Neler Yeni

Masaüstü Vs. Dizüstü :D? Peki Ya Performansları ???

Deadpool

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
275
İsim
Adil Canbulat
Merhaba
yıllardır süregelen bir savaş bu
'laptopta oyun mu oynanır masaüstü al'
'+ taşınabilirliğe ihtiyacım var
-moruq NhE TaşIMaSI YhaA'

bu gibi muhabbetler uzun süredir dillerde...
Benim merak ettiğim şey ise performanslarında bir fark olur mu ? sorusu
uzun zamandır hayalim bir masaüstü bilgisayar toplayıp onunla gece gündüz oyunlar oynamak
lakin hayatımın bu döneminde taşınabilirlik sebebi yüzünden bir dizüstü bilgisayara ihtiyacım var
kullanım amacı oyun odaklı olacak ve performanslı olması lazım
bu nedenle bir oyuncu laptopu almak istiyorum aklımda şu model var
https://www.monsternotebook.com.tr/abra/monster-abra-a5-v17-1/

Konuyu açmamın nedeni bu modelde kullanılan rtx 3050 ile
bir masaüstü bilgisayarında kullanılan rtx 3050 arasında bir fark var mıdır ?

benim görebildiğim tek fark dizüstündeki 3050 nin 4gb vram e sahip olup
masaüstü bilgisayarlarda kullanılanların 8gb vram e sahip olması
bu oyun performansını çok etkiler mi ?
bundan başka sorunlar/farklılıklar da var mı ?
başka tür, laptopların genel sorunları olur mu ??
sizce ne yapmalıyım ???
Performans farkı tabii ki var masaüstü PC daha performanslidir

__xXx__

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
219
İsim
Murat
Monster kullanmış mıydınız ? neden şiddetle önermiyorsunuz merak ettim detaylı anlatırsanız sevinirim
ayrıca asus ve lenovodan model önerebilir misiniz inceleyeceğim
Bir iki arkadaşım iş ve oyun için almıştı bu markadan, modellerini bilmiyorum ama ürün alanlar özellikle bellek ve ssd konusunda cihazların çok sık arıza çıkardığını söylüyorlar

En İyi Cevap
3
Hocam birincisi 3050 için fiyatı pahalı ikincisi masaüstü tabii ki daha performanslıdır ancak bu 2 katı performans verir vs bir durum değil taşınabilirlik için göz yumulabilir o kadar farka. Ayrıca fiyatı çok uygun olmadığı sürece monster alınmamalı bence.

GrindyBoi

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Bekir A. S.
Merhaba

uzun zamandır hayalim bir masaüstü bilgisayar toplayıp onunla gece gündüz oyunlar oynamak
lakin hayatımın bu döneminde taşınabilirlik sebebi yüzünden bir dizüstü bilgisayara ihtiyacım var

sizce ne yapmalıyım ???
bildigime göre laptop ekran kartlarında (mobil kart deniyor herhalde) hep bi performans düşüşü oluyor kart ismi aynı olsa bile (düşüş çok fazla değil ama yine de akılda tutulması iyi olur). alacaksanız 3050den daha iyi birsey almanızı öneririm.

Robin Buckley

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,507
İsim
Çağrı
Instagram
balcikcagri
Steam
1152560674
Discord
Çağrı#6760
Laptopta kullandım masaüstü de bana göre masaüstü çok daha kullanışlı ( monitör daha büyük vs.) Ama mesela ben 2 senede bir taşınıyorm çok fazla şehir değiştirdim masaüstü topla taşı, taşırken başına bir şey gelmesin kısmı biraz sıkıntı. Laptop o konuda daha rahat taşınabiliyor çünkü ama diğer her türlü şeyde masaüstü seçerim

uribiru

80+
Hocam birincisi 3050 için fiyatı pahalı ikincisi masaüstü tabii ki daha performanslıdır ancak bu 2 katı performans verir vs bir durum değil taşınabilirlik için göz yumulabilir o kadar farka. Ayrıca fiyatı çok uygun olmadığı sürece monster alınmamalı bence.
fiyat yönünde monitör klavye vs. de eklenince ikisi de eşit miktar
20 fps'lik bi farka sırf taşınabilirlik için de almak.. içim el vermiyor
ayrıca laptopların ısınma sorunu başlı başına büyük bi sorun zaten beni bi 5-10 yıl götürmesi gerek
son cümleye youtube da ki videoları izledikten sonra katılıyorum

En İyi Cevap
3
fiyat yönünde monitör klavye vs. de eklenince ikisi de eşit miktar
20 fps'lik bi farka sırf taşınabilirlik için de almak.. içim el vermiyor
ayrıca laptopların ısınma sorunu başlı başına büyük bi sorun zaten beni bi 5-10 yıl götürmesi gerek
son cümleye youtube da ki videoları izledikten sonra katılıyorum
Hocam yanlış anlamayın ama bir oyunu ha 160fps oynamışsınız ha 140 aradaki farkı hissedebilecek misiniz? Muhtemelen hayır, yani taşınabilirlik açısından seçmek çok mantıklı. Isınma açısından evet ortalama15-20 derece daha sıcak çalışıyorlar ancak bu yine sizi pek alakadar eden bir durum değil bence( 95 üstüne çıkmadığı sürece). Tek hak verebileceğim nokta upgrade in kısıtlı olması, komple satıp yeni almak gerek burada hak verebilirim. Ayrıca hangi masaüstü sizi 10 sene götürmüşte laptoptan 10 sene bekliyorsunuz?

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Merhaba

sizce ne yapmalıyım ???
Teknik olarak masaüstündeki 3050 ile laptoptaki 3050Ti modeli VRAM hariç aynılar. Laptoptaki 3050 ise daha zayıf.

Yalnız laptoplar güç tüketimi açısından sınırlandırıldığı için 3050Ti en fazla 95W olabiliyor ki daha az limitlere sahip laptoplar da var. Masaüstündeki aynı özelliğe sahip 3050 ise 120-130W lara dilediği gibi çıkıyor haliyle daha iyi performans verebiliyor.

Bildiğim 1 istisna var. RX 6600 ile RX 6600M birebir aynı kartlar, güç limitleri bile 😀

Son düzenleme:

uribiru

80+
Hocam yanlış anlamayın ama bir oyunu ha 160fps oynamışsınız ha 140 aradaki farkı hissedebilecek misiniz? Muhtemelen hayır, yani taşınabilirlik açısından seçmek çok mantıklı. Isınma açısından evet ortalama15-20 derece daha sıcak çalışıyorlar ancak bu yine sizi pek alakadar eden bir durum değil bence( 95 üstüne çıkmadığı sürece). Tek hak verebileceğim nokta upgrade in kısıtlı olması, komple satıp yeni almak gerek burada hak verebilirim. Ayrıca hangi masaüstü sizi 10 sene götürmüşte laptoptan 10 sene bekliyorsunuz?
yani atıyorum god of war gibi bir oyun masaüstü sistemde 60-65 fps alırken dizüstünde 40-45 fps olması aşırı fark edilebilir bir şey ha valorant cs go gibi fps oyunları için haklısınız
aslında şuanki bilgisayarım (masaüstü) 10 yıldır benimle bu yüzden zaten özellikle 10 diye belirttim ille o kadar dayanacak diye de bir şart yok tabii amacım yıllarca sadece bakımını yapıp yola devam etmek şuanki bilgisayarımda da sadece hard diski yakmıştım fan sorunuydu sanırım yeni harddisk takıp yoluma devam etmiştim hiç de üzmedi beni
laptoplarda genel yüksek ısıda çalıştıkları için masaüstü kadar kadar dayanıklı olduklarını sanmıyorum

En İyi Cevap
3
yani atıyorum god of war gibi bir oyun masaüstü sistemde 60-65 fps alırken dizüstünde 40-45 fps olması aşırı fark edilebilir bir şey ha valorant cs go gibi fps oyunları için haklısınız
aslında şuanki bilgisayarım (masaüstü) 10 yıldır benimle bu yüzden zaten özellikle 10 diye belirttim ille o kadar dayanacak diye de bir şart yok tabii amacım yıllarca sadece bakımını yapıp yola devam etmek şuanki bilgisayarımda da sadece hard diski yakmıştım fan sorunuydu sanırım yeni harddisk takıp yoluma devam etmiştim hiç de üzmedi beni
laptoplarda genel yüksek ısıda çalıştıkları için masaüstü kadar kadar dayanıklı olduklarını sanmıyorum
Hocam ben 10 yıl çalışamaz anlamında demedim zaten 4. yıldan sonra hafiften yetmemeye başlar bunu kast ettim.

Top Bottom