Neler Yeni

Mevcut sistem için MBU ve CPU önerisi

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Kürşad Taşdemir
Öncelikle herkese merhabalar. Yakın zamanda işlemci ve anakart değiştirmeyi düşünüyorum.

Anakart için B450 yonga setli anakartları çok görmekteyim. Çıkış fiyatına göre B550 ya da B450 yonga setli anakart almayı düşünüyorum. Her iki plan için, ileriye dönük olmasını istiyorum.

Anakartlardan fazla anlamadığımdan DDR4 RAM: 3600MHz desteklediğini zannettiğim anakart DDR4 RAM: 2400MHz destekliyor, kalanı için OC istiyormuş (Mevcut anakartım).

Benim sizden istediğim öneriler için önceliğim, RAM OC saçmalığı ile uğraşmama gerek kalmadan, sadece XMP aktifleştirerek 2933-3000MHz bellek kullanmama izin verecek, çift kanal DDR4 destekleyen anakart ve işlemci.

Anakart önerisini B550 fiyatları belli olmadan istemem biraz saçma gelebilir fakat sadece B450 yonga setli önerileri şimdi istiyorum. B550 yonga setliler Türkiye içerisinde ne zaman satılmaya başlar bir fikrim yok. Eğer çok yakın zamanda satışları başlayacaksa, B550 Anakart önerisi için bekleyebilirim.

İşlemci olarak aralarındaki performans sıralamarından anlamıyorum ve B450, B550 uyumluluklarını bilmiyorum. Beni oyun performansı olarak üzmeyecek ve sistemimde düşük kalmayacak işlemci önerisi istiyorum.

Bütçemi önerilecek anakart ve işlemciye göre ayarlayacağım için, ne desem fazla veya az gelebilir.

Mevcut sistem özellikleri;

Anakart: MSI z170A PC Mate

İşlemci: intel i7 6700 nonK

Ekran Kartı: Evga 1070FTW

Bellek: Corsair LPX 2x8GB CL16 3000MHz (2133MHz aktif)

Güç Kaynağı: FSP Hydro 600w +80

Kasa: Coolermaster MasterCase 5 MidTower

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,606
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
B550 chipsetli anakartlar çıktığı zaman fiyatı iyi olursa B550M DS3H alabilirsin, giriş seviyesi olmasına rağmen çok fazla özellik sunuyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Kürşad Taşdemir
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
B550 chipsetli anakartlar çıktığı zaman fiyatı iyi olursa B550M DS3H alabilirsin, giriş seviyesi olmasına rağmen çok fazla özellik sunuyor.

beni 2133 - 2400 vb. frekans değerlerine zorlamaz değil mi? Henüz fiyatlarının belli olmaması çok zorlaştırıyor işleri 😒

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,606
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
beni 2133 - 2400 vb. frekans değerlerine zorlamaz değil mi? Henüz fiyatlarının belli olmaması çok zorlaştırıyor işleri 😒
2133-2400 MHz devri bitti hocam. RAM frekansının yüksek olması daha iyi olur, zaten elinizdeki RAM'ler 3000 MHz destekliyormuş, XMP açmanız yeterli. Onu geçtim şu anki anakartınızda da 3000 MHz RAM kullanabilirsiniz. "Overclock ile 3200+" dediği şey XMP hocam, BIOS'ta XMP'yi aktif ederseniz 3000 MHz frekans alabilirsiniz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Kürşad Taşdemir
2133-2400 MHz devri bitti hocam. RAM frekansının yüksek olması daha iyi olur, zaten elinizdeki RAM'ler 3000 MHz destekliyormuş, XMP açmanız yeterli. Onu geçtim şu anki anakartınızda da 3000 MHz RAM kullanabilirsiniz. "Overclock ile 3200+" dediği şey XMP hocam, BIOS'ta XMP'yi aktif ederseniz 3000 MHz frekans alabilirsiniz.

İşte dünyada tek olan, BIOS güncellemeye rağmen MHz değerimi 2133 frekanstan yukarı çıkartamayan eleman benim. Zırıldadığım anakart ve Intel'den kurtulmak için parçaları değiştireceğim :giggle:

Şu şekilde ben sorunu videoya kaydettiğim olayın linkini bırakayım, isterseniz izleyip yorumlayabilirsiniz.

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,606
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
İşte dünyada tek olan, BIOS güncellemeye rağmen MHz değerimi 2133 frekanstan yukarı çıkartamayan eleman benim. Zırıldadığım anakart ve Intel'den kurtulmak için parçaları değiştireceğim :giggle:

Şu şekilde ben sorunu videoya kaydettiğim olayın linkini bırakayım, isterseniz izleyip yorumlayabilirsiniz.
Haa siz o Casper BIOS'uyla uğraşan kişisiniz hocam. Başka birisi sanmıştım ben sizi :D. B450-B550 chipsetli anakartların hepsinde rahatlıkla 3000 MHz görebilirsiniz hocam. Sorun olmaz. Zaten o sorun sizin elinizdeki olan anakart ile ilgili.

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Kürşad Taşdemir
Haa siz o Casper BIOS'uyla uğraşan kişisiniz hocam. Başka birisi sanmıştım ben sizi :D.

Aynen o. diğer forumdan Murat kral sağ olsun, yardımlarıyla sorunu halletti, artık MSI BIOS oldu anakart 😁

B450-B550 chipsetli anakartların hepsinde rahatlıkla 3000 MHz görebilirsiniz hocam.

Bu güzel bir haber. Umarım PSU ve kasa değiştirmeme gerek kalmadan güzel öneriler elde edebilirim. B550 için olan önerinizi not aldım, teşekkürler. Umarım Junior x570 diye saçma fiyatlara satılmaz.

crazyreign

80+ Titanium
En İyi Cevap
80
Dahası  
Reaksiyon skoru
38,606
İsim
Hayalet
İlgilendiği Kategoriler
fotoşop
Aynen o. diğer forumdan Murat kral sağ olsun, yardımlarıyla sorunu halletti, artık MSI BIOS oldu anakart
Nasıl yapabilidiniz kısaca anlatabilir misiniz?
Bu güzel bir haber. Umarım PSU ve kasa değiştirmeme gerek kalmadan güzel öneriler elde edebilirim. B550 için olan önerinizi not aldım, teşekkürler. Umarım Junior x570 diye saçma fiyatlara satılmaz.
PSU, kasa ve RAM değiştirmenize gerek yok, onlar gayet iyi. Anakart ve işlemci değiştirseniz yeter, değiştirdikten sonra da elinizdekilerini satabilirsiniz bu sayede masraf azalmış olur. Junior X570 olduğu için saçma fiyatlar olacağından değil ancak B550 chipsetli anakartlar B450 chipsetli anakartlara göre çok ama çok daha fazla özellik sunuyor. Mesela B550 AORUS MASTER anakartına bakın, anakart kusursuz, onun fiyatı çok yüksek olur mesela. Ancak benim dediğim anakart gibi bir anakart alırsanız o kadar da fazla masraf etmiş olmazsınız, şunu da söyleyeyim ilk çıktığında fiyatlar pahalı olabilir. Zaten alacağınız zaman burada bir konu açarsınız ve size yardımcı oluruz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Kürşad Taşdemir
Nasıl yapabilidiniz kısaca anlatabilir misiniz?

1- Bu linkteki .RAR'ı indirdim https://yadi.sk/d/7qn8kfLZsboXnw
2- USB Sürücüyü Rufus programı ile FAT32 FreeDos olarak modladım
3- indirdiğim linkteki .RAR içerisindeki bütün dosyaları USB sürücüye attım
4- Bilgisayarı kapatıp BIOS'u açtım
5- Bilgisayarı USB Sürücüm ile BOOT ettim
6- Önüme komut girebileceğim bir yer geldiğinde "DOS" yazıp Enter'a tıkladım
7- BIOS güncellemesini kendi kendine başlattı ve bitirdi
8- bilgisayarı kapatıp BIOS'a yeniden girerek ayarları sıfırlayıp bilgisayarı kullanmaya başladım

Dahası  
Reaksiyon skoru
79
İsim
Mustafa Arıyer
casper mağdurlarına
yen bir kişi daha hoş geldin aramıza

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Kürşad Taşdemir
casper mağdurlarına
yen bir kişi daha hoş geldin aramıza

Sorun çözüldü, o konuda problem kalmadı. Eğer aynı problemi yaşıyorsan bir üst yorumdan kısaca bahsettiğim kadarıyla sorunu sen de çözebilirsin. Casper ile bir bağlantın kalmıyor o işlemi uyguladığında.

Dahası  
Reaksiyon skoru
79
İsim
Mustafa Arıyer
Sorun çözüldü, o konuda problem kalmadı. Eğer aynı problemi yaşıyorsan bir üst yorumdan kısaca bahsettiğim kadarıyla sorunu sen de çözebilirsin. Casper ile bir bağlantın kalmıyor o işlemi uyguladığında.
anakartı modlamışlar çinli bir firmanın kartı yani bios değiştiremem kesinlikle

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
969,681
Üyeler
153,270
Son üye
Teorama
Top Bottom