Neler Yeni

Rehber Monitör Panelleri Rehberi

Öncelikle Merhabalar,
Bugün forumda sıkça sorulduğunu gördüğüm"hangi panel monitör almam lazım"soruları için kısa bir rehber yapıcam.

Öncelikle Monitör panelleri 3'e ayrılırlar.

-TN(Twisted Nematic) Paneller
-IPS (In-Plane Switching) Paneller
-VA(Vertical Alignment) Paneller

1-TN Paneller

TN paneller diğer panellerden daha önce üretilmeye başlanmıştır.
Yani Diğerlerinden bir tık eski panellerdir.Genel olarak fps tarzı esporlarda kullanılan bu panel türünün kendine göre en büyük eksisi TN teknolojisine sahip bir monitöre belli bir açıdan bakarsanız renklerin tersine döndüğünü ve değiştiğini fark etmişsinizdir. Bu TN panellerin en büyük eksi yönüdür.
TN paneli özetlicek olursak;

Eksileri:
-Renk üretimi ve kalitesi diğer panellere göre kötü.
-Renk gamı (bir monitörün gösterebileceği renk aralığı)diğer panellere göre düşük.
-Çoğu TN paneli 24-bit gerçek rengi görüntüleyemez ve bunun yerine doğru tonları simüle etmek için enterpolasyona güvenir.
-Sadece üst düzey TN paneller geniş renk gamına sahiptir ve tüm sRGB spektrumunu gösterirler. Fakat çoğu TN paneller bu renkleri doğru göstermez. Bu nedenden dolayı TN panellerin fotoğraf, video düzenleme ve renk ayarı yapmak için uygun olmadığını söylemeliyim.

Artıları:
-Fiyatları daha uygundur.
-TN paneller çok düşük gecikme hızına sahiptirler.
-Yüksek yenileme hızlarına sahipler.
-FPS Oyunları veya rekabetçi oyunlar için en çok tercih edilen panel türüdür.

Sonuç:
-Renk üretimini ve gecikme önemli değilse fakat yenileme hızı önemliyse o zaman TN paneller sizin için ideal olacaktır.

2-IPS Paneller

IPS Paneller,TN panellerin eksikliklerini tamamlamak için üretilmişlerdir. IPS panellerde renk sorunu ve görüş açısının sorunu düzeltilmiştir. Sonuç olarak IPS paneller TN panellere göre her açıdan çok daha iyi ve avantajlıdırlar. Fakat rekabetçi oyunlar için çok fazla tercih edilmezler.
TN panele göre daha çok gözü yorar.
IPS Paneli özetlicek olursak;

Eksileri:
-Pahalılar.
-IPS parlaması vardır. Yani ışık ve ya güneş geldiğinde ekran parlayabilir.
-Gözü yorar.(Düzeltme: Çok fazla soru geldi bu konu hakkında,evet yorar ama zamanla alıştığınız için hissetmiceksiniz sonradan.)
-Kontrast oranı VA panellerden kötüdür.

Artıları:
-Renk kalitesi çok iyidir.
-Renklerin bozulmamasını sağlıyor ve kaliteli bir görüntü veriyor.
-TN'den daha gelişmiş bir teknoloji olduğu için yenileme hızları çok yüksek,gecikme hızı çok düşüktür.

Sonuç:
-Video,fotoğraf editleri için bir numaradır.Grafik tasarımları için tercih edilebilir.Genel olarak film dizi veya oyun için tercih edebilir.

3-VA Paneller

VA panelleri TN ve IPS arasında bir yerdedir.En iyi kontrast oranlarını sunarlar,bu yüzden TV üreticileri bu panelleri yaygın olarak kullanır.

Eksileri:
-Görüş açısı olarak VA paneller IPS panellerin performansına yakalayamaz. Özellikle farklı açılardan baktığınızda ekran parlaklığı değişebilir fakat IPS panellerdeki gibi “IPS parlaması” olmaz.
-IPS gibi yüksek yenileme ve düşük gecikme hızlarına sahiptirler fakat gecikme süresi daha fazla gölgelenme ve hareketlerde bulanıklılık ile sonuçlanabilir. Bundan dolayı oyun oynamak için VA paneller genellikle tercih edilmez.
-Yüksek kontrast oranı hariç yetersiz kalırlar.

Artıları:
-VA paneller, TN panellerden çok daha iyi renk üretimi sunar. Hatta düşük model VA panellerde bile tüm spektrum RGB renklerine ulaşabiliyor.
-Kontrast oranı çok yüksektir.
-Gözü IPS kadar yormaz.
-Fiyatları IPS'e göre bir tık daha uygun.

Sonuç:
VA paneller tek oyunculu ve düşük seviye oyun deneyimi yaşamak isteyen oyuncular için idealdir.

Hepsinin özeti olarak şöyle bir sıralama yapabilirim sanırım;

-FPS,rekabetçi oyunlar için TN panel ve ya tercihe göre IPS,
-Renklere önem veren biriyseniz ve genel olarak film dizi izliyip oyun için bir panel arıyorsanız IPS panel,
-Genel gündelik kullanım içinse VA panel alınabilir.

NOT: Bu rehber monitör tavsiyesi değil,panel önerisi rehberidir.
DİP NOT: Eksikleri ve ya yanlışları yazarsanız rehbere ekler düzeltirim teşekkürler.

1610846326676.png

Son düzenleme:

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,860
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
D-dostum, neden bu rehbere hiç yorum gelmemiş?

Vesemir Dayı

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
27,566
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Discord
Vesemir#0538
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

_Hakk

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,385
İsim
İbrahim Hakkı Ergin
İlgilendiği Kategoriler
Yazılım
Instagram
web_tas
Steam
hakkiergin
Discord
İbrahim Hakkı Ergin#4142
eline sağlık

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,860
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit

Vesemir Dayı

80+ Platinum
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
27,566
İsim
Furkan
İlgilendiği Kategoriler
Teknik Sorunlar
Discord
Vesemir#0538
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,860
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Facebook
furkan.karagulle.7399
Twitter
FurkanKrgle
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit