Neler Yeni

Çözüldü✓ Lenovo Legion 5 ( 2022) Bilgisayara SSD tavsiyeleriniz

erdemmact

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Erdem Macit
Merhaba
bu bilgisayardan 2 adet satın aldım ve Ram,SSD yükseltmeleri yapmaya karar verdim. Sizlerden yardım talep ediyorum bu konularda çok hakim değilim.Bilgisayarın içerisinde bulunan SSD test sonuçlarını ve ürünün modelini görselde paylaştım.Sitelerde tam olarak ürün hakkında bir bilgide bulamadım.Bu disk windows diski olmayı hakeder mi? Yoksa bildiğiniz bu üründen daha üst segment bir disk varsa o diski bunun yerine takıp içinde bulunan mevcut diski yedek disk haline dönüştürebilirim. Birde ek olarak servis bana bu içinde bulunan diskin 7000 yazma 7000 okumaya sahip olduğunu demişti ama testlerde veri yazmayı 7000 malesef görmedim. Ram tercihide Crucial Marka Dual Kit olarak 16x2 şeklinde 4800mhz DDR5 ürünü tercih ettim. Onlar kargoda gelecek ve yükseltmeleri ramler ile birlikte yapmışken 1 defada bitirmek istiyorum. Konuya hakim arkadaşlar yardımınızı esirgemeyin teşekkür ederim.
Not: Bilgisayarların içerisinden çıkacak olan 8x2 DDR5 ramleride satabilirim iki makineden toplam 4 adet ram çıkaracağım. Markaları Samsung

Ekler

• Crystal Disk sonuçları.jpg
    Crystal Disk sonuçları.jpg
    132.6 KB · Hit: 23
  • SSD Bilgileri.jpg
    SSD Bilgileri.jpg
    285.8 KB · Hit: 20
  • ram.jpg
    ram.jpg
    82.7 KB · Hit: 21

M.2.

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Merhaba, mevcut m.2 windows diski olarak gayet kullanılabilir... (Teknik detayları iyi, Samsung 980 Pro modeline benzer) Sizin test sonuçları da başarılı görünüyor.
Maks. okuma - yazma değerleri (512GB); 7000 MB/s - 4700 MB/s --- IOPS 960K - 1000K IOPS

SSD yi kapasite yetmemesi durumu dışında değiştirmeye gerek görmüyorum. (Yetersiz ise Kingston KC3000, Kingston Fury 1TB - 2TB gibi modeller öncelikli düşünülebilir)

erdemmact

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
27
İsim
Erdem Macit
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Merhaba, mevcut m.2 windows diski olarak gayet kullanılabilir... (Teknik detayları iyi, Samsung 980 Pro modeline benzer) Sizin test sonuçları da başarılı görünüyor.
Maks. okuma - yazma değerleri (512GB); 7000 MB/s - 4700 MB/s --- IOPS 960K - 1000K IOPS

SSD yi kapasite yetmemesi durumu dışında değiştirmeye gerek görmüyorum. (Yetersiz ise Kingston KC3000, Kingston Fury 1TB - 2TB gibi modeller öncelikli düşünülebilir)
Crucial p3 plus almıştım sanırım yanlış bir yedek disk seçimi yapmış bulundum. TBW Değerinin 220 olduğunu sonradan gördüm. Ne kadar dayanıklı bir ürün fikrim olmadığı için iade etmeyi düşünüyorum. Bahsettiğiniz kingston ürünlerinde piyasada çok fazla sahtesi olduğunu söylüyorlar alternatif sahtesi olmayan yedek disk olarak kullanabileceğim 1 TB değerinde bir disk ve TBW Değeri yüksek 4-5 oyunu bu kısıma yükleyip kullanacağım sabit bir ek diskim olsun istedim. 512 GB günümüzü kurtarmıyor ama içinde ki diskinde hızlarını iyi dediğiniz için ana diskim kadar hızlı olmasada beni üzmeyecek bir disk gerek. Samsung ürünlerde Gen 4 olunca fiyatlı geldi bilmiyorum bilgisayarada çok para bağladım.. 2 Pc + Ram takviyeleri ortalama 81BİN TL civarında oldu.. ve daha bu 81 Bin TL'nin içerisinde SSD upgradeleri yok..

• Beğen
Reaksiyonlar: M.2.
Top Bottom