Neler Yeni

Mevcut Sistemimi Yükseltmeli miyim Yoksa Satıp Yeni Bir Sistem mi Almalıyım?

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Fatih Culban
Merhaba arkadaşlar,

Hepinize iyi günler diliyorum öncelikle. Aşağıda belirttiğim sisteme şu anda sahibim ama artık yavaş yavaş miladını doldurmaya başladı. 2018 yılında topladığım bir sistemdi ve beni bugüne kadar idare etti. Genel olarak hikayeli oyunlar oynadığım için yeni oyunlarda haliyle artık eski performansı alamıyorum. Yeni nesil oyunları oynayacak, beni üzmeyecek bir sistem istiyorum. Şimdi niyetim 2k bir sisteme geçmek ama bunu yaparken kararsız kaldığım bir konu var: Yükseltme mi yapmalıyım yoksa elimdekini satıp yeni bir sistem mi almalıyım? Bunda kararsız kalmamın sebeplerinden birisi halihazırda bulunan sistemimin parçalarının kaliteli olduğunu düşünmem, ikincisi de bütçe elbette. Sadece işlemci ve ekran kartı değiştirmek bile maliyetli oluyor, haliyle hazır sistem almak biraz daha mantıklı oluyor ama bu sefer de parça kalitesi hakkında şüpheye düşüyorum. Uzun lafın kısası; elimdeki sistemi 2k oynayacak şekilde upgrade edebilir miyim? Ve bunu anakarta dokunmadan, sadece işlemci ve ekran kartını değiştirerek yapabilir miyim? Ya da sizce bu sistemi satıp yeni bir sistem almak mı mantıklı? Şimdiden teşekkürler.

İşlemci: Ryzen 5 2600
Anakart: MSI B450 Tomahawk
Ekran Kartı: MSI GTX 1660 Ti
RAM: Corsair Vengeance 2x8
Kasa: Coolermaster
Power Supply: Sharkoon 750w Gold (650w'da olabilir emin değilim)
SSD: Samsung 870 Evo 250 GB
HDD: 1 TB Seagate

Meter90ss

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
595
İsim
Mete C. E.
komple veya parça parça satıp almanızı öneririm ki bu bütçeye alakalı,
misal sıfırını alacak bütçe varsa direkt alın ve bu sistemden sağlam olan ssd vb. parça takılabilir.
ya da kasa? modelini bilmiyorum ama
bu sisteme,
supply + kasa + ssd tutulup
anakart + işlemci + ram + gpu alınabilir.

Önerim hepsini yeni dizmeniz ama bütçeyle alakalı.

anakart ve rami koruyarak
5600+ 3070 yaparsanız gayet 2k sistem olur.
2600 ve 1660ti de ikisi beraber en kötü 4.5k ya gitse.
5600 ve 3070i ikinci el temiz olarak rahat 13-15k ya bulabilirsiniz. yani üstüne koyarak max 10-11k vererek gayet canavar bir sistem dizilir.
5600 + amd rx serisinden giderseniz min 3k daha düşer. yani 7-8kya upgrade olur.

hayırlı olsun.

asko56

80+ Bronze
Merhaba arkadaşlar,

Hepinize iyi günler diliyorum öncelikle. Aşağıda belirttiğim sisteme şu anda sahibim ama artık yavaş yavaş miladını doldurmaya başladı. 2018 yılında topladığım bir sistemdi ve beni bugüne kadar idare etti. Genel olarak hikayeli oyunlar oynadığım için yeni oyunlarda haliyle artık eski performansı alamıyorum. Yeni nesil oyunları oynayacak, beni üzmeyecek bir sistem istiyorum. Şimdi niyetim 2k bir sisteme geçmek ama bunu yaparken kararsız kaldığım bir konu var: Yükseltme mi yapmalıyım yoksa elimdekini satıp yeni bir sistem mi almalıyım? Bunda kararsız kalmamın sebeplerinden birisi halihazırda bulunan sistemimin parçalarının kaliteli olduğunu düşünmem, ikincisi de bütçe elbette. Sadece işlemci ve ekran kartı değiştirmek bile maliyetli oluyor, haliyle hazır sistem almak biraz daha mantıklı oluyor ama bu sefer de parça kalitesi hakkında şüpheye düşüyorum. Uzun lafın kısası; elimdeki sistemi 2k oynayacak şekilde upgrade edebilir miyim? Ve bunu anakarta dokunmadan, sadece işlemci ve ekran kartını değiştirerek yapabilir miyim? Ya da sizce bu sistemi satıp yeni bir sistem almak mı mantıklı? Şimdiden teşekkürler.

İşlemci: Ryzen 5 2600
Anakart: MSI B450 Tomahawk
Ekran Kartı: MSI GTX 1660 Ti
RAM: Corsair Vengeance 2x8
Kasa: Coolermaster
Power Supply: Sharkoon 750w Gold (650w'da olabilir emin değilim)
SSD: Samsung 870 Evo 250 GB
HDD: 1 TB Seagate

sistemi upgrade yapmak daha avantajlı

1. ryzen 2600 oyun için çok berbat 2000 serisi özellikle işlemciyi 5700x e çık

2. ekran kartını 4070 super e çık

3. 1 tb hard disk den kurtul ve 1 tm m2 ssd yap

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Fatih Culban
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
komple veya parça parça satıp almanızı öneririm ki bu bütçeye alakalı,
misal sıfırını alacak bütçe varsa direkt alın ve bu sistemden sağlam olan ssd vb. parça takılabilir.
ya da kasa? modelini bilmiyorum ama
bu sisteme,
supply + kasa + ssd tutulup
anakart + işlemci + ram + gpu alınabilir.

Önerim hepsini yeni dizmeniz ama bütçeyle alakalı.

anakart ve rami koruyarak
5600+ 3070 yaparsanız gayet 2k sistem olur.
2600 ve 1660ti de ikisi beraber en kötü 4.5k ya gitse.
5600 ve 3070i ikinci el temiz olarak rahat 13-15k ya bulabilirsiniz. yani üstüne koyarak max 10-11k vererek gayet canavar bir sistem dizilir.
5600 + amd rx serisinden giderseniz min 3k daha düşer. yani 7-8kya upgrade olur.

hayırlı olsun.
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim hocam. Bütçe belirtmedim bilerek çünkü genel bir görüş istiyordum. Bütçe konusunda pek bir sınırım yok diyebilirim ama öyle çok yüksek meblağlar da vermek istemiyorum. Dolar artmadan almak istiyorum sadece. 30 lira üstü bütçeyi çıkarabilirim aslında.

Kasa modelini ben de hatırlayamadığım için yazamadım maalesef. Mesh bir kasa, ATX olması lazım boyutunun.

Bir de hocam işin içine anakart ram vesaire girince ddr5 sisteme geçmek daha mantıklı geliyor. O yüzden parçaları minimumda tutmak mantıklı mı diye merak etmiştim.

Çok mızmız gibi görüneceğim ama ikinci el bir ekran kartı da almak istemiyorum açıkçası. İkinci el herhangi bir şeye sıcak bakamıyorum maalesef hocam. Bir de 4000 serisi bir kart almak daha mantıklı olmaz mı size göre?
Mesaj otomatik birleştirildi:

sistemi upgrade yapmak daha avantajlı

1. ryzen 2600 oyun için çok berbat 2000 serisi özellikle işlemciyi 5700x e çık

2. ekran kartını 4070 super e çık

3. 1 tb hard disk den kurtul ve 1 tm m2 ssd yap
Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Benim de aklımda aşağı yukarı böyle bir şeyler var. Evet zaten benim topladığım zamanda bile ortalama bir işlemciydi, bu devirde elbette kötü bir işlemci oldu. 5700x için anakart değiştirmeye de gerek yok sanırım, AM4 socket kullanıyor.

Evet ekran kartını da 4 bin serisi almak istiyorum ve bahsettiğiniz gibi SSD almak her halükarda şart benim için. Ama aklımda kalan tek soru bu parçaları ayrı almak mantıklı mı? Hazır sistemler daha uygun gibi görünüyor bu devirde. Siz ne diyorsunuz?

asko56

80+ Bronze
Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim hocam. Bütçe belirtmedim bilerek çünkü genel bir görüş istiyordum. Bütçe konusunda pek bir sınırım yok diyebilirim ama öyle çok yüksek meblağlar da vermek istemiyorum. Dolar artmadan almak istiyorum sadece. 30 lira üstü bütçeyi çıkarabilirim aslında.

Kasa modelini ben de hatırlayamadığım için yazamadım maalesef. Mesh bir kasa, ATX olması lazım boyutunun.

Bir de hocam işin içine anakart ram vesaire girince ddr5 sisteme geçmek daha mantıklı geliyor. O yüzden parçaları minimumda tutmak mantıklı mı diye merak etmiştim.

Çok mızmız gibi görüneceğim ama ikinci el bir ekran kartı da almak istemiyorum açıkçası. İkinci el herhangi bir şeye sıcak bakamıyorum maalesef hocam. Bir de 4000 serisi bir kart almak daha mantıklı olmaz mı size göre?

Cevabınız için teşekkür ederim hocam. Benim de aklımda aşağı yukarı böyle bir şeyler var. Evet zaten benim topladığım zamanda bile ortalama bir işlemciydi, bu devirde elbette kötü bir işlemci oldu. 5700x için anakart değiştirmeye de gerek yok sanırım, AM4 socket kullanıyor.

Evet ekran kartını da 4 bin serisi almak istiyorum ve bahsettiğiniz gibi SSD almak her halükarda şart benim için. Ama aklımda kalan tek soru bu parçaları ayrı almak mantıklı mı? Hazır sistemler daha uygun gibi görünüyor bu devirde. Siz ne diyorsunuz?
zaten elinizdeki sistem parçaları gayet iyi elinizde ki 2600 ü 1000 TL ye satacaksınız zaten 5700x 6000 TL size 5000 e gelicek ekran kartınızı 3000 e satsanız 4070 süper size 22 ye gelicek 1 tb ssd de 1800 e güzel 1 tb m2 çekersin geçer gider

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Fatih Culban
zaten elinizdeki sistem parçaları gayet iyi elinizde ki 2600 ü 1000 TL ye satacaksınız zaten 5700x 6000 TL size 5000 e gelicek ekran kartınızı 3000 e satsanız 4070 süper size 22 ye gelicek 1 tb ssd de 1800 e güzel 1 tb m2 çekersin geçer gider
Teşekkür ederim hocam. Bu mantıklı geldi bana. Bir iki sene idare etsin beni, daha sonra komple satmayı düşünüyorum zaten.

Meter90ss

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
595
İsim
Mete C. E.

yaklaşık 1k usd bütçeniz varsa ve eski sistemi de bir şekilde satarsanız,
bence hepsini sıfır alın
sistemdeki parçaların hepsi 5+yıllık,
ssd için ömrü yakın demek bu
keza psu vb. içinde
açıkçası eski bir sisteme son nesil kart takmayı düşünmezdim o yüzden orta halli bir upgrade önerdim,
hepsini satıp
sıfırda
7500f+ 4070 vb. bir sistem almanız faydanıza olur ve hepsi de garantili sıfır olmuş olur.

hayırlı günler dilerim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Fatih Culban
yaklaşık 1k usd bütçeniz varsa ve eski sistemi de bir şekilde satarsanız,
bence hepsini sıfır alın
sistemdeki parçaların hepsi 5+yıllık,
ssd için ömrü yakın demek bu
keza psu vb. içinde
açıkçası eski bir sisteme son nesil kart takmayı düşünmezdim o yüzden orta halli bir upgrade önerdim,
hepsini satıp
sıfırda
7500f+ 4070 vb. bir sistem almanız faydanıza olur ve hepsi de garantili sıfır olmuş olur.

hayırlı günler dilerim.
Teşekkür ederim hocam bunu da düşüneceğim.

Dahası  
Reaksiyon skoru
124
İsim
Suat uslu
Instagram
suatusluuu
Twitter
suattuslu
Discord
suatusluuu
Komple satarsan güzel fiyata gider o yüzden parçalamamak lazım sistemi komple satıp ekran kartını ve işlemciyi iyi araştırma test ile temizinden alabilirseniz 0 alacağınızdan çok daha iyisine sahip olabilirsiniz

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,172
Üyeler
140,783
Son üye
Monitörcü
Top Bottom