedim ve formatladım...

Sonra dedim hazır açmışken SSD 3.0 desteklediği için SATA girişine takayım daha çok performans alırım dedim. Şöyle böyle topladım laptobu ve sıra geldi CADDY e taktığım HDD yi laptoba sokmaya... Arkadaş itiyorum itiyorum girmiyor. Sonra farkettim ki HDD içeriye sığmayacak kadar kalın. Dedim neyse bakarız bi çaresine. Gittim bastım açma düğmesine bilgisayarın. Bekliyorum bekliyorum açılmıyor. Geçerli bir boot device takın ve bir tuşa basın falan diyor. Dedim aha gene ne pok yedim.

Uzatmamak için gittim TEKRARDAN bir windows kurdum SSD üzerine. Her şey normal tamam ama sorun şu ki artık HDD yi kullanamaz oldum. Sorum şu ki Eğer ben şu anda SATA da bulunan SSD yi CD-ROM CADDY e taksam, HDD yi de SATA ya taksam yine de SSD üzerinden boot yapabilir miyim?

TEŞEKKURLER...

Navorski

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
2
İsim
Gökhan
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Kendi postuma cevap olarak yazıyorum kimse ilgilenmediği için. İlk başta windows yüklü olan HDD de aynı zamanda kurtarma bölümü ve EFI sistem bölümü de bulunduğu için ve ben de CD-ROM dan SSD takıp SSD üzerine windows yükleyince HDD üzerinde bulunan kurtarma ve EFI bölümlerini kullanmış. Yani SSD üzerine EFI ve kurtarma bölümlerini oluşturmamış. Bundan dolayı bilgisayar HDD formatlamama izin vermemiş ve üstüne ben de formatlayınca bilgisayar hiçbir şekilde SSD üzerinden bootlayamamış. SSD ye tekrardan 0 windows 10 kurunca EFI ve kurtarma bölümleri SSD üzerince yazıldığı için sorun ortadan kalktı ve SSD CD-ROM a caddy ile takılsa dahi bios ta göründü. Uzun lafın kısası sorumun cevabı olarak evet CD-ROM üzerinden boot yapabiliyoruz...

TEŞEKKURLER...

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
910,936
Üyeler
141,366
Son üye
Recep19o3
Top Bottom