Neler Yeni

Mobil Oyun Geliştiriciliği İçin Sistem Önerileriniz

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Cemal Sakura
Herkese merhaba,

Forumu YouTube'dan keşfettim ve YouTube içerikleri mükemmel. Öncelikle bu güzel içerikler için teşekkür ederim. Soruma gelirsek;

Ben Unity ile 3D mobil oyun (Hypercasual) geliştiriyorum. Mevcut bilgisayarım tahminen 12. yılını dolduruyor. 1050 Ti ve 2x4 Ram dışında pek elle tutulur bir parça yok. Ekran kartı yardımı mı bilmiyorum ama birçok oyunda gayet akıcı şekilde oynayabilmeme rağmen Unity ve Visual Studio açtığımda bilgisayarın canından can gidiyor. Sanırım yeni bir işlemcinin, haliyle yeni bir sistemin vakti geldi.

Büyük oyunlarla veya online oyunlarla pek ilgilenmiyorum. En büyük oynadığım oyun Skyrim diyebilirim. Yani FPS ile ilgili hiç takıntım yok. Ama Unity kullandığım için GPU'nun da biraz iyi olması gerekiyor. Piyasayı araştırdığımda GTX 1660 Super fiyat/performans açısından en iyisi gibi duruyor. Hemen hemen aynı fiyatta olan RX 6500 XT ile kıyaslandığında 1660 Super biraz daha iyi geldi bana. Ayrıca Unity forumlarında da bu kıyaslamada 1660 Super şiddetle önerilmiş.

Bütçem maximum 18.000 TL olmakla birlikte aşağıdaki sistemi düşünüyorum. Bütçem doğrultusunda ekle-çıkar tavsiyelerinizi beklerim. Veya isteklerim doğrultusunda eğer bu sistem beni 2-3 sene götürebilecekse onayınızı da rica ederim.

Neden Ryzen 5 3600?

Uyumlu olduğu anakartların fiyatları daha düşük. Bütçe sistemi olacağı için ve Ön bellek, çekirdek sayısı ve thread sayısı doğrultusunda en iyi fiyatlı CPU olduğunu düşündüm.

Neden MSI B450M PRO-M2 Max?

Ryzen 5 3600 ile en iyi uyumlu anakartlar arasında diye okudum. Kısa vadede gayet ideal gibi duruyor. Max 32 GB RAM destekliyormuş fakat zaten 32'nin üzerine çıkmayı en azından 2-3 sene düşünmüyorum. RAM OC değerleri de ideal. 3200'lük RAM orta vadede işimi görecektir.

Neden Kingston 2x8 Fury Beast?

XMP destekliyor. XMP ile 3200 MHz'e çıkartmayı düşünüyorum. Bunu da yeni öğrendim. Eğer aksi bir durum varsa bilgilendirirseniz sevinirim.

Neden EVGA GeForce GTX 1660 Super?

Ryzen 5 3600 ile en uyumlu GPU'lardan biri diye okudum. Bottleneck testinde de hiçbir problem görünmedi.

Neden Samsung 970 EVO Plus?

Okuma-yazma hızları ve marka güvenilirliği.

Neden MSI MAG Forge 100M?

Fiyatı ve videolardaki hava akışı hoşuma gitti. Ayrıca diğer kasalarda genelde 2 adet fan çıkarken bundan 3 adet fan çıkıyor.

Neden Sharkoon 650W Gold Zero?

Marka güvenilirliği, 650W değeri, 80+ Gold olması ve fiyatı mükemmel görünüyor. Ayrıca birçok forumda çok sessiz olduğu yazılmış. Sanırım Zero kısmı buradan geliyor. Aynı fiyatlarda Gold göremedim.

Neden Wraith Prism?

Donanım Arşiv YouTube videolarında kullanılırken görmüştüm. O kadar yüksek oyunlar oynamayacağım için bana fazlasıyla yetecek gibi düşünüyorum şimdilik.

İlginize şimdiden çok teşekkür ederim.

2.png

Oguzhansah

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,589
İsim
Oğuzhan Şahin
Windowsa 2k vereni de ilk defa görüyorum. Öncelikle sistem çok pahalı kesinlikle değmez.
Araştırmadan karşıma ilk çıkan sistem bile bundan ucuz ve kat kat iyi;
Sabah konuyu yükseltmeyi de unutmayın daha çok yanıt gelir.

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Cemal Sakura
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Çok teşekkür ederim yanıtınız için.

Tamamen bilmediğimden soruyorum; Öncelikle GameGaraj sitesi hakkında hiçbir bilgim yok ve site tasarımına baktığımda pek güven vermedi. Siteden alışverişi önerir misiniz?

Gerçekten benim toplamamdan daha güzel görünüyor. Fakat dediğim gibi site sebebiyle biraz tırsıyorum.

Windows'a 2k vermekten başka tek şansım Ubuntu kullanmak. O da kullandığım yazılımda maalesef %100 desteklenmiyor. Crackli OS kullanmayı da sevmiyorum.

kyagizzz

80+ Bronze

Tamamen bilmediğimden soruyorum; Öncelikle GameGaraj sitesi hakkında hiçbir bilgim yok ve site tasarımına baktığımda pek güven vermedi. Siteden alışverişi önerir misiniz?

Gerçekten benim toplamamdan daha güzel görünüyor. Fakat dediğim gibi site sebebiyle biraz tırsıyorum.

Windows'a 2k vermekten başka tek şansım Ubuntu kullanmak. O da kullandığım yazılımda maalesef %100 desteklenmiyor. Crackli OS kullanmayı da sevmiyorum.
Hocam zaman zaman bile itopyadan bundan daha pahalıya sistemler çıkıyor. Gamegaraj dan forumda alışveriş yapan çok.itopyada vs hazır sistem bakabilirsiniz. Ama hele ki 3050cikmisken 1660super o fiyatlara çok pahalı. Kampanyalı sistem kovalayarak belki bir ihtimal 18k ya 3070 li bile alabilirsiniz

Oguzhansah

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,589
İsim
Oğuzhan Şahin

Güvenilir problem yok ama başka siteden almak daha mantıklı benim gözümde çünkü psusu güven vermiyor buranın. Ayrıca kendiniz toplayınca daha pahalıya gelecektir onuda eleyin. Windows için de Amazondan aldığınız 10tllik keyler işinizi görmüyorsa sizin bileceğiniz iş ama 2000tl çok yüksek değeceğini düşünmüyorum hala.

kyagizzz

80+ Bronze

Bence hazır sistem yakalayın az onc ekonu açmışlar çağdaş ve modart pc çıkarıyor. Kapın geçin bence. Ayrıca orijinal Windows 2k vermey yerine forumda popüler konular kısmında Windows etkinlestirmede yapabilirsiniz

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Cemal Sakura
Evet, yanıt beklerken ben de farkettim. Belirtilen sitelerde hazır sistem kampanyaları gayet iyi. GameGaraj'ın da Üsküdar'da mağazası varmış ve 2017 den beridir forumlarda baya övmüşler.

Windows kısmında çok bilgisizim o yüzden az daha kazıklanıyormuşum. Mevcut PC'm de yıllar önce kapattığımız iş yerimizden kalma. Kurumsal olduğu için hazır OS'li kasa. Sadece garanti kilidini kesip 1050 Ti ve ramleri takmıştım.

Çok teşekkür ederim.

RevenKalr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,209
İsim
Eren Bayram
Instagram
er3nbayram
Discord
revengeess
Herkese merhaba,

Forumu YouTube'dan keşfettim ve YouTube içerikleri mükemmel. Öncelikle bu güzel içerikler için teşekkür ederim. Soruma gelirsek;

Ben Unity ile 3D mobil oyun (Hypercasual) geliştiriyorum. Mevcut bilgisayarım tahminen 12. yılını dolduruyor. 1050 Ti ve 2x4 Ram dışında pek elle tutulur bir parça yok. Ekran kartı yardımı mı bilmiyorum ama birçok oyunda gayet akıcı şekilde oynayabilmeme rağmen Unity ve Visual Studio açtığımda bilgisayarın canından can gidiyor. Sanırım yeni bir işlemcinin, haliyle yeni bir sistemin vakti geldi.

Büyük oyunlarla veya online oyunlarla pek ilgilenmiyorum. En büyük oynadığım oyun Skyrim diyebilirim. Yani FPS ile ilgili hiç takıntım yok. Ama Unity kullandığım için GPU'nun da biraz iyi olması gerekiyor. Piyasayı araştırdığımda GTX 1660 Super fiyat/performans açısından en iyisi gibi duruyor. Hemen hemen aynı fiyatta olan RX 6500 XT ile kıyaslandığında 1660 Super biraz daha iyi geldi bana. Ayrıca Unity forumlarında da bu kıyaslamada 1660 Super şiddetle önerilmiş.

Bütçem maximum 18.000 TL olmakla birlikte aşağıdaki sistemi düşünüyorum. Bütçem doğrultusunda ekle-çıkar tavsiyelerinizi beklerim. Veya isteklerim doğrultusunda eğer bu sistem beni 2-3 sene götürebilecekse onayınızı da rica ederim.

Neden Ryzen 5 3600?

Uyumlu olduğu anakartların fiyatları daha düşük. Bütçe sistemi olacağı için ve Ön bellek, çekirdek sayısı ve thread sayısı doğrultusunda en iyi fiyatlı CPU olduğunu düşündüm.

Neden MSI B450M PRO-M2 Max?

Ryzen 5 3600 ile en iyi uyumlu anakartlar arasında diye okudum. Kısa vadede gayet ideal gibi duruyor. Max 32 GB RAM destekliyormuş fakat zaten 32'nin üzerine çıkmayı en azından 2-3 sene düşünmüyorum. RAM OC değerleri de ideal. 3200'lük RAM orta vadede işimi görecektir.

Neden Kingston 2x8 Fury Beast?

XMP destekliyor. XMP ile 3200 MHz'e çıkartmayı düşünüyorum. Bunu da yeni öğrendim. Eğer aksi bir durum varsa bilgilendirirseniz sevinirim.

Neden EVGA GeForce GTX 1660 Super?

Ryzen 5 3600 ile en uyumlu GPU'lardan biri diye okudum. Bottleneck testinde de hiçbir problem görünmedi.

Neden Samsung 970 EVO Plus?

Okuma-yazma hızları ve marka güvenilirliği.

Neden MSI MAG Forge 100M?

Fiyatı ve videolardaki hava akışı hoşuma gitti. Ayrıca diğer kasalarda genelde 2 adet fan çıkarken bundan 3 adet fan çıkıyor.

Neden Sharkoon 650W Gold Zero?

Marka güvenilirliği, 650W değeri, 80+ Gold olması ve fiyatı mükemmel görünüyor. Ayrıca birçok forumda çok sessiz olduğu yazılmış. Sanırım Zero kısmı buradan geliyor. Aynı fiyatlarda Gold göremedim.

Neden Wraith Prism?

Donanım Arşiv YouTube videolarında kullanılırken görmüştüm. O kadar yüksek oyunlar oynamayacağım için bana fazlasıyla yetecek gibi düşünüyorum şimdilik.

İlginize şimdiden çok teşekkür ederim.

Alıntıyı görüntüle
Hocam 18k ya 1660 ve 3600 hayatinizda yapabileceginiz en buyuk pismanlik olur , ki diger parcalarda cok iyi degiller yani , bu fiyata bundan cok daha iyisi alinabilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam 18k ya 1660 ve 3600 hayatinizda yapabileceginiz en buyuk pismanlik olur , ki diger parcalarda cok iyi degiller yani , bu fiyata bundan cok daha iyisi alinabilir.
3060 li veya bir kampanya bulunursa 3060 ti li bir sistem alinabilir islemcide 5600x olur ki 5600x 3600 den cok daha guclu bir islemci

Dahası  
Reaksiyon skoru
1
İsim
Cemal Sakura
Mesaj otomatik birleştirildi:

3060 li veya bir kampanya bulunursa 3060 ti li bir sistem alinabilir islemcide 5600x olur ki 5600x 3600 den cok daha guclu bir islemci
Ne bileyim işte hiç anlamıyorum donanım olaylarından. Yabancı forumlarda bu işlemci bunla gider bu ssd şunla gider diye diye hepsi karıştı kaç gündür. :D Senin de dediğin gibi hazır sistemlere bakınıyorum arkadaşlar sağ olsunlar.

Çok teşekkür ederim.

Dušan Tadić

80+ Silver
Sistem çok gereksiz pahalı, ayrıca windows demo kullanabilirsiniz veya 50₺ lisans keyler satılıyor.

Top Bottom