Neler Yeni

Mail Hesabım Hacklendi Mi?

Critaes

80+ Bronze
Az önce outlook hesabıma ard arda 5 kez olağan dışı oturum açma girişimi tespit edildi diye bildirim geldi. Outlook hesabım hacklenmiş olabilir mi acaba? Outlook hesabım telefonumda ve bilgisayarımda açık. Bilgisayarıma Windowsu yeni yükledim ve içinde sadece Steam, Librewolf, obsidian uygulamaları yüklü ayrıca bir powershell komutundan şu windowsun gereksiz uygulamalarını kaldıran ve ekstra güvenlik ayarlarını yapabileceğim bir komut çalıştırdım (reklam olmasın yusuf ipek adlı kanaldaki daha hızlı ve güvenli windows videosundakileri yaptım) ve ordakileri uyguladım onun dışında hiçbir şey yapmadım. Telefonumda ise google play store dan indirdiğim uygulamalar dışında uygulama yok. Sadece bugün instagram kısıtlı diye vpn indirdim ve olağan dışı erişimin algılandığı zaman da telefonda vpn açıktı.

Ek olarak outlook da olağan dışı erişimin İp adresini vermiş Londra olarak gözüküyor. Platform ve tarayıcı kısmı ise --- olarak gözüküyor. Hesabımın şifresini direkt değiştirdim have i been pwned sitesine de baktım veri sızıntısı gözükmüyor. Sizce ne yapmalıyım? Hesabımı kapatıp yenisini mi açmalıyım sebebini nasıl öğrenebilirim?

kaptraew

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
65
İsim
Metehan bahar
Benim mailde veri sızıntısi görünüyordu(pwnedda) çoook uzun zamandir birileri girmeyi deniyormuş. Bir şey olmadı. Zamaninda facebook ve Steam caldirdigim çok oldu ondandır diye düşünüyorum. Ama değiştirmeye usenmesem değiştirirdim.
1 yılı aşkındır bir sorun yok.

FareV

80+ Bronze
Arkadaşlar bu yorum ufak bi' bilgilendirme olarak geçsin umarım yardımcı olur sizin de başınıza böyle şeyler gelmemesi için uygulayın.
1- Kesinlikle Password Generator kullanmalısınız.
1.1- password generator'u internetten kullanmak istemiyorsanız chat gpt'ye direk kod yazamasını isterseniz eğer size çok kısa süre içerisinde local'de barındırabileceğiniz ve sadece size özel şifreler için kod yazabilir.
1.2- chat gpt'ye kod yazmasını isterken ondan şifrenin içerisine anahtar kelime de yerleştirmesini isteyebilirsiniz, mesela ben "fare" koymasını istedim her şifre oluşturduğumda "fare" kelimesini şifrenin arasına yerleştiriyor bu da beni bi tık tatmin ediyor açıkçası

Alıntıyı görüntüle
örnekte gördüğünüz gibi şifrenin rastgele bir yerine benim nicki koyuyor ve oldukça kuvvetli olması tamen sizin elinizde kaç karakter olacağını yazıyyorsunuz.
2. - Password Manager Kullanın
Password manager için bir çok alternatif var fakat ben f/p açısından karspersky virüs koruma aldım onun içerisinde var ve oldukça kullanışlı.
2.1 Bilgisayarınızı virüslerden koruyabiliyorsunuz Windows defender'dan daha iyi
2.2 Tüm şifrelerinizi güvenlikle orada kaydedebiliyorsunuz ve pc, mobil uyumu var senkron çalışıyor.
2.3 İstediğiniz vpn sunucusunu size sunuyor.
bu konuda gerçekten çok fazlasıyla öneriyorum.

Alıntıyı görüntüle
şifreleriniz burada yedekleniyor istediğiniz zaman kolaylıkla değiştirebiliyorsunuz.
Alıntıyı görüntüle
kendi parola oluşturucusu bu şekilde.

Herkese iyi forumlar dilerim umarım etkili olmuştur.
Bir an önce bunu yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum başka bir konuda bahsetmiştim buraya alıntıladım ve link'e tıklayarak detaylı şekilde görebilirsin.

Critaes

80+ Bronze
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bir an önce bunu yapmanızı şiddetle tavsiye ediyorum başka bir konuda bahsetmiştim buraya alıntıladım ve link'e tıklayarak detaylı şekilde görebilirsin.
Bilgisayarı malwarebytes telefonu ise mcafee ile tam taramaya soktuğumda herhangi bir tespit bulamadı acaba vpn telefonda açık kaldığı için böyle bir sorun olmuş olabilir mi?

Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
Tuğra Aktan
Az önce outlook hesabıma ard arda 5 kez olağan dışı oturum açma girişimi tespit edildi diye bildirim geldi. Outlook hesabım hacklenmiş olabilir mi acaba? Outlook hesabım telefonumda ve bilgisayarımda açık. Bilgisayarıma Windowsu yeni yükledim ve içinde sadece Steam, Librewolf, obsidian uygulamaları yüklü ayrıca bir powershell komutundan şu windowsun gereksiz uygulamalarını kaldıran ve ekstra güvenlik ayarlarını yapabileceğim bir komut çalıştırdım (reklam olmasın yusuf ipek adlı kanaldaki daha hızlı ve güvenli windows videosundakileri yaptım) ve ordakileri uyguladım onun dışında hiçbir şey yapmadım. Telefonumda ise google play store dan indirdiğim uygulamalar dışında uygulama yok. Sadece bugün instagram kısıtlı diye vpn indirdim ve olağan dışı erişimin algılandığı zaman da telefonda vpn açıktı.

Ek olarak outlook da olağan dışı erişimin İp adresini vermiş Londra olarak gözüküyor. Platform ve tarayıcı kısmı ise --- olarak gözüküyor. Hesabımın şifresini direkt değiştirdim have i been pwned sitesine de baktım veri sızıntısı gözükmüyor. Sizce ne yapmalıyım? Hesabımı kapatıp yenisini mi açmalıyım sebebini nasıl öğrenebilirim?
hesabına giriş yapan bölmesi var oradan bak sana şüpheci geliyorsa orada ben değilim flan diyip banlayabilirsin

Top Bottom