Neler Yeni

İnceleme Microsoft, Google'ı Şakasız Ezdi: Karşınızda Web Co-Pilot Bing

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
bing-logo-051020.jpg

Merhaba. Bu yazımda Microsoft'un Google'ı ezdiğini ve kullanıcıları Bing'e çekmeyi başarabildiğini anlatacağım.
YouTube'da Bing'i inceleyen yabancı kanalların yorumlarına baktığımda kullanıcılar şu tarz yorumlar yazıyordu:

"I switched from Google to Bing and have no intention of going back." "The new Bing is very successful."

Microsoft n'aptı*** da kullanıcıları Bing'e çekmeyi başardı. Buna ben de dahilim. Aylardır Rewards sisteminden dolayı zaten Bing kullanıyordum. Microsoft yeni Bing'i sununca artık benim de Google'a geçmeye pek niyetim yok.

Microsoft, yapay zeka alanında öncü bir şirket olan OpenAI'ya yatırım yaptığını duyurmuştu. Bu yatırım, Microsoft'un yapay zeka vizyonunu desteklemek ve insanlığın yararına olacak teknolojiler geliştirmek için bir adım olarak görülüyor. OpenAI, yapay zeka araştırmalarını etik ve sorumlu bir şekilde yürütmeyi ve sonuçlarını herkesle paylaşmayı amaçlayan bir kuruluş. Microsoft, OpenAI ile ortaklık kurarak, yapay zeka alanındaki inovasyonu hızlandırmak ve daha geniş bir kitleye ulaştırmak istiyor. Microsoft, OpenAI'ya 1 milyar dolarlık bir lisans anlaşması sağlayarak, Azure bulut platformunu kullanmasına olanak tanıyor. Ayrıca, Microsoft ve OpenAI, yapay zeka sistemlerinin güvenliğini, güvenilirliğini ve şeffaflığını artırmak için birlikte çalışacaklar. Microsoft'un CEO'su Satya Nadella, yaptığı açıklamada, "OpenAI ile işbirliği yapmaktan heyecan duyuyoruz. Yapay zeka, insanlığın karşılaştığı en büyük zorlukları çözmek için büyük bir potansiyele sahip. Ancak, bu potansiyeli gerçekleştirmek için, yapay zekanın insan değerleriyle uyumlu olması ve herkesin erişimine açık olması gerekiyor. Bu vizyonu paylaşıyoruz ve OpenAI ile birlikte çalışarak, yapay zekanın insanlığın yararına olacak şekilde geliştirilmesine katkıda bulunmayı umuyoruz." dedi.

Ben hem mobil hem de bilgisayarımda tarayıcı olarak Microsoft Edge'i arama motoru olarak Bing'i kullanıyorum. Gelin Bing'i inceleyelim.

Yeni Bing, chatGPT-4.0 dil modelini kullanıyor. Bing'in chatGPT'den farkı ise sonuçları kendi Bing veri kümesinden alıyor. Yani hem kendi bildiğini hem de internette olan bilgileri harmanlayıp size sonuçları getiriyor. Bing AI 3 şekilde hizmet ediyor: Chat, Compose, Insights.
Bing Chat
Bing Chat, Bing AI kapsamında çalışan bir sohbet botu (chatbot). Ona sorular sorarak bazı görevleri yaptırabilirsiniz. Örneğin bir konu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız ona sorabilirsiniz. İnterneti tarayarak size kaynakça linkleri de vererek sonuçları getirecektir. Diğer bir yandan isterseniz bir tatil planı oluşturabilirsiniz. Ya da tarifler sorabilirsiniz. Yahut ihtiyacınız olan bir ürün grubu hakkında soru sorabilirsiniz. %100 doğru sonuç vermemesi olasıdır. Hala geliştiriliyor ve öğreniyor çünkü. Ayrıca Bing Chat ile dengeli modda iken uzun cevaplar alamazsınız. Daha akademik bir üslupla cevap vermesini istiyorsanız "More Precise" yani "Daha Kesin" stilini seçmeniz gerekir. Evet, Bing Chat'te 3 sohbet stili bulunmaktadır. Bu sohbet stilleri "Daha Yaratıcı", "Daha Dengeli" ve "Dengeli"dir. Şiir veya şarkı sözü yazdırmak isterseniz "Daha Yaratıcı", akademik bir üsluba sahip yanıtlar istiyorsanız "Daha Kesin" ayarını seçmeniz önerilir. "Daha Dengeli" adı üstünde zaten.
Daha Dengeli: Mavi
Daha Yaratıcı: Mor
Daha Kesin: Yeşil

1690374752764.png
1690374820524.png

1690375130789.png

1690375324310.png
1690375334956.png

1690375691553.png

Sırada Bing Compose var. Bing Compose, makale, blog gönderisi, fikirler, email taslağı oluşturmak için kullanılabilir. Üslup tarzını, yazı türünü ve yazı uzunluğunu seçtikten sonra sadece butona basarak temel bir metin elde edebilirsiniz.
1690375983845.png

Microsoft'un Acitivison Blizzard'ı satın alması, oyun endüstrisinde büyük bir deprem yarattı. Bu satın alma, Microsoft'un oyun kataloğunu ve abonelik servislerini önemli ölçüde genişletecek, aynı zamanda Activision Blizzard'ın içinde bulunduğu zor durumdan kurtulmasına yardımcı olacak. Bu yazıda, bu satın almanın nedenleri, sonuçları ve etkileri hakkında bilgi vereceğim.

Neden Microsoft Activision Blizzard'ı satın aldı?
Microsoft, oyun endüstrisinde uzun zamandır var olan bir devdir. Xbox konsolları, Windows işletim sistemi ve popüler oyun stüdyoları (örneğin Bethesda, Mojang, Obsidian) ile milyonlarca oyuncuya ulaşmaktadır. Ancak Microsoft, son yıllarda oyun sektöründe yeni bir strateji izlemeye başladı: bulut oyunu. Bulut oyunu, oyuncuların internet bağlantısı olan herhangi bir cihazda yüksek kaliteli oyunlar oynamasını sağlayan bir teknolojidir. Microsoft, bu teknolojiyi Xbox Game Pass adlı abonelik servisiyle sunmaktadır. Xbox Game Pass, aylık bir ücret karşılığında oyunculara 100'den fazla oyun sunan ve sürekli güncellenen bir servistir. Microsoft, bu servisiyle oyun endüstrisinde Netflix gibi bir rol oynamayı hedeflemektedir.

Activision Blizzard ise, dünyanın en büyük ve en eski oyun şirketlerinden biridir. Call of Duty, World of Warcraft, Overwatch, Diablo gibi kült oyun serilerine sahiptir. Ancak Activision Blizzard, son dönemde hem finansal hem de kurumsal açıdan zorluklar yaşamaktadır. Şirketin gelirleri ve oyuncu sayısı düşmekte, aynı zamanda çalışanları arasında cinsiyet ayrımcılığı, taciz ve kötü yönetim iddiaları nedeniyle hukuki sorunlarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu durum, şirketin hisse değerinin düşmesine ve itibarının zedelenmesine yol açmıştır.

Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın alması, bu iki şirketin sorunlarına çözüm olabilecek bir hamledir. Microsoft, Activision Blizzard'ın oyunlarını Xbox Game Pass'e ekleyerek servisinin cazibesini arttıracak ve daha fazla abone kazanacaktır. Aynı zamanda Activision Blizzard'ın mali durumunu iyileştirecek ve çalışma kültürünü değiştirmek için gerekli adımları atacaktır. Activision Blizzard ise, Microsoft'un desteğiyle daha iyi oyunlar üretebilecek ve oyuncuların güvenini yeniden kazanabilecektir.

Satın almanın sonuçları ve etkileri neler olacak?
Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın alması, 68 milyar dolarlık bir anlaşmadır. Bu anlaşma, oyun endüstrisinin tarihindeki en büyük satın almadır. Bu satın alma tamamlandığında, Microsoft'un oyun gelirleri 20 milyar dolara yaklaşacak ve dünyanın en büyük üçüncü oyun şirketi olacaktır. Ayrıca Microsoft'un sahip olduğu oyun stüdyosu sayısı 23'ten 40'a çıkacak ve Xbox Game Pass'in sunduğu oyun sayısı da artacaktır.

Bu satın almanın diğer oyuncular üzerinde de önemli etkileri olacaktır. Öncelikle Sony ve Nintendo gibi rakip konsol üreticileri, Activision Blizzard'ın popüler oyunlarını kendi platformlarında kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaktır. Microsoft, Activision Blizzard'ın oyunlarını Xbox ve PC'ye özel yapabilir veya diğer platformlara daha geç veya daha pahalı sunabilir. Bu durum, Sony ve Nintendo'nun kendi abonelik servislerini geliştirmeleri veya yeni ortaklıklar kurmaları gerektiğini gösterecektir. İkinci olarak, diğer oyun şirketleri, Microsoft'un bu hamlesine karşı kendi büyüme stratejilerini gözden geçirmek zorunda kalacaktır. Örneğin, EA, Ubisoft, Take-Two gibi büyük oyun şirketleri, kendi oyun kataloğunu genişletmek veya bulut oyunu alanında rekabet etmek için yeni satın almalar yapabilir veya yapılabilir. Ayrıca, bağımsız oyun stüdyoları, Microsoft'un ilgisini çekmek veya diğer platformlara yönelmek için farklı seçenekler arayabilir.

Sonuç olarak, Microsoft'un Activision Blizzard'ı satın alması, oyun endüstrisinde önemli bir dönüm noktasıdır. Bu satın alma, Microsoft'un oyun vizyonunu ve gücünü ortaya koymakta, Activision Blizzard'ın geleceğini belirlemekte ve diğer oyuncuları da yeni hamlelere zorlamaktadır. Oyun endüstrisi, bu satın almadan sonra daha rekabetçi, daha çeşitli ve daha yenilikçi bir hal alacaktır.

Diğer bir özellik ise Insights.
Insights web siteyi tarayarak ilgili olabilecek bağlantıları ve minik bilgileri sunan bir yardımcı araçtır. Örneğin Wikipedia'da Aaron T. Beck'i arattığım zaman onunla ilgili olabilecek bilgileri de bana şu şekilde sundu:

1690376239269.png

Microsoft Edge x Bing Co-pilot Kullanımı
Şimdi size bir şey daha göstereceğim. Microsoft Edge x Bing size web'de bir co-pilot oluyor. Mevcut açık olan sitedeki bilgileri tarayarak size bilgi sağlayabiliyor. Örnek uygulamayı aşağıda görebilirsiniz.

1690376828010.png

Ayrıca otomatik olarak da size sayfanın özetini sunabiliyor. Ben hiçbir şey yapmadan bana bu bilgiyi sundu (sayfa İngiizce dilindeydi. Ben de özetin Türkçesini istedim ve aynen Türkçe bir şekilde özet sundu):
1690377026729.png
1690377159788.png

Gördüğünüz üzere Microsoft Edge x Bing size web'te bir yardımcı pilot (co-pilot) görevi üstleniyor. Microsoft'un bu inovatif hareketi takdir edilesi ve bana göre Google'ı inovatif anlamda baya ezdi. Arama motorunun pazar payının çok büyük bir bölümü Gooogle'da olabilir ama yeni Bing bir harika. AI ile desteklenmiş bu Bing x Microsoft Edge ile bize zaman kazandırma bakımından çok iyi olmuş. Şimdi forum pp'mi Bing yapıyorum. Vatana millte hayırlı uğurlu olsun (!)

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu web co-pilot işi çok iyi lan. Niye kimse fikrini belirtmedi acaba?

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Ek Bilgi: Swiftkey klavyede yer alan Bing Chat logosuyla farklı ekrana geçmeden hem sohbet edebilir hem de Compose görevini yapabilirsiniz.

Adriatique

80+ Silver
En İyi Cevap
2
Bu konu vasıtasıyla denemek istedim ve Ai'ın verdiği yanıtlar tatmin edici ve zaman kurtarıcı, ben memnun kaldım. Konu için teşekkürler.

Güncelleme: Bazı yerlerde saçmalayabiliyor ve muhtemelen bilerek konu hakkında vereceği bir kaynak olmadığından yanlış, konuyla alakasız kaynaklar paylaşıyor. Bazen verdiği bilgilerde de hatalar oluyor, daha fazla geliştirilmesi lazım.

Son düzenleme:

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
Bu konu vasıtasıyla denemek istedim ve Ai'ın verdiği yanıtlar tatmin edici ve zaman kurtarıcı, ben memnun kaldım. Konu için teşekkürler.

Güncelleme: Bazı yerlerde saçmalayabiliyor ve muhtemelen bilerek konu hakkında vereceği bir kaynak olmadığından yanlış, konuyla alakasız kaynaklar paylaşıyor. Bazen verdiği bilgilerde de hatalar oluyor, daha fazla geliştirilmesi lazım.
Mor modda kullanmanızı öneririm.
En tatmin edici cevabı o zaman veriyor.
Çünkü mor modda GPT-4'ü kullanıyor.

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
@Adriatique bu arada zaten biliyordum ama yine denedim. Mavi ve turkuaz modda iken sınırlı cevap veriyor. Ama mor modda iken daha geniş bir bilgi sunuyor.

Adriatique

80+ Silver
En İyi Cevap
2

Adriatique

80+ Silver
En İyi Cevap
2
İnternette detaylı olarak hiçbir kaynağına erişemediğim FRC'nin A-FRC ile arasındaki farkı anlatan bir makale bulmasını ve çalışma mantıklarını sordum. Bana bir özet sundu ve makale için bir link bıraktı. Link'e [Buradan] erişebilirsiniz diyordu ama bastığımda bir yere yönlendirmiyordu, bunu ona anlattım tekrar aynısını yaptı ve bana sayfanın PDF'ini yollar mısın dediğimde 'evet yaparım' dedi ama yine yapamadı.

Bunlar dışında farklı sorduğum sorulara bıraktığı kaynak linkler konu ile alakasız bambaşka linklerdi. Bazen yanlış bilgi içeren yanıtlar veriyordu, kaynağını sorduğumda yine saçmalıyordu.

Kaan ÇABUK

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Geliştirilmesi gerek.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,121
Üyeler
140,773